Certyfikat Salesforce czy warto o niego zabiegać?

21 czerwca 2022

Jeśli już pracujesz albo dopiero zaczynasz pracować w technologii Salesforce zapewne spotkałeś się już z tematem certyfikacji. Jeśli już masz certyfikat to super, jeśli nie to przeczytaj, dlaczego warto go mieć i że zdobycie go wcale nie jest trudne jakby się wydawało. A czym jest sam certyfikat? To nic innego jak oficjalny dokument wydawany przez Salesforce potwierdzający twoją znajomość tej technologii zdobyty na szkoleniach. Sama platforma umożliwia zdobycie aż pięciu specjalizacji ściśle powiązanych z Salesforce. Są to administratorzy, architekci, deweloperzy, marketerzy oraz konsultanci. Każdy z nich to oddzielna ścieżka rozwoju zawodowego oraz szansa na zdobycie kolejnych certyfikatów potwierdzających zdobycie nowych kompetencji i będących przepustką do kolejnych awansów.

Najbardziej rozbudowana jest ścieżka rozwojowa osoby, która będzie specjalizować się jako architekt Salesforce. Dokument, o którym mówimy nie tylko potwierdza i strukturyzuje wiedzę, ale intensywnie kieruje rozwojem zawodowym. Ponieważ certyfikacja jest wieloetapowa można ją rozsądnie zaplanować i rozłożyć odpowiednio w czasie, a im wcześniej zaczniesz tym lepiej. Ponieważ jest szeroki wachlarz obszarów certyfikacji masz możliwość wybrania tego co najbardziej Cię interesuje i poszerzać w tym kierunku wiedzę, dzięki czemu masz największe szanse, aby stać się cenionym specjalistą z określonymi umiejętnościami po prostu stajesz się ekspertem a nie pracownikiem, który zna się po trochu na wszystkim.

Brzmi ciekawie, ale nie do końca jesteś przekonany czy warto?

Jeśli ukończyłeś studia i nie masz ochoty na następne egzaminy to możesz zdobywać doświadczenie przy realizacji projektów. Masz rację stawiając na takie rozwiązanie, wystarczy zagłębić się w ogłoszenia o pracę i łatwo można zweryfikować, że pracodawcy szukają kandydatów nie tylko z doświadczeniem, ale i certyfikatami co jest bardzo cenione w branży IT. To właśnie dzięki nim Twoje szanse na rynku pracy bardzo wysoko się plasują, bo zdobyty dyplom jest potwierdzeniem twoich kompetencji i nabytej wiedzy. Są też szczególnie w przypadku Salesforce, niepodważalnym dowodem na to, że jesteś na bieżąco, że wszystkimi nowościami.

Dlaczego? Ponieważ te dokumenty nie są bezterminowe i niestety trzeba je systematycznie odnawiać. Sama Platforma aż trzy razy w ciągu roku aktualizuje własne produkty jednocześnie podając terminy, kiedy należy odnowić zdobyty wcześniej certyfikat i po tym terminie jego ważność wygasa. W pewnym sensie jest to samo motywator, bo skoro już raz zainwestowałaś w siebie (certyfikat, czas, pieniądze) szkoda by to wszystko poszło na marne. Nieodnowienie certyfikatu w określonym czasie skutkuje tym, że od nowa musisz zacząć całą procedurę certyfikacji, a istotne jest to, że specjaliści Salesforce są dla pracodawców łakomym kąskiem. Co ważne sporo firm wręcz oczekuję właśnie tych certyfikatów, bo bez niego nie ma nawet szansy na udział w projekcje. Będziesz mocno zdziwiony, gdy dotrze do Ciebie informacja, że miliony ludzi na całym świecie co roku ubiegają się właśnie o certyfikaty Salesforce i to właśnie z tego powodu platforma ma oddzielną sekcję o nazwie Salesforce University, która przeprowadza szkolenia, egzaminy i certyfikaty.

W zależności od tego co zamierzasz osiągnąć w swojej karierze możemy podzielić certyfikaty na dwie ścieżki:

  • Administrator/ ścieżka wdrożeniowa — Salesforce administrator odgrywa znaczącą rolę, choć zupełnie odbiega od standardowej roli administratora sieci czy bazy danych. Ma ogromne obowiązki i powinien mieć szerokie rozeznanie biznesowe oraz jego funkcjonalność. Np. AS lub inaczej ekspert ds. wdrożeń będzie konsultował współpracę z klientami organizacji i rozwiązywał ich problemy.
  • Ścieżka developerska — zapewne tę drogę wybiorą profesjonaliści, którzy mają spore doświadczenie w tworzeniu aplikacji w takich językach jak Java, PHP, C++, C# i innych językach programowania. Jeśli jest to Ci dość bliski temat to Salesforce zapewni szerokie możliwości budowania i rozwoju własnej kariery.

I tu należy wyliczyć pewne różnice w certyfikacjach a mianowicie:

  • certyfikowani administratorzy Salesforce to ci którzy zarządzają aplikacja Salesforce.com a konkretnie mogą zarządzać wdrożeniami dla dowolnej organizacji lub działu. Nie ma żadnych konkretnych wymagań wstępnych do podjęcia tego certyfikatu. Jednak uzyskanie tego dokumentu jest warunkiem, aby przystąpić do egzaminu na administratora zaawansowanego. Jest generalnie polecany i zalecany dla:
    • absolwentów MBA
    • osób, które chcę rozpocząć pracę jako administratorzy z opcją ścieżki developerskiej w niedalekiej przyszłości
    • konsultantów z doświadczeniem w Siebel, SAP CRM lub dowolnej innej dziedzinie.
    • osób, które zajmowały się testowaniem funkcjonalnym i szukają zmiany w ścieżce zawodowej.
  • Certyfikacja programisty Salesforce- to programiści, którzy posiadają wiedzę, doświadczenie i umiejętności aby zarządzać tworzeniem oprogramowania wykorzystując funkcje platformy Salesforce do tworzenia aplikacji. Założenia administratora stanowią podstawy kariery developerskiej. Oczekiwania wobec nich to tworzenie modeli danych, wybieranie danych oraz zabezpieczenie niestandardowych aplikacji. Żadne dodatkowe predyspozycje nie są wymagane. Jest generalnie polecany szczególnie dla:
    • profesjonalistów z 6-miesięcznym doświadczeniem w Java, C# i technologiach internetowych takich jak HTML, JavaScript i CSS
    • specjalistów w technologiach takich jak Mainframe, AS400 lub testerów

Salesforce jest obecnie uważany za jedną z 10 najważniejszych umiejętności poszukiwanych obecnie na rynku. Szacuje się też, że ekosystem Salesforce oraz ich klienci i partnerzy stworzą miliony miejsc pracy na całym świecie i wygeneruje miliardy dolarów PKB oraz miliony miejsc pracy pośrednich w łańcuchach dostaw oraz dystrybucji.

Other entries

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej