Chmura obliczeniowa – jej zalety i wady

19 maja 2023

Chmura obliczeniowa to istotny fenomen w dzisiejszych czasach. Znalazła zastosowanie w praktycznie każdej działalności bez względu na jej wielkość. Zarówno małe, jak i duże firmy potrafią w pełni wykorzystać jej możliwości. Najtrudniejszy jest pierwszy krok, kiedy się z niej zaczyna korzystać. Trudność polega na przełamaniu wszelakich obaw, jakie towarzyszą zmianie dotychczasowych rozwiązań. Każda z firm różni się od siebie zarówno profilem działalności, jak i priorytetami, ale przyświeca im wspólny cel, to osiągniecie pełnego sukcesu.

Według dostępnych statystyk już w 2019 z chmury obliczeniowej korzystało ok. 17,5% polskich przedsiębiorców. Faktem jest, że małe firmy są znacznie mniej zainteresowane i zdecydowanie wolniej wykorzystują chmurę obliczeniową do swoich zadań. Według badań, które zostały przeprowadzone w 2020 roku, prawie 25% przedsiębiorstw obawia się wysokich kosztów wdrożenia oraz korzystania z chmury. Przechodząc na opcję chmurową, niektóre firmy chcą dokonać cięć budżetowych, nie zwracając uwagi na inne aspekty. Nieodpowiednia optymalizacja usług prowadzi bowiem do zwiększenia wydatków, a w konsekwencji nie daje oszczędności.

Kolejną barierą migracji jest jej niski poziom bezpieczeństwa (aż 40% przedsiębiorstw ma obiekcje do zabezpieczeń w chmurze), a w istocie to mit. Zasoby, które zostały ulokowane w chmurze, są bardziej bezpieczne niż te, które są składowane tradycyjnie (biura, serwerownia). Tak naprawdę, zdecydowanie największym zagrożeniem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych, jest niestety czynnik ludzki i cyberprzestępczość. Wiele firm obawia się o swoje zasoby, iż mogą zostać po prostu skradzione czy zainfekowane złośliwymi wirusami sieciowymi, dlatego chętnie sięgają po różnego rodzaju zabezpieczenia takie jak programy antywirusowe i firewalle. Użytkownicy, wybierając chmurę obliczeniową, zwracają uwagę na jej lokalizację i poziom kompetencji usługodawcy. Wiele z tych osób preferuje, aby centra danych podlegały pod europejską jurysdykcję. Istotnym elementem jest również posiadanie certyfikatów przez usługodawcę.

Jest jeszcze jedno zagrożenie, o którym mało się myśli przed przejściem do chmury- to brak elastyczność istniejących już aplikacji. Niektóre z nich poprzez swój format mają utrudnione działanie w chmurze. Nie można ich ani zoptymalizować, ani przenieść w inne miejsce, a do tego starsze aplikacje mogą generować większe koszty. Istotnym jest więc, aby przed przejściem do chmury dokonać analizy każdej z aplikacji i w razie potrzeby zmodernizować.

Chmura to innowacyjna technologia, która daje możliwość oszczędzania. Przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na taki rozwiązanie, zauważyły dużą zmianę w kwestii kosztów działów IT oraz fakt, że wydatki na infrastrukturę też maleją. W przypadku chmury publicznej koszty te schodzą praktycznie do zera z powodu braku konieczności zakupu sprzętu czy utrzymywania serwerowni. Tym zajmuje się dostawca przestrzeni chmurowej, dbając o odpowiednią architekturę, dostosowując technologie, zabezpieczając dane przed ewentualnymi awariami i ich utratą, automatycznie tworząc kopie zapasowe. Dodatkowo nie patrząc na wielkość działalności, chmura jest idealnym rozwiązaniem z punktu widzenia księgowości, bo wydatki inwestycyjne zamieniane są na opłaty operacyjne.

Chmura to też możliwość rozwoju, stabilność, szybkość działania oraz dostępność w każdej chwili. Usługi cloudowe to również nieobciążające przyśpieszenie pracy firmowych systemów, nienarażające na opóźnienia czy przestoje w podejmowanych działaniach. Idealnym zjawiskiem, o którym marzy każdy przedsiębiorca to stabilizacja, a w efekcie możliwość wzrostu. Wiele badań i testów potwierdza, że chmura obliczeniowa przyczynia się do jego finalizacji. To właśnie dzięki niej firmy pozyskują sprawne i  bezawaryjne środowisko. To, czy i w jaki sposób chcemy wykorzystać chmurę, zależy tylko od nas. Jednak przed skorzystaniem z chmury należy szczegółowo przeanalizować potrzeby oraz dowiedzieć się, czy biznes jest gotów do przeniesienia. Nawet biznesy, które nie skupiają swojej działalności w Internecie, mogą swobodnie z niej korzystać, uzyskując wiele rozwiązań usprawniających procesy w firmie.

Reasumując wszystko, co napisane powyżej:

Firma w chmurze to rozwiązanie, które przyspieszy jej rozwój technologiczny, zdecydowanie ułatwi i umożliwi osiągniecie zakładanych celów, dając przedsiębiorcom ogromne możliwości. Zarówno małe, jak i duże firmy znajdą w niej wiele korzyści i zastosowań. W przypadku chęci korzystania  z tego typu rozwiązania warto skorzystać z usług doświadczonych i wykwalifikowanych firm, które usprawnią cały proces zmian, wdrożenia i konfiguracji.

Pozostałe wpisy

Chmura obliczeniowa

Chmura obliczeniowa

Wiele firm mniejszych i większych stoi obecnie przed dylematem związanym z lokowaniem danych w chmurze, ponieważ dla części z nich kojarzy się to z kosztownymi ruchami. Chociaż koncepcja przekazywania newralgicznych danych w ręce firmy dostarczających usługi chmurowe...

czytaj dalej
Centralizacja i składowanie danych w Salesforce CRM.

Centralizacja i składowanie danych w Salesforce CRM.

Dzisiejszy artykuł będzie traktował o głównych problemach klientów firm, a mianowicie tym, iż ważne dane jakimi dysponują są porozrzucane w różnych miejscach. Z Salesforce CRM nie tylko zyskają odpowiednia uporządkowaną strukturę, również wszystkie w jednym miejscu,...

czytaj dalej
Zwiększenie wydajności firmy dzięki Sales Cloud

Zwiększenie wydajności firmy dzięki Sales Cloud

 Dział sprzedaży to podstawa każdej firmy, ponieważ zapewnia stały dopływ nowych klientów. Dlatego należy zadbać, aby dostarczyć mu odpowiednich narzędzi, które w tym pomogą, jednocześnie pozwalając utrzymać relacje z obecnymi kontrahentami. Platforma Salesforce...

czytaj dalej