Chmura obliczeniowa

12 maja 2023

Wiele firm mniejszych i większych stoi obecnie przed dylematem związanym z lokowaniem danych w chmurze, ponieważ dla części z nich kojarzy się to z kosztownymi ruchami. Chociaż koncepcja przekazywania newralgicznych danych w ręce firmy dostarczających usługi chmurowe wydaje się ryzykowna, to rzeczywistość pokazuje, że takie właśnie rozwiązanie jest niemalże koniecznym krokiem umożliwiającym dalszy rozwój firmy. Pojawiające się wątpliwości są wynikiem tego, że nie mają pewności czy chmura obliczeniowa sprosta zadaniom stawianym przez organizację. A czy tak jest w istocie?

Usługa CloudComputing (chmura obliczeniowa) zapewnia stały dostęp do zasobów obliczeniowych, sieciowych i pamięci masowej. Całe zasoby mogą bazować w samodzielnie utworzonym centrum danych oraz na dostawcy zewnętrznym.  Oba rozwiązania umożliwiają m.in.:

  • sprawne zarządzanie kosztami
  • efektywne wprowadzanie nowych produktów
  • dostęp do nowatorskich rozwiązań
  • osiąganie maksymalnej wydajności i produktywności.

Chmura obliczeniowa może przyjmować różną formę i może być wykorzystywana na różne sposoby, każdy z nich wymaga innego zaangażowania i zapewnia różny poziom oraz zakres bezpieczeństwa:

  • Publiczna chmura obliczeniowa (publiccloud) — jest najczęściej wykorzystywana, czasem zupełnie nieświadomie. Jej najistotniejszą cechą jest fakt, że to chmura otwarta, dostępna dla wszystkich użytkowników działających w środowisku online. Dlatego klient nie musi utrzymywać własnego systemu IT, a moce obliczeniowe może zwiększyć na żądanie w dowolnym momencie. Idealnym przykładem będzie tu np. Google Drive.
  • Prywatna chmura obliczeniowa (privatecloud) — nazywana czasem chmurą korporacyjną. Budowana jest z przydzielonych na wyłączność zasobów fizycznych, zapewniając w ten sposób lepsza izolację,
    a jednocześnie podnosząc bezpieczeństwo w sieci. Z  jejzasobów mogą korzystać jedynie użytkownicy lub członkowie wskazanej grupy. Jest dość kosztowna ze względu na konieczność budowania własnej infrastruktury, wykazując jednocześnie wysoki poziom bezpieczeństwa.
  • Hybrydowa chmura obliczeniowa (hybridcloud) — Architektura oparta o założenia chmury publicznej oraz zasoby on- premises. Integracja zasobów zapewnia współdziałanie w przepływie i przetwarzaniu informacji pomiędzy różnymi centrami danych.
  • Chmura obliczeniowa multicloud — korzysta w jednej architekturze z  wielu chmur i urządzeń.

Co możemy zatem powiedzieć zaletach i wadach. Na pewno to, że przetwarzanie danych w chmurze wyróżnia się szybkością i elastycznością. Dzięki temu przedsiębiorstwa wprowadzają różnorakie innowacyjne rozwiązania biznesowe. Bez względu na to czy firma jest duża czy mała, czy prężnie rozwijająca się czy start-up- w dowolniej chwili można zastosować cloudcomputing dla własnej działalności. Istotne jest to,że mogą się na to zdecydować nawet organizacje, które nie osiągnęły jeszcze znaczących zysków, gdyż chmura niweluje koszty z zakupieniem niezbędnego sprzętu własnego. To dzięki niej możliwe jest przejście z modelu wydatkowego kapitałowego Capex na operacyjny Opex. Chmura obliczeniowa niweluje również koszty związane z utrzymaniem serwerowni czy personelu. Istotnym faktem jest to, że przedsiębiorca w każdej chwili może przeskalować zasoby chmurowe do dołu, a nawet zrezygnować z chmury bez jakichkolwiek kosztów.

Chmury obliczeniowe efektywnie zabezpieczają dane oraz całą infrastrukturę. Dostawcy tych rozwiązań zapewniają zautomatyzowane serwisy, które gwarantują bezpieczeństwo na chmurze. Elastyczność w obszarze np. mocy obliczeniowej oraz zasobów sprawia, że można ją idealnie dopasować do potrzeb i oczekiwań przedsiębiorstwa. W ten sposób opłaty są uiszczane tylko za faktycznie zużyte zasoby, a to z kolei pozwala na optymalizację kosztów.

Jak to zazwyczaj bywa, tam gdzie są liczne zalety pojawiają się również wady lub wyzwania, które mogą mieć ogromne znaczenie dla przedsiębiorców. Najistotniejsze to fakt, że organizacja nie zawsze ma dostateczną kontrolę nad danymi, które zostały przesłane do chmury. Dlatego istotne jest, aby budować rozwiązanie chmurowe oparte o mocne fundamenty. W momencie niewystarczającego doświadczenia i nieodpowiednich zasobów ludzkich potrzebne jest wsparcie sprawdzonego partnera do wprowadzenia rozwiązań chmurowych. Ma to ogromne znaczenie podczas awarii, na skutek czego może dojść do wydłużonego czasu niedostępności usług oraz utraty danych. W interesie przedsiębiorcy jest stworzenie planu awaryjnego opartego o politykę ciągłości działania organizacji, które pozwolą zniwelować koszty oraz problemy wynikające z utrudnionego lub ograniczonego dostępu.

Other entries

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej