Grafik komputerowy jeden z najbardziej poszukiwanych specjalistów

19 sierpnia 2022

Grafik komputerowy niczym wirtuoz i artysta za pomocą programu graficznego i komputera potrafi stworzyć genialne i wręcz nieprawdopodobne dzieła. Współczesne kino, marketing i inne branże nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez współpracy z zawodowym grafikiem. Dzięki umiejętnościom tych zawodowców, z okładek czasopism zerkają na nas doskonałe kobiety, rozradowane rodziny czy cieszymy oczy wspaniałymi krajobrazami. To wszystko potrafią wyczarować właśnie oni- graficy. Bezspornie jest to obecnie zawód poszukiwany w każdej branży, a najlepsi z nich opływają nie tylko w pieniądze, ale zdobywają szczyty sławy i rozgłosu.

Rynek usług graficznych rozwija się przede wszystkim w kierunku grafiki 3D, ale też Web desingu wykorzystywanej nie tylko w produkcjach filmowych, ale i grach komputerowych, idąc w parze z Internetem czy społecznościach wirtualnych. Projektantów graficznych powinna cechować nade wszystko kreatywność, bo bez niej nie ma najmniejszych szans na powodzenie w zawodzie. Podstawę stanowi wymyślanie nowych pomysłów, wizja przestrzenna oraz umiejętność dostosowania projektów do różnych zmian. „Bystre oko” to zdecydowanie kluczowa kwestia, aby wymyślać nowe pomysły i ciekawe projekty, trzeba umieć wykorzystać swoje kreatywne zasoby. Kolejna ważną kwestią jest dobra komunikacja. Dobre zrozumienie wymagań klienta to podstawa pracy grafika. Przetwarzanie informacji, wyjaśnienie kolejnych kroków w projekcie pomaga w pozyskaniu, utrzymaniu oraz zadowoleniu klienta. Nieodzowne są również konkretne umiejętności, które można zdobyć na wyższych uczelniach bądź studiach podyplomowych a należą do nich:

 1. dobra znajomość programów graficznych takich jak: Adobe Creative, który jest zbiorem programów takich jak Ilustrator, Photoshop, Flash i InDesign
 2. znajomość podstawowych języków komputerowych -JavaScript, CSS czy HTML
 3. znajomość mediów interaktywnych np. przy tworzeniu grafik, stron internetowych, multimediów, gier wideo czy reklam.
 4. typografia
 5. branding i znakowanie

Czy zatem, aby zostać grafikiem koniecznie trzeba skończyć studia? Nie, nie trzeba, bo tu zdobyty tytuł nie jest konieczny do wykonywania zawodu, ale ukończenie odpowiedniego kierunku nauczania jest furtką do dalszej kariery. Wielu grafików decyduje się na tytuł inżyniera informatyki, ponieważ gwarantuje to wiedzę nie tylko w zakresie tworzenia grafik oraz multimediów, ale również praktyczne wykorzystanie narzędzi w ściśle określonym celu. Cała wiedza zdobyta na studiach pozwala na kierowanie komunikacją wizualną, projektowaniem i tworzeniem projektów reklamowych, specjalnych zmian w plikach wideo oraz graficznych, działań związanych z tworzeniem grafiki do gier, aplikacji czy programów. Po ukończeniu studiów można pracować jako specjalista od reklamy, grafik komputerowy czy grafik za specjalizacją reklamy. Wachlarz zatrudnienia jest całkiem spory. Agencje reklamowe i marketingowe, redakcje portali internetowych czy nawet media tradycyjne oczekują z otwartymi rękoma na tychże specjalistów. Grafik komputerowy może pracować nie tylko w dużych korporacjach czy agencjach, doskonale poradzi sobie również otwierając własną firmą spełniając się jako np. freelancer.

Według wszelkich danych dostępnych w Internecie oraz ogłoszeń o pracę można wnioskować, że ich zarobki kształtują się całkiem dobrze, bo stawki zaczynają się od 3500 pln wzwyż jednak to uzależnione jest od wiedzy i doświadczenia a czasem i od posiadania wykształcenia kierunkowego. Trzeba też pamiętać, że wraz ze wzrostem doświadczenia oraz rozbudową portfolio przychody będą relatywnie rosły i doświadczony grafik może liczyć już nawet na kilka tysięcy za jeden projekt. Rozwijając się na nowej ścieżce zawodowej warto poświęcić czas na naukę tworzenia konkretnych projektów z którymi na co dzień stykają się graficy. Dzięki temu łatwiej można podjąć decyzję w jakich narzędziach należy rozwijać własne umiejętności. Tworzenie stron internetowych, infografik czy prostych animacji graficznych to obecnie jedno z podstawowych zadań grafików. Rzecz oczywista, że grafika komputerowa to również przygotowanie projektów opakowań czy etykiet. Sporym zainteresowaniem cieszy się też fotografia produktowa co wbrew pozorem wcale nie jest łatwe, bo dany przedmiot musi być odpowiednio wypromowany za pomocą zdjęcia profesjonalnie obrobionego.

W zależności od obranej ścieżki kariery możesz wybrać pracę jako:

 1. Grafik komputerowy/graphic designer — posiada duży zakres kompetencji w pracy z programami graficznymi a pracę można dostać w agencji reklamowej, wydawnictwie czy mediach. Wymagana jest znajomość Adobe Photoshop, Adobe Ilustrator, Adobe InDesign oraz mile widziana jest praca z tabletem graficznym
 2. Fotograf/ retuszer zdjęć — osoba, która będzie pracować w tym zawodzie odnajdzie się doskonale jako „wolny strzelec” ale też jako pracownik etatowy redakcji czasopism, wydawnictw czy agencji reklamowych. Wymagana jest znajomość Adobe Photoshop i Adobe Lightroom oraz znajomość pracy z tabletem graficznym.
 3. Web designer — decyduje o wyglądzie i działaniu strony internetowej posiada również kompetencje graficzne i tworzenia stron www oraz User experience. Może pracować w dowolnej branży jako projektant serwisów internetowych, landing page, sklepach internetowych albo marketingu jako osoba odpowiedzialna za współtworzenie komunikacji cyfrowej. Wymagana jest tu znajomość Adobe Photoshop, WordPress, HTML i CSS oraz JavaScript. Mile widziana jest też znajomość Adobe Dreamweaver, Adobe InDesinger, Adobe Illustrator, Adobe Animate
 4. Ilustrator/ rysownik — osoby w tym zawodzie znajdą pracę w wydawnictwach, przy tworzeniu filmów animowanych czy też jako specjaliści ds. kreacji wizualnej w korporacjach. Trzeba mieć znajomość Adobe Ilustrator, Adobe Photoshop oraz umieć pracować tabletem graficznym.
 5. Operator/specjalista DTP — odpowiadać będzie za tworzenie graficznej oprawy publikacji kierowanej do druku lub publikacji w Internecie. Narzędzia takie Adobe InDesinger czy CorelDraw ułatwi funkcjonowanie w wydawnictwach, firmach poligraficznych, redakcji prasowych czy agencjach marketingowych. Koniecznie wymagana znajomość Adobe InDesinger a dodatkowo Adobe Illustrator i Photoshop.
 6. Digital marketer — z tym zawodem można pracować każdej firmie, gdzie jest dział marketingu oraz w branży reklamowej. Znajomość zagadnień graficznych pomaga marketerowi tworzyć dla odbiorców kreacje, a także oceniać i konsultować projekty. Adobe Photoshop, Adobe InDesinge, Adobe Illustrator są nieodzowne w tym zawodzie.

Praca grafika komputerowego to ciągłe zdobywanie nowych umiejętności i doskonalenie tych już zdobytych, dlatego warto zastanowić się nad kierunkiem studiów nawet jeśli jesteś otwarty na wszelkie nowinki i wyzwania. Rynek reklamowy jest chłonny jak gąbka i wciąż potrzeba nowych fachowców tworzących grafikę. Może to wyzwanie i zawód dla Ciebie?

Other entries

Stres w pracy — jak sobie skutecznie pomóc?

Stres w pracy — jak sobie skutecznie pomóc?

Dla wielu ludzi praca stanowi największe źródło stresu To właśnie na tej płaszczyźnie oczekuje się od ludzi maksymalnej skuteczności, odpowiedzialności i terminowości. Jeśli te czynniki potraktujemy jako zewnętrzną presję to mamy praktycznie pewność, że wcześniej czy...

czytaj dalej
Certyfikat Salesforce – dlaczego warto go mieć?

Certyfikat Salesforce – dlaczego warto go mieć?

Certyfikaty Salesforce są adekwatne do stopnia zaawansowania, umiejętności oraz doświadczenia danej osoby. Każdy zdobyty dodatkowy certyfikat w odpowiedniej kolejności jest ogromnym krokiem w rozwoju kariery developera, administratora, konsultanta czy architekta w tej...

czytaj dalej
Awans w branży IT

Awans w branży IT

Praca w branży IT to w obecnych czasach marzenie wielu osób, które rozpoczynają karierę zawodową, chcących funkcjonować w świecie nowych technologii. Gdy uda się nam zdobyć pierwszą wymarzoną pracę czujemy się generalnie szczęśliwi i spełnieni jednak w pewnym momencie...

czytaj dalej