Integracja w pracy

21 października 2022

Zaprzyjaźniony team to efektywna grupa osiągająca znaczące wyniki. Dlatego tak ważna jest integracja w miejscu pracy. Każdy dobry szef o tym wie i dlatego zrobi sporo w tym kierunku, aby jego pracownicy czuli się ze sobą dobrze. Jest wiele sposobów na to, aby osiągnąć miłą i przyjazną atmosferę w pracy. Zgrany zespół to mocny filar w dobrze prosperującej firmie, dlatego też umiejętność pracy w zespole jest szczególnie pożądana u pracowników. Jednak trzeba pamiętać, że sama komunikatywność osób o otwartym usposobieniu może nie wystarczyć. Szczególnie podczas rutynowych obowiązków, pracownicy są skupieni na zadaniach i nie mają możliwości na nawiązywanie bliskich relacji między sobą. Świadomy i doświadczony pracodawca doskonale wie, że danie pracownikom okazji do poznania się i polubienia to wymierna korzyść dla niego samego i firmy. Dzięki dobrze zaplanowanej i zrealizowanej integracji kadra będzie jeszcze lepiej zorganizowana i bardziej wydajna, a ewentualne spory wśród pracowników łatwiejsze do rozwiązania i zażegnania. Dobra atmosfera w pracy jest bardzo istotna jako element motywujący do działania, a dla niektórych osób jest nawet ważniejsza od samego wynagrodzenia. Zgrany i efektywny zespół to coś, na czym zależy każdemu pracodawcy i ma to na uwadze już od pierwszego dnia rozpoczęcia działalności. Ponieważ w dzisiejszych czasach struktury firm ulegają zmianom i wciąż pojawiają się nowi pracownicy osoby zarządzające powinny mieć na uwadze systematyczne działanie mające na celu integrację pracowników.

A co sprawdzi się najlepiej w takim procesie?

  1. Wyjazd integracyjny — to niewątpliwie najbardziej czasochłonny i kosztowny sposób integracji. Wybór odpowiedniego miejsca, rezerwacja, a następnie opłacenie noclegów i wyżywienia to spore wyzwanie. Pochłania to sporo czasu i pieniędzy, ale dobrze zorganizowany wypad może silnie wpłynąć na poprawę samopoczucia pracowników. Niestety nie dla każdego taka forma integracji jest akceptowalna. Domatorzy i osoby mające dzieci wcale nie będą zadowolone, że muszą poświecić swój czas dla rodziny, którego i tak mają za mało na wyjazd pracowniczy. Dlatego też mając na względzie takie osoby można zorganizować imprezy na miejscu absorbujące zdecydowanie mniej czasu oraz nie ingerujące w życie rodzinne i zorganizować …
  2. Dzień gier planszowych — w niektórych firmach to bardzo popularne rozwiązanie. Generalnie w taki dzień oczywiście wszyscy pracownicy są obecni w firmie, ale nikt nie włącza komputera ani nie siada do standardowych zadań. Zamiast tego cała ekipa gra w scrabble, monopol czy jakąś inną planszówkę. To wspaniała okazja do rozładowania atmosfery po intensywnym wysiłku, pogoni za terminami i wynikami oraz czas na luźne rozmówki niezwiązane absolutnie z pracą i sprawami zawodowymi. Taka forma integracji ma tę zaletę, że nie wymaga poświęcenia dodatkowego czasu ani żadnych nakładów finansowych i generalnie wszyscy ją lubią.
  3. Spotkanie poza siedzibą firmy — wspólny wieczorny wypad jest super pomysłem na oderwanie się od obowiązków pracowniczych i porozmawianie o sprawach prywatnych. Warto mieć na uwadze planując takie wyjście, aby zmieniać ich charakter. Dzięki takim zmianom ukontentowani będą zarówno amatorzy gry w kręgle i nasiadówce przy piwie jak i wielbiciele wina, muzyki i rozmów o życiu. Zapewne z biegiem czasu uda się Wam wypracować najlepszą metodę spędzenia wspólnie czasu. Warto założyć sobie, że takie spotkania będą się odbywały cyklicznie np. w każdy pierwszy piątek parzystego miesiąca.
  4. Wyjście do kina — premiera dobrego filmu w kinie to świetna okazja, żeby spędzić świetnie czas ze współpracownikami. Po zakończonej projekcji można wybrać się gdzieś, gdzie będzie można podyskutować o obejrzanym filmie. Dokonując wyboru filmu warto zachować pewną neutralność. Raczej należy zrezygnować z horroru, bo nie każdy lubi drastyczne sceny, ale już dobra komedia zapewne zadowoli każdego. Idealnym rozwiązaniem jest wybór czegoś zupełnie neutralnego ewentualnie dwóch tytułów do wyboru.
  1. Udział w wydarzeniach zorganizowanych — duże i bardzo duże firmy często organizują dla własnych pracowników i ich rodzin eventy lub pikniki uświetnione występami gwiazd estrady oraz zabawami dla najmłodszych uczestników. Mniejsze firmy raczej pozostają na skromniejszych działaniach np. wszelkiego rodzaju degustacjach począwszy od potraw z całego świata poprzez markowe piwa, wina i inne wysokoprocentowe alkohole.
  2. Wspólny udział w warsztatach — w dużych aglomeracjach jest ogromny wybór różnych warsztatów. Największa popularnością cieszą się obecnie warsztaty kulinarne. To pomysł, który wszystkim się podoba. Wspólne gotowanie pod okiem eksperta połączone z późniejszą degustacją to doskonała zabawa i sposób na zacieśnienie znajomości a nawet przyjaźni.
  3. Wspólny udział w szkoleniach — to już praktycznie nieodłączny element pracy w dużych firmach. Niektóre poruszają ściśle techniczne aspekty pracy i dotyczą określonego stanowiska, ale często pojawiają się też takie które będą dotyczyć wszystkich z grupy. Jednym z takich tematów jest wewnętrzna komunikacja w firmie. Podczas takich szkoleń pracownicy ćwiczą scenki dzięki którym można podszlifować sposoby efektywnego słuchania oraz dobrego przekazywania wiadomości. Warto uświadomić pracownikom, że dobra komunikacja pomaga uniknąć nieporozumień i konfliktów, ale trzeba też zostawić przestrzeń do pozostania obserwatorem osobom, które są nieśmiałe i nie koniecznie lubią odgrywać takie scenki.

Jeśli powyższe propozycje nie bardzo Ci pasują lub całkowicie brak Ci pomysłu jak zorganizować taką integrację, ale z kolei masz jakiś budżet, który możesz przeznaczyć na taki cel, możesz powierzyć takie zadanie specjalistom, którzy się zajmują tym na co dzień. W ten sposób zaoszczędzisz swój cenny czas, a całość przedsięwzięcia wykonają fachowcy. Zresztą takiej firmie można zlecić nie tylko integrację, ale również okrągłą rocznicą swojego przedsiębiorstwa dzięki czemu Ty sam będziesz tam gościem i nie będą Cię interesować drobiazgi. Czy sama integracja pracownicza jest konieczna? Oczywiście, że nie bo nie ma przymusu integracji, ale należy mieć świadomość, że to ważny element kultury organizacji firmy i obecna we wszystkich nowoczesnych firmach. Działania, które mają na celu tworzenie zgranego zespołu, który się lubi i chce ze sobą współpracować to wymierne korzyści dla całej firmy. Załoga chętnie utożsamia się z miejscem pracy w którym dba się o ich potrzeby i są wobec niego lojalni. Nie oszukujmy się, przedsiębiorstwa dbające o różnorodność i integrację pracowników stają się bardziej atrakcyjnym miejscem pracy.

Other entries

Jak Salesforce pozwala zwiększyć performance firmy? Cz.1

Jak Salesforce pozwala zwiększyć performance firmy? Cz.1

Zadowolenie klientów to wskaźnik dobrze rozwijającej się działalności. Jeśli przyjmiemy to za pewnik to wiemy również, że utrzymanie dobrych relacji z klientami jest podstawowym procesem każdej firmy. To, dlatego właśnie systemy CRM zdecydowanie ułatwiają lepsze...

czytaj dalej
9 funkcji Salesforce, które pomogą zaoszczędzić czas

9 funkcji Salesforce, które pomogą zaoszczędzić czas

Salesforce to obecnie jedna z najbardziej kompleksowych platform CRM na świecie. Firmy sięgają po to rozwiązanie do zarządzania marketingiem, obsługą klienta, sprzedażą, współpracą między zespołem oraz procesami IT. Największa korzyścią jaką oferuje Salesforce to...

czytaj dalej
Dlaczego właśnie Salesforce?

Dlaczego właśnie Salesforce?

Podczas rozmowy ze sprzedawcą rozwiązań IT jeśli zapytasz go, dlaczego jego system jest najlepszy to zacznie wyliczać wszelakie cechy i aspekty techniczne skupiając się właśnie na nich. Jeśli chodzi o Salesforce to jest zupełnie inaczej. Jasnym jest, że to pewna...

czytaj dalej