Idą Święta

20 grudnia 2021

Święta, Święta idą…

Wielkimi krokami nadchodzą najpiękniejsze, białe, mroźne i cudowne Święta Bożego Narodzenia. Czasami bywa tak, że tak bardzo się nimi stresujemy, że w natłoku spraw organizacyjnych z nimi związanymi umyka nam najważniejsze, że to czas miłości i możliwość spędzenia tego magicznego okresu razem z najbliższymi.

 

Co zrobić, aby czas przygotowań mijał w dobrej atmosferze i jak zaprosić całą rodzinę do współpracy?

Jest to wyjątkowy czas dla wszystkich, ale najważniejsze są dla dzieci, które zapewne magie świąt oraz tradycje z nimi związane zapamiętają na całe życie, a w przyszłości będą kultywować we własnych domach. Dlatego tak istotne jest, aby cała rodzina była zaangażowana w przygotowania i kultywowania rodzinnych zwyczajów. Istnieje wiele oryginalnych tradycji związanych z tymi wspaniałymi dniami.

Zdecydowanie najmilsze dla dzieci jest zapewne ubieranie choinki, używając własnoręcznie zrobionych ozdób, cukierków czy bombek. Wspólnie możecie również przygotowywać świąteczne przysmaki np. pierniczki, ciasta czy inne smakołyki. Te wspólne zajęcia spowodują, że więzi rodzinne są jeszcze bardziej zacieśniane a oczekiwania na Święta stanowi swoisty magiczny czas.

 

Tradycje wigilijne

Każdy z nas pamięta, że na wigilijnym stole powinno być 12 potraw, ale czy wiemy, dlaczego właśnie taka ilość? Otóż nawiązuje to zapewne do 12 apostołów, ale w niektórych regionach świata mówi o 12 miesiącach w roku. Według niej na stole powinny pojawić się dary ziemi z pola, sadu, lasu oraz wody. Dlatego też wśród smakołyków nie może zabraknąć zupy grzybowej, karpia, ciasta z makiem i kompotu z suszonych owoców. Należy tu wspomnieć, że zestaw potraw wigilijnych może się różnić w zależności od regionu Polski. W Wielkopolsce i na Śląsku podaje się zupę rybną a na wschodzie kraju czy Małopolsce barszcz albo grzybową na Śląsku również można podawać zupę z siemienia lnianego tzw. Ciemieniuchę.

W wielu rodzinach kultywowany jest proces lepienia pierogów z grzybami i kapustą czy pieczenie ciast. Wspaniałym pomysłem jest również wkuwanie goździków w pomarańcze i układanie ich jako cudowną pachnącą ozdobę stołu i zapewne całej rodzinie Święta zawsze będą się kojarzyć z tym zapachem. Nie warto przejmować się drobnymi niepowodzeniami czy nawet bałaganem w kuchni podczas tych wszystkich zabiegów, gdyż robiąc te rzeczy, pozostaną one w pamięci na wiele lat, czas spędzony z rodziną na zawsze, a zapach pomarańczy z goździkami przywoła w przyszłości rodzinne Święta.

Kiedy w końcu w rogu pokoju stanie piękna choina czas na dekorację stołu. Pod świątecznym obrusem powinno być ułożone sianko, które jest nawiązaniem do stajenki, w której na świat przyszedł Jezus, a jest również symbolem prostoty i skromności. Sianko ukryte na stole ma również zapewnić domownikom pomyślność w nadchodzącym roku. Nakrywając do wigilijnego stołu, nie można zapomnieć o jednym nakryciu więcej dla niespodziewanego gościa. Jest to również okazanie pamięci, o osobach które już odeszły.

Według tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie do kolacji wigilijnej zasiadamy, kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka, która jest symbolem Gwiazdy Betlejemskiej, a która to pomogła Trzem Królom odnaleźć miejsce narodzin Jezusa. Kiedy już zasiądziemy do stołu, należy się podzielić opłatkiem i złożyć sobie życzenia co jest chyba najważniejszym elementem uczty wigilijnej kolacji. Równie ważnym obyczajem tych Świąt jest wspólne śpiewanie kolęd. Coś, o czym należy również pamiętać w tym magicznym czasie to także wróżby. Istnieje przesąd, który mówi, że jeśli pierwszym gościem wigilijnym jest mężczyzna, to w nadchodzącym roku można się spodziewać szczęścia, a z kolei dziewczyna, która przygotuje potrawy z makiem, może się spodziewać szczęścia w miłości.

Podczas kolacji należy pamiętać, aby koniecznie spróbować wszystkich potraw i koniecznie zjeść potrawy z makiem, gdyż one mają nam zapewnić dostatek finansowy. Jeśli mowa o pieniądzach to warto wspomnieć o łuskach karpia schowanych w portfelu. Niewątpliwie najbardziej ekscytującym punktem i miłym wydarzeniem wieczoru jest chwila, kiedy Mikołaj wręcza wszystkim zgromadzonym świąteczne prezenty. Warto opowiadać dzieciom o tych przesądach, tradycjach, które i my otrzymaliśmy od naszych rodziców, gdyż są to elementy naszej kultury.

 

W związku z tym, że Święta już tuż tuż

Wesołych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, góry prezentów, szalonego Sylwestra a w Nowym Roku spełnienia wszystkich marzeń tych dużych i tych małych składa
cały zespół Awesome Bytes

Other entries

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej