Czy kobiety podbiją świat informatyczny?

24 lutego 2023

 Na naszych krajowych uczelniach technicznych, kobiety to ponad połowa osób studiujących w Polsce, a mimo tego wciąż krąży stereotyp myślowy, że to kierunek zarezerwowany dla mężczyzn. Przy galopującym zapotrzebowaniu na pracowników o wysokich kompetencjach w IT znajomość najnowszych technologii jest obecnie koniecznością, nie tylko jedynie możliwością. W sondażu jaki się niedawno odbył w Polsce, kobiety stanowią ok.30% wszystkich programistów. Przepytano 1000 uczestniczek i okazało się, że 48% studiujących w IT wybrało kierunki ścisłe, a 76% wybrało informatykę. W zespołach informatycznych w których pracują kobiety mimo wszystko jest trzy razy więcej mężczyzn. Odsetek pań, które wskazują, że są nierówno traktowane z powodu płci jest znacznie mniejszy niż w innych branżach. A jak zaczęła się przygoda kobiet w IT? Pierwsze kobiety programistki żyły już w połowie XIX w. w Wielkiej Brytanii. Płeć piękna nieco później zaczyna naukę programowania niż przeciętny mężczyzna. Zaczynają swoją przygodę w wieku lat 16-20, a kilka procent nawet po 30-tym roku życia. Pewna redakcja poczytnego tygodnika przygotowała raport, z którego jasno wynikało, że to kobiety znacznie efektywniej niż mężczyźni zarządzają firmami technologicznymi osiągając o 35% wyższy zwrot z inwestycji oraz o 12% większe przychody. Najistotniejszym problemem, który powstrzymuje kobiety przed rozpoczęciem kariery informatycznej jest strach przed nie znanym, niewiedza od czego właściwie zacząć. Brzmi to może kuriozalnie, ale aż 47% kobiet opowiedziało że nie ma pojęcia jak zabrać się za własny rozwój kompetencji w branży IT. Prawie co czwarta ankietowana stwierdziła, że blokuje ją strach przed zmianami. Wśród czynników hamujących znalazły się też: duża ilość materiału do przyswojenia, wybór odpowiedniego kierunku oraz dobór języka programowania jaki należy wybrać na początku nauki. Coraz więcej zakładów i przedsiębiorców stawia właśnie na kobiety. Stereotypy odchodzą w zapomnienie, a liczą się tylko kwalifikacje. Panie wykazują się doświadczeniem zdobytym w zakresie obsługi m.in.:

  • JavaScript
  • Java
  • Python
  •  C#

To właśnie takich umiejętności oczekują obecnie pracodawcy. Wiele kobiet, które zdecydowała się zmiany w karierze zawodowej wykazuje pełne zaangażowanie w rozwój własnych kompetencji.

W nowoczesnych firmach gdzie są uzupełniane braki pracownicze nie ma już miejsca na faworyzowanie płci, a i młode mamy po urlopie macierzyńskim nie mają problemu z powrotem na dawne stanowisko. Co więcej mogą one skorzystać z możliwości pracy zdalnej co wydaje się być rewelacyjnym rozwiązaniem dla obu stron, bo swobodnie można połączyć obowiązki zawodowe z rodzinnymi. Dlaczego kobiety lubią pracę w IT? – być może jednym z czynników to zdecydowanie ponad przeciętne zarobki, dlatego też chętnie sięgają po narzędzia podnoszące kwalifikacje takie jak np. studia podyplomowe czy dodatkowe kursy, to ogromny krok w kierunku wyższego wynagrodzenia. Ale wizja dużego zarobkowania nie jest decydującym aspektem, One po prostu lubią programować oraz wykonywać inne zadania z IT a nie rzadko ich praca staje się również ich pasją. Udowodniono, że do tej branży doskonale nadają się umysły analityczne co ma zdecydowane przełożenie na wyniki jakie osiągają. Zaangażowanie oraz chęć podejmowania kolejnych wyzwań jest doceniana przez firmy, które dają różne szanse wszystkim pracownikom.

W XXI w. Kobiety wybierają to co je interesuje, a nie zaś to co narzuca im społeczeństwo. Podejmują naukę na kierunkach informatycznych, które są ogólnie uważane za „nietowarzyskie” oraz coraz chętniej i głębiej penetrują nowe technologie. Programistka to również nęcący zawód ze względu na dużą elastyczność pracy, którą oferują zarówno wielkie jak i małe firmy. Dotyczy to zarówno godzin zajęć, ale także możliwość pracy zdalnej, wykonywanej w zaciszu domowym. A taka forma zatrudnienia ma bezpośrednie przełożenie na życie rodzinne. Najczęściej zajmują się back-endem, front-endem oraz full stackiem. Nieco mniejsze grono pań sprawdza się w Security, Al i Mobile. Czy programistka ma problem ze znalezieniem posady albo czy przegrywa z mężczyznami podczas rekrutacji? Szczerze mówiąc, nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Niemniej to czy pracownik zostanie zatrudniony na dane stanowisko, to raczej wiąże się bardziej z jego umiejętnościami i kompetencjami niż jego płcią. Czasem dzieje się wprost odwrotnie, bo rekrutrzy szukają programistek, które wprowadzają świeże spojrzenie na dane projekty oraz przyjazną atmosferę w pracy. Rynek IT jest ogromnie chłonny i co roku pojawia się deficyt na specjalistów z różnych dziedzin.

To właśnie dzięki temu programistka z doświadczeniem i wiedzą, bez względu na to czy skończyła studia kierunkowe czy też jest samoukiem nie będzie miała problemu ze znalezieniem pracy. Warto przy tym pamiętać, że akurat branża IT jest bardzo różnorodna i wcale nie wszystko łączy się z programowaniem. Wiele kobiet świetnie odnajduje się jako testerki oprogramowania. Spora grupa pań jest specjalistkami od UI i UX, Business Analysis czy Project Menagerkami, a tu liczy się przecież spostrzegawczość, kreatywność, umysł analityczny, detaling czy komunikatywność oraz inne kompetencje miękkie. Faktem jest, że firmy, które postawiły kobiety na stanowiskach managerskich czy nawet radach nadzorczych osiągają lepsze wyniki finansowe i to ponad 30% -owe. Ważnym elementem każdej firmy jest to, że kobiety oceniają daną sytuację z zupełnie innej perspektywy, dzięki czemu zespołowi pracuje się lepiej i efektywniej. Wiele badań przeprowadzonych wśród zespołów IT, gdzie pracują kobiety wykazały, że są one zdecydowanie bardziej kreatywne, innowacyjne, a do tego jest wśród nich znacznie mniej konfliktów i rywalizacji. Zatem drogie Panie, jeśli tylko macie ochotę i czujecie, że taka praca da Wam satysfakcję, nie zastanawiajcie się długo tylko podejmijcie wyzywanie!

Other entries

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej