Integracja w pracy

21 października 2022

Zaprzyjaźniony team to efektywna grupa osiągająca znaczące wyniki. Dlatego tak ważna jest integracja w miejscu pracy. Każdy dobry szef o tym wie i dlatego zrobi sporo w tym kierunku, aby jego pracownicy czuli się ze sobą dobrze. Jest wiele sposobów na to, aby osiągnąć miłą i przyjazną atmosferę w pracy. Zgrany zespół to mocny filar w dobrze prosperującej firmie, dlatego też umiejętność pracy w zespole jest szczególnie pożądana u pracowników. Jednak trzeba pamiętać, że sama komunikatywność osób o otwartym usposobieniu może nie wystarczyć. Szczególnie podczas rutynowych obowiązków, pracownicy są skupieni na zadaniach i nie mają możliwości na nawiązywanie bliskich relacji między sobą. Świadomy i doświadczony pracodawca doskonale wie, że danie pracownikom okazji do poznania się i polubienia to wymierna korzyść dla niego samego i firmy. Dzięki dobrze zaplanowanej i zrealizowanej integracji kadra będzie jeszcze lepiej zorganizowana i bardziej wydajna, a ewentualne spory wśród pracowników łatwiejsze do rozwiązania i zażegnania. Dobra atmosfera w pracy jest bardzo istotna jako element motywujący do działania, a dla niektórych osób jest nawet ważniejsza od samego wynagrodzenia. Zgrany i efektywny zespół to coś, na czym zależy każdemu pracodawcy i ma to na uwadze już od pierwszego dnia rozpoczęcia działalności. Ponieważ w dzisiejszych czasach struktury firm ulegają zmianom i wciąż pojawiają się nowi pracownicy osoby zarządzające powinny mieć na uwadze systematyczne działanie mające na celu integrację pracowników.

A co sprawdzi się najlepiej w takim procesie?

  1. Wyjazd integracyjny — to niewątpliwie najbardziej czasochłonny i kosztowny sposób integracji. Wybór odpowiedniego miejsca, rezerwacja, a następnie opłacenie noclegów i wyżywienia to spore wyzwanie. Pochłania to sporo czasu i pieniędzy, ale dobrze zorganizowany wypad może silnie wpłynąć na poprawę samopoczucia pracowników. Niestety nie dla każdego taka forma integracji jest akceptowalna. Domatorzy i osoby mające dzieci wcale nie będą zadowolone, że muszą poświecić swój czas dla rodziny, którego i tak mają za mało na wyjazd pracowniczy. Dlatego też mając na względzie takie osoby można zorganizować imprezy na miejscu absorbujące zdecydowanie mniej czasu oraz nie ingerujące w życie rodzinne i zorganizować …
  2. Dzień gier planszowych — w niektórych firmach to bardzo popularne rozwiązanie. Generalnie w taki dzień oczywiście wszyscy pracownicy są obecni w firmie, ale nikt nie włącza komputera ani nie siada do standardowych zadań. Zamiast tego cała ekipa gra w scrabble, monopol czy jakąś inną planszówkę. To wspaniała okazja do rozładowania atmosfery po intensywnym wysiłku, pogoni za terminami i wynikami oraz czas na luźne rozmówki niezwiązane absolutnie z pracą i sprawami zawodowymi. Taka forma integracji ma tę zaletę, że nie wymaga poświęcenia dodatkowego czasu ani żadnych nakładów finansowych i generalnie wszyscy ją lubią.
  3. Spotkanie poza siedzibą firmy — wspólny wieczorny wypad jest super pomysłem na oderwanie się od obowiązków pracowniczych i porozmawianie o sprawach prywatnych. Warto mieć na uwadze planując takie wyjście, aby zmieniać ich charakter. Dzięki takim zmianom ukontentowani będą zarówno amatorzy gry w kręgle i nasiadówce przy piwie jak i wielbiciele wina, muzyki i rozmów o życiu. Zapewne z biegiem czasu uda się Wam wypracować najlepszą metodę spędzenia wspólnie czasu. Warto założyć sobie, że takie spotkania będą się odbywały cyklicznie np. w każdy pierwszy piątek parzystego miesiąca.
  4. Wyjście do kina — premiera dobrego filmu w kinie to świetna okazja, żeby spędzić świetnie czas ze współpracownikami. Po zakończonej projekcji można wybrać się gdzieś, gdzie będzie można podyskutować o obejrzanym filmie. Dokonując wyboru filmu warto zachować pewną neutralność. Raczej należy zrezygnować z horroru, bo nie każdy lubi drastyczne sceny, ale już dobra komedia zapewne zadowoli każdego. Idealnym rozwiązaniem jest wybór czegoś zupełnie neutralnego ewentualnie dwóch tytułów do wyboru.
  1. Udział w wydarzeniach zorganizowanych — duże i bardzo duże firmy często organizują dla własnych pracowników i ich rodzin eventy lub pikniki uświetnione występami gwiazd estrady oraz zabawami dla najmłodszych uczestników. Mniejsze firmy raczej pozostają na skromniejszych działaniach np. wszelkiego rodzaju degustacjach począwszy od potraw z całego świata poprzez markowe piwa, wina i inne wysokoprocentowe alkohole.
  2. Wspólny udział w warsztatach — w dużych aglomeracjach jest ogromny wybór różnych warsztatów. Największa popularnością cieszą się obecnie warsztaty kulinarne. To pomysł, który wszystkim się podoba. Wspólne gotowanie pod okiem eksperta połączone z późniejszą degustacją to doskonała zabawa i sposób na zacieśnienie znajomości a nawet przyjaźni.
  3. Wspólny udział w szkoleniach — to już praktycznie nieodłączny element pracy w dużych firmach. Niektóre poruszają ściśle techniczne aspekty pracy i dotyczą określonego stanowiska, ale często pojawiają się też takie które będą dotyczyć wszystkich z grupy. Jednym z takich tematów jest wewnętrzna komunikacja w firmie. Podczas takich szkoleń pracownicy ćwiczą scenki dzięki którym można podszlifować sposoby efektywnego słuchania oraz dobrego przekazywania wiadomości. Warto uświadomić pracownikom, że dobra komunikacja pomaga uniknąć nieporozumień i konfliktów, ale trzeba też zostawić przestrzeń do pozostania obserwatorem osobom, które są nieśmiałe i nie koniecznie lubią odgrywać takie scenki.

Jeśli powyższe propozycje nie bardzo Ci pasują lub całkowicie brak Ci pomysłu jak zorganizować taką integrację, ale z kolei masz jakiś budżet, który możesz przeznaczyć na taki cel, możesz powierzyć takie zadanie specjalistom, którzy się zajmują tym na co dzień. W ten sposób zaoszczędzisz swój cenny czas, a całość przedsięwzięcia wykonają fachowcy. Zresztą takiej firmie można zlecić nie tylko integrację, ale również okrągłą rocznicą swojego przedsiębiorstwa dzięki czemu Ty sam będziesz tam gościem i nie będą Cię interesować drobiazgi. Czy sama integracja pracownicza jest konieczna? Oczywiście, że nie bo nie ma przymusu integracji, ale należy mieć świadomość, że to ważny element kultury organizacji firmy i obecna we wszystkich nowoczesnych firmach. Działania, które mają na celu tworzenie zgranego zespołu, który się lubi i chce ze sobą współpracować to wymierne korzyści dla całej firmy. Załoga chętnie utożsamia się z miejscem pracy w którym dba się o ich potrzeby i są wobec niego lojalni. Nie oszukujmy się, przedsiębiorstwa dbające o różnorodność i integrację pracowników stają się bardziej atrakcyjnym miejscem pracy.

Other entries

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej