Czy sztuczna inteligencja stanie się konkurencją dla programistów?

23 maja 2022

Chyba najwyższy czas, aby zadać sobie właśnie takie pytanie czy systemy sztucznej inteligencji mogą zagrozić i wyprzeć z rynku pracy własnych twórców, czyli programistów? Brzmi irracjonalnie? A może to raczej prawda? Nie tak dawno przeprowadzane były badania odnośnie zatrudnienia w przyszłości, z których jasno wynika, że do 2030 roku prawie połowa miejsc pracy w USA zostanie w pełni zautomatyzowana. Jeśli tak się stanie to przyszłość nie wygląda zbyt różowo, bo gdy założymy, że roboty przejmą wszystkie nasze zadania to iście ponura wizja. Zanim jednak do tego dojdzie (jeśli w ogóle) sprawdźmy jakie korzyści obecnie przynosi programistom właśnie Al. 

Obecnie koderzy zanim rozpoczną tworzenie oprogramowania muszą najpierw określić specyfikacje techniczne i cechy produktu, który będzie powstawał. Dopiero potem mogą wdrażać projektowanie i rozwój, a następnie testowanie, wdrożenie i konserwację oraz obsługę. Przechodząc przez te wszystkie etapy wyłapują błędy, które wymagają poprawy i niedociągnięcia wymagające natychmiastowej naprawy, a każde oprogramowanie potrzebuje wielu takich rund testów i ulepszeń, zanim będzie skończone. Taki proces jest dość skomplikowany, kosztowny, czasochłonny, a to z kolei jest dość frustrujące dla pracowników. Zatem programiści zaczynają szukać rozwiązań, aby ulepszyć swoją pracę i tu właśnie zaczyna się pomoc sztucznej inteligencji. 

Wiele błędów w danym projekcie ujawnia się dopiero w trakcie użytkowania i jest to zupełnie normalne, gdyż niejednokrotnie twórcy, chcąc jak najszybciej wdrożyć swój projekt, aby pokonać konkurencję na rynku, nie do końca testując dane oprogramowania czy aplikację. To sprawia, że tak naprawdę nie ma programów pozbawionych luk, które można wykorzystać. Dlatego właśnie algorytmy sztucznej inteligencji oraz uczenie maszynowe mogą rozwiązać te problemy. Posiadają one bowiem zdolność konfigurowania komputerów w taki sposób, aby analizowały programy pod kątem błędów oraz jednoczesnej naprawy nim trafią ostatecznie na rynek.

Z pomocą sztucznej inteligencji wykorzystanie danych z poprzednich projektów daje możliwość kierownikom projektu generowanie dokładnych harmonogramów i zaleceń odnośnie finansowania uwzględniając wszystkie możliwe warianty rozwiązań i ewentualnych wyzwań. Czy zatem rzeczywiście systemy sztucznej inteligencji mogą zastąpić programistów? -raczej nie a sami twórcy programów i aplikacji mogą czuć się zupełnie bezpiecznie. Faktem jest, że już obecnie istnieją narzędzia sztucznej inteligencji, które umieją pisać proste kody, ale nie mają natomiast możliwości oznaczenia, którym funkcjom nadać konkretny priorytet, aby rozwiązać problem w tworzonym oprogramowaniu. Obecnie deweloperzy swobodnie tworzą kody opierając się o konkretne specyfikacje. Mogą również zrozumieć różne „dziwne pytania”, które tak naprawdę nie mają sensownej odpowiedzi. Prawdą natomiast pozostaje fakt, że rola programistów może się zmienić wraz z rozwojem systemów sztucznej inteligencji. 

W niedalekiej przyszłości zamiast pisać kod będą odpowiadać za selekcje i weryfikację danych jako dane wejściowe do algorytmów Al, które później stworzą oprogramowanie. Koderzy powinni jednak zdawać sobie sprawę z tego, że obecny rozwój technologii będzie w stanie tworzyć programy komputerowe, które nie będą potrzebować żadnego kodowania. Inżynierowie będą wpisywać parametry i konkretne elementy w celu utworzenia programu. Niewątpliwie sztuczna inteligencja jest wciąż dopracowywana i zapewne w którymś momencie zautomatyzuje wiele działań wykonywanych przez programistów. Nie rysujmy czarnego scenariusza, a sami programiści powinni korzystać z zalet, jakie daje sztuczna inteligencja. W wielu branżach już wykorzystują zalety najnowszych technologii zwiększając produktywność jednocześnie obniżając koszty produkcji. Ten trend będzie wciąż eskalował więc, zamiast głowić się nad tym czy to dobre, czy nie to po prostu korzystajmy z tego.

 Niewątpliwie do zalet jakie niesie za sobą sztuczna inteligencja należy zaliczyć:

  1. przyśpieszenie produkcji i usług, a przede wszystkim redukcja kosztów co będzie miało bezpośrednie przełożenie na cenę usług i towarów.
  2. minimalizacja błędów w wielu obszarach i tu np. automatyzacja, praca opierająca się na pewnych schematach i strukturach pozwalająca unikać błędu popełnianego przez człowieka
  3. dopasowanie konkretnych produktów pod dane potrzeby, im więcej danych będzie zbierać i analizować sztuczna inteligencja tym bardziej skuteczne rozwiązania będą przez nią podsuwane.

Zapewne korzyści wynikających, że sztucznej inteligencji jest znacznie więcej i już teraz wiadomo, że nie wykorzystujemy jej w pełni jej możliwości, chociażby w samej medycynie. Należy jeszcze dodać ze doskonale sprawdza się w roli inteligentnego domu, gdzie automatycznie steruje światłem, klimatyzacją czy innymi urządzeniami domowymi. Sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał do przekształcenia naszej przyszłości niż jakakolwiek technologia. Pytanie, które samo się jednak nasuwa to czy naprawdę jest dla nas idealna, czy też doprowadzi do naszej zguby- czas to pokaże.

Other entries

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej