Chmura obliczeniowa – jej zalety i wady

19 maja 2023

Chmura obliczeniowa to istotny fenomen w dzisiejszych czasach. Znalazła zastosowanie w praktycznie każdej działalności bez względu na jej wielkość. Zarówno małe, jak i duże firmy potrafią w pełni wykorzystać jej możliwości. Najtrudniejszy jest pierwszy krok, kiedy się z niej zaczyna korzystać. Trudność polega na przełamaniu wszelakich obaw, jakie towarzyszą zmianie dotychczasowych rozwiązań. Każda z firm różni się od siebie zarówno profilem działalności, jak i priorytetami, ale przyświeca im wspólny cel, to osiągniecie pełnego sukcesu.

Według dostępnych statystyk już w 2019 z chmury obliczeniowej korzystało ok. 17,5% polskich przedsiębiorców. Faktem jest, że małe firmy są znacznie mniej zainteresowane i zdecydowanie wolniej wykorzystują chmurę obliczeniową do swoich zadań. Według badań, które zostały przeprowadzone w 2020 roku, prawie 25% przedsiębiorstw obawia się wysokich kosztów wdrożenia oraz korzystania z chmury. Przechodząc na opcję chmurową, niektóre firmy chcą dokonać cięć budżetowych, nie zwracając uwagi na inne aspekty. Nieodpowiednia optymalizacja usług prowadzi bowiem do zwiększenia wydatków, a w konsekwencji nie daje oszczędności.

Kolejną barierą migracji jest jej niski poziom bezpieczeństwa (aż 40% przedsiębiorstw ma obiekcje do zabezpieczeń w chmurze), a w istocie to mit. Zasoby, które zostały ulokowane w chmurze, są bardziej bezpieczne niż te, które są składowane tradycyjnie (biura, serwerownia). Tak naprawdę, zdecydowanie największym zagrożeniem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych, jest niestety czynnik ludzki i cyberprzestępczość. Wiele firm obawia się o swoje zasoby, iż mogą zostać po prostu skradzione czy zainfekowane złośliwymi wirusami sieciowymi, dlatego chętnie sięgają po różnego rodzaju zabezpieczenia takie jak programy antywirusowe i firewalle. Użytkownicy, wybierając chmurę obliczeniową, zwracają uwagę na jej lokalizację i poziom kompetencji usługodawcy. Wiele z tych osób preferuje, aby centra danych podlegały pod europejską jurysdykcję. Istotnym elementem jest również posiadanie certyfikatów przez usługodawcę.

Jest jeszcze jedno zagrożenie, o którym mało się myśli przed przejściem do chmury- to brak elastyczność istniejących już aplikacji. Niektóre z nich poprzez swój format mają utrudnione działanie w chmurze. Nie można ich ani zoptymalizować, ani przenieść w inne miejsce, a do tego starsze aplikacje mogą generować większe koszty. Istotnym jest więc, aby przed przejściem do chmury dokonać analizy każdej z aplikacji i w razie potrzeby zmodernizować.

Chmura to innowacyjna technologia, która daje możliwość oszczędzania. Przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na taki rozwiązanie, zauważyły dużą zmianę w kwestii kosztów działów IT oraz fakt, że wydatki na infrastrukturę też maleją. W przypadku chmury publicznej koszty te schodzą praktycznie do zera z powodu braku konieczności zakupu sprzętu czy utrzymywania serwerowni. Tym zajmuje się dostawca przestrzeni chmurowej, dbając o odpowiednią architekturę, dostosowując technologie, zabezpieczając dane przed ewentualnymi awariami i ich utratą, automatycznie tworząc kopie zapasowe. Dodatkowo nie patrząc na wielkość działalności, chmura jest idealnym rozwiązaniem z punktu widzenia księgowości, bo wydatki inwestycyjne zamieniane są na opłaty operacyjne.

Chmura to też możliwość rozwoju, stabilność, szybkość działania oraz dostępność w każdej chwili. Usługi cloudowe to również nieobciążające przyśpieszenie pracy firmowych systemów, nienarażające na opóźnienia czy przestoje w podejmowanych działaniach. Idealnym zjawiskiem, o którym marzy każdy przedsiębiorca to stabilizacja, a w efekcie możliwość wzrostu. Wiele badań i testów potwierdza, że chmura obliczeniowa przyczynia się do jego finalizacji. To właśnie dzięki niej firmy pozyskują sprawne i  bezawaryjne środowisko. To, czy i w jaki sposób chcemy wykorzystać chmurę, zależy tylko od nas. Jednak przed skorzystaniem z chmury należy szczegółowo przeanalizować potrzeby oraz dowiedzieć się, czy biznes jest gotów do przeniesienia. Nawet biznesy, które nie skupiają swojej działalności w Internecie, mogą swobodnie z niej korzystać, uzyskując wiele rozwiązań usprawniających procesy w firmie.

Reasumując wszystko, co napisane powyżej:

Firma w chmurze to rozwiązanie, które przyspieszy jej rozwój technologiczny, zdecydowanie ułatwi i umożliwi osiągniecie zakładanych celów, dając przedsiębiorcom ogromne możliwości. Zarówno małe, jak i duże firmy znajdą w niej wiele korzyści i zastosowań. W przypadku chęci korzystania  z tego typu rozwiązania warto skorzystać z usług doświadczonych i wykwalifikowanych firm, które usprawnią cały proces zmian, wdrożenia i konfiguracji.

Pozostałe wpisy

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej