C# — języki programowania w pigułce

18 października 2021

C# język przyszłości?

Jest zdecydowanie najmłodszy z dostępnych języków programowania, w pełni obiektowym, powstałym na podstawie C i C++. Połączył w sobie wydajność z mechanizmami działającymi w środowisku Javy i Delphi. Został stworzony przez Microsoft, a na rynku pojawił się w 2000 roku jako wersja alpha, pracę nad nim wykonywał cały zespół programistów. Bazuje przede wszystkim na C++ czy Javie i uznano, że łatwo go przyswoić, bo ma wiele gotowych rozwiązań, które ułatwiają samo kodowanie, ale również skracają czas jego pisania. Jednocześnie jest to język ogólnego przeznaczenia, który jest ściśle powiązany z platformą .NET Framework, a docelowo służy do tworzenia różnych aplikacji, które są otwierane za pomocą tego programu.

Język C# jest kompilowany do języka CIL, czyli pośredniego kodu, a ten właśnie uruchamiany jest w środowisku .NET Framework, Mono czy DotGNU. W C# istnieje bardzo rozbudowana biblioteka BCL, która pozwala na rozwój różnych aplikacji takich jak sieciowe, okienkowe, bazodanowe czy konsolowe, co dla programisty stanowi ogromne ułatwienie. Dodatkowo uzbrojony w biblioteki .NET daje możliwość dynamicznego tworzenia kodu w czasie działania programu i automatycznie włączenie go do kodu wykonywanego w danej chwili. Dzięki możliwości analizowania kodu programujący może tworzyć uniwersalne mechanizmy bazujące na nieznanej w czasie kompilacji strukturze kodu.

Aby nadal ulepszać ten język, wciąż powstają nowe rozszerzenia i obecnie dostępne są już różne wersje C# a najnowsza opcja 9.0 została wydana pod koniec 2020 roku. Silnik Unity jest wciąż ulepszany i rozbudowywany, więc jest doskonałym wyborem dla programistów tworzących gry. Niewątpliwie plusem jest to, że można pisać oprogramowania na platformy Virtual Reality (VR), a ta technologia jest coraz bardziej popularna. Obecnie na stronie Unity są publikowane dane stanowiące, że 90% gier VR na Samsung Gear a 53% na Oculus Rift w Unity. C# jest językiem wysokiego poziomu, co oznacza, że można spokojnie stwierdzić, że jest bardziej pisany dla ludzi niż dla komputera i zdaniem niektórych szkoleniowców to najbardziej czytelny język programowania.

Cechą charakterystyczną jest to, że jest mocno powiązany z platformą .NET, również wspieraną i poszerzaną przez Microsoft. Wyjaśnijmy, że C# to język programowania natomiast .NET to zespół bibliotek i funkcji, które są używane za pomocą C#. W praktyce oznacza to, że rzadko zdarza się używać C# samodzielnie, dlatego też najczęściej można spotkać w pakiecie z .NET. Do niedawna powiązanie to było uznawane za największą wadę, gdyż można było tworzyć programy działające wyłącznie na systemie Windows. Jeśli jakaś firma używa aplikacji księgowej lub programu do raportowania to zapewne powstały właśnie w C#.

Silniki takie jak wspomniane wcześniej Unity czy Unreal Engine również mocno wspierają C#. Jedne z popularnych gier napisanych w tym języku to Terraria czy niektóre fragmenty Doom. Inne zastosowanie C# to web development i pisanie kodu pod sieciową strukturę.

Nauka C#

Istnieje wiele ścieżek, które można wybrać do nauki C# chociażby jak kursy online czy programy uniwersyteckie. Jednym z najlepszych sposobów na naukę są materiały, które można odnaleźć na stronie Microsoftu. Na starcie nauka wygląda bardzo podobnie do innych języków, ponieważ składnia podstawowych elementów jest prawie identyczna. Należy zrozumieć takie podstawy jak pętle, wyjątki, warunki itd. Ważne, aby opanować wykorzystywanie obiektowości tego języka. W zasadzie przysparza początkowo sporo problemów, ale podobnie jest w innych językach, chociażby Javie czy Pythonie. Jeśli zatem zrozumie się programowanie obiektowe i sprawnie porusza się w kodzie, większość popularnych języków nie będzie przysparzać kłopotów na poziomie podstawowym.

 

Zalety tego języka

Największą zaletą jest otoczenie Visual Studio. Jest to środowisko ogromne, masywne więc należy się zaopatrzyć w dobry mocny komputer, ale za to programista znajdzie w nim dużo pomocy. Dla początkującego kodującego dobrze sprawdzi się kompilator Roslyn wprowadzony w Visual Studio 2015, ponieważ pozwala uruchomić sekwencje kodu bez uruchamiania całego programu, a do sprawdzenia jak działa dany element, wystarczają dwa kliknięcia.

Każdy programista, który zna C# nie będzie miał problemów ze znalezieniem pracy. Testerzy również są poszukiwani na rynku, więc umiejętność tworzenie testów jednostkowych również znajdzie zainteresowanie wśród pracodawców. Testując aplikacje, warto znać podstawy, aby ją łatwo skonfigurować i uruchomić w środowisku programistycznym. Idealnym sposobem jest tworzenie małych aplikacji, które pomagają w testowaniu, takich jak: aplikacja tworząca i kopiująca dane pliki, które potrzebne są do testów.

Reasumując C# jak i cała platforma .NET to typowa korpo technologia, w których powstają duże, rozbudowane systemy. Przy wykorzystaniu bezpłatnego ekosystemu do tworzenia aplikacji w C# (Xamarin) coraz więcej tworzy się aplikacji mobilnych działających na Androidzie, Windowsie 10 czy iOS-ie.

Pozostałe wpisy

Nowy Rok — nowe cele i wyzwania

Nowy Rok — nowe cele i wyzwania

Postanowienia noworoczne Kilka dni temu rozpoczęliśmy Nowy Rok 2022, wielu z nas ma wyznaczone nowe cele na ten rok, marzenia większe i mniejsze i z nadzieją patrzymy na te nowe 365 dni. Ktoś chce rzucić palenie papierosów, ktoś pozbyć się...

czytaj dalej
Idą Święta

Idą Święta

Święta, Święta idą… Wielkimi krokami nadchodzą najpiękniejsze, białe, mroźne i cudowne Święta Bożego Narodzenia. Czasami bywa tak, że tak bardzo się nimi stresujemy, że w natłoku spraw organizacyjnych z nimi związanymi umyka nam najważniejsze, że to...

czytaj dalej
Platforma Slack i jej nowe możliwości cz.2

Platforma Slack i jej nowe możliwości cz.2

Slack daje szereg nowych możliwości, a także sprawniejszą pracę Slack First Sustainability — zajmuję się efektywną współpracą firm z dostawcami, pozwalając osiągać zdolność raportowania inwestycyjnego z zakresu 3. A jednocześnie pozwala zredukować...

czytaj dalej