Dzień z życia programisty

20 września 2021

Typowy dzień w pracy programisty rozpoczyna się od zaparzenie dużego kubka herbaty lub kawy, który stawia sobie przy komputerze.

 

Jesteście ciekawi, na jakim sprzęcie pracują ludzie zajmujący się kodowaniem?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dobór sprzętu zależy od firmy i technologii. W niektórych firmach pracownicy samodzielnie wybierają dowolną wersję laptopa lub komputera stacjonarnego, a inne zaś narzucają konkretny sprzęt i konfigurację. Również nie wszystkie środowiska programistyczne są otwarte na każdy system operacyjny. Dla przykładu aplikacje na iPhone można tworzyć tylko na komputerach z Mac OS. Natomiast Android jest na tyle przyjaznym środowiskiem, że można na niego pisać, używając każdego systemu operacyjnego.

Wracając do wątku głównego, większość programistów preferuje ranne godziny pracy. To wtedy ich skrzynki emaliowe są zasypane nowymi wiadomościami, które trzeba przeczytać i odpowiedzieć. Wtedy też jest chwila na prasówkę czy też najnowsze newsy z dziedziny programowania i nowinkami technicznymi. W branży IT jest to priorytet, ponieważ wszystko bardzo się zmienia i aby dobrze programować trzeba być na bieżąco z nowościami. Po porannej kawie, kiedy głowa już odświeżona i została uporządkowana poczta, można przystąpić do kodowania.

Zazwyczaj programowanie odbywa się w kilkuosobowych zespołach, bo prawie niemożliwe jest, aby usiąść i zacząć pisać bez pomocy kolegi, ponieważ szybko powstałby ogromny bałagan. Potrzebny jest ktoś lub coś, co pomoże zapanować nad wszystkim, a wachlarz narzędzi jest spory. Z ich pomocą menażerowie projektu lub inni odpowiedzialni za projekt tworzą zadania (tasks) pokazujące rzeczy, które trzeba zaimplementować, aby stworzyć działający projekt.

Może brzmi dość enigmatycznie, ale dalej w tekście dowiesz się, jak ważne jest, aby mały klocek, który tworzymy pasował do kolejnych i w końcu powstał cały program. Takim klockiem może być dodanie menu lub jakiegoś innego elementu. W większości firm jest wykorzystywany program Jira a w niej tablica zadań. To właśnie dzięki takim narzędziom i dobrym menażerom projektu programiści skupiają się na tworzeniu kodu i nie muszą już marnować czasu na zbyt częsty kontakt z klientem. To wszystko mają przekazane w zadaniach, jednak czasem mimo wszystko potrzebny jest bezpośredni kontakt.

Zdarza się też tak, że klient sam do końca nie umie sprecyzować swoich oczekiwań i w jaki sposób ma działać program. Należy wtedy delikatnie coś zasugerować. Bardzo pomocna jest znajomość nowych technologii, trendów czy po prostu znajomość konkurencyjnych aplikacji. Każdy kodujący pracownik zaczynający dzień pracy wybiera sobie jakieś wolne zadania dla siebie, wpisuje je do systemu i dopiero wtedy zabiera się do implementacji. Zazwyczaj takie zadania są bardzo szczegółowe, a to z kolei znacznie ułatwia pracę, bo nie potrzeba już zastanawiać się już, w jaki sposób coś wykonać.

Rozrywka w pracy programisty

Tak właśnie w wielkim uproszczeniu wygląda typowy dzień programisty. Mogłoby się wydać to dość monotonne i szare, na szczęście tak nie jest. W życiu każdego programisty jest również czas na rozrywkę. Ludzki mózg jest tak zbudowany, że nie może cały czas pracować na wysokich obrotach, w pewnym momencie domaga się odpoczynku. Bez niego nawet najprostszy problem staje się nie do pokonania.

Na szczęście właściciele firm zdają sobie z tego sprawę i wręcz wymagają od pracowników przerw. Firmy z branży IT zakupują dla swoich podwładnych stoły do piłkarzyków, do ping-ponga czy tarcze do grania w rzutki. W wielu zakładach powstają wręcz strefy relaksu, gdzie w razie potrzeby można się nawet przespać, aby znów pracować na najwyższych obrotach. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że nikt nikomu nie patrzy na ręce, a czas relaksu jest tak samo płatny jak czas pracy.

Wszystkie wymienione rozrywki maję też pewną zaletę niewidoczną na pierwszy rzut oka. Kiedy pracownicy zaczynają grać, robią to zazwyczaj z ludźmi, z którymi pracują. Podczas rozgrywki mogą swobodnie wymienić się doświadczeniami i podrzucić komuś jakieś fajne, trafne rozwiązanie jego problemu. Często zdarza się bowiem tak, że podczas gry np. Ping-ponga można wpaść na jakiś pomysł, który można wykorzystać w pracy. Poza tym taka integracja zespołu daje świetne efekty końcowe w pracy nad projektem.

 

Czas pracy programisty

Programista ma raczej zadaniowy czas pracy. W praktyce oznacza to, że jest rozliczony z powierzonych zadań, a nie ilości godzin spędzonych przed ekranem komputera. Każdy rozsądny lider zespołu rozumie, że niektóre zadania potrzebują większego nakładu pracy niż inne i mogą też pojawić się takie nieprzewidziane sytuacje, które mogą zdecydowanie przedłużyć czas wykonania pracy.

Samo wyłączenie komputera i wyjście z biura nie zawsze oznaczają koniec pracy. Niedokończone sprawy siedzą nadal w głowie i potrafią nawet zabrać kawał nocy i snu. Każdy rozwiązany problem to z kolei wielka satysfakcja zarówno dla jednostki jak i dla całego zespołu szczególnie wtedy, gdy widać, jak inni korzystają z efektów mozolnej pracy. Dzień pracy programisty może wyglądać za każdym razem nieco inaczej. Nie wszystkie zespoły stosują takie same zasady i rozwiązania. Natomiast wspólnym mianownikiem jest to, że nad każdym rozwiązaniem problemu trzeba się zastanowić, opracować jego rozwiązania i ostatecznie je zaimplementować, czyli zaprogramować.

Oznacza to, że programiści często dyskutują nad tym co aktualnie robią. Takie rozmowy nie zawsze kończą się konsensusem, to są pouczające i pozwalają spojrzeć na pomysły z różnych punktów widzenia. Mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył Wam choć trochę dzień pracy programisty i rozwiał wątpliwości ile i jak pracuje się w tym zawodzie.

Pozostałe wpisy

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej