Jak podnieść swoje kwalifikacje zawodowe i co będzie w tym pomocne

7 października 2022

„Kto stoi w miejscu ten się cofa” – można się pokusić, że to stwierdzenie, oddaje ducha pracy w świecie, w którym przyszło nam funkcjonować. Kiedy następują dynamiczne zmiany nie wystarczy raz zdobyć wiedzę i na niej bazować, ale wciąż trzeba ją pogłębiać i zdobywać nowe doświadczenia. Technologia, moda, potrzeby klientów, usługi rozwijają się bardzo szybko, dlatego też, aby nadążyć za rynkiem pracy należy zainwestować w rozwój kompetencji zawodowych. I wbrew pozorom niepotrzebna jest do tego duża ilość pieniędzy, ale czas.

Oto wskazówki jak tanio i efektywnie postawić na swój rozwój i jakie narzędzia mamy do dyspozycji

  1. Kursy online — mają przewagę nad szkoleniami stacjonarnymi przede wszystkim ze względu na koszty, ale i tym, że materiał jest przygotowywany raz, a potem korzystają z niego tysiące użytkowników. Nawet jeśli zawartość tych szkoleń musi być aktualizowana to nie jest to pracochłonne. Niższa cena to oczywiście niejedyna zaleta tej formy podnoszenia kwalifikacji. Ważne jest to, że cały materiał można swobodnie przerabiać w dogodnym dla siebie czasie, nawet w nocy.
  2. Webinary — to też ciekawa ścieżka rozwoju zawodowego. Szkoleniowcy przekazują samą esencję w zakresie jakiegoś zagadnienia w czasie nie dłuższym niż 1-2 godziny. Oczywiście stanowi to dopiero początek ścieżki szkoleniowej jednak takie spotkania online ukierunkują twoją uwagę na dany obszar, w którym będziesz chciał pogłębiać swoją wiedzę.
  3. E-booki i podręczniki — systematyczne korzystanie z lektur branżowych jest również wypróbowanym sposobem na rozwój kompetencji. Jeśli codziennie poświęcisz np. 30-60 min (nawet wieczorem) na lekturę to już wielki krok we własny rozwój zawodowy. Jeśli natomiast wolisz audiobooki to podczas jazdy samochodem również możesz efektywnie się uczyć.
  4. Spotkania branżowe i konferencje — chcesz być zawsze na bieżąco z nowinkami ze swojej branży i cenisz sobie praktyczne wskazówki typu „jak inni to robią” to nie ma lepszego sposobu niż pojawienie się na prelekcjach branżowych speców. I wcale nie trzeba szukać kilkudniowych wyjazdowych konferencji pod egidą kompetentnych gwiazd biznesu. Spokojnie można śledzić wydarzenia na portalach społecznościowych czy też zapisać się na konkretne newslettery i zapewne nic nie umknie twojej uwadze. Chociaż pandemia spowodowała ze większość tego typu spotkań przeniosła się do sieci to jednak ludzie wciąż chętnie się spotykają w realu i dzielą się zdobytą wiedzą.
  1. Portale branżowe i prasa — sporo wiedzy, newsów oraz inspiracji z własnej dziedziny można znaleźć we wszystkich mediach branżowych i korzystać z nich nawet podczas przerwy lunchowej. Warto zasubskrybować ulubione tytuły tak, aby zawsze być na bieżąco.
  2. Podcasty — zdecydowanie z miesiąca na miesiąc ich popularność na świecie rośnie. W Polsce również coraz więcej ludzi sięga właśnie po tą formę audio, bo to ogromna oszczędność czasu i po prostu wygoda. Słuchać możesz bez mała w każdych warunkach np. jadąc komunikacją miejską do pracy czy też podczas biegu po parku, czy wieczornej kąpieli. Podcasty motywacyjne, psychologiczne czy biznesowe są szczególnie przydatne, jeśli chcesz zdobyć lub poszerzyć kompetencje menadżerskie czy umiejętności miękkie.
  3. Aplikacje — Twój własny smartfon również może pomóc w rozwoju zawodowym. Smartfonowe aplikacje wesprą Cię np. w nauce języków obcych a rozwiązywanie łamigłówek i quizów przygotują do pracy nad asertywnością czy zarządzaniem czasem. Aplikacje są zatem świetnym sposobem na codzienny rozwój umiejętności językowych, psychologicznych i wielu innych przydatnych do pracy.
  4. Treningi psychologiczne i warsztaty — kompetencje miękkie oraz ich odpowiedni rozwój są szczególnie ważne na stanowiskach, które wymagają kontaktu z ludźmi oraz zarządzaniem zespołem. Generalnie większość z nas nie miała takiego przedmiotu w szkole jak psychologia dlatego też warto dokształcać się w temacie korzystając z grupowych szkoleń z zakresu komunikacji interpersonalnej czy radzenia sobie ze stresem. Jeśli twoje wewnętrzne ja mówi, że nie radzisz sobie na wybranej ścieżce zawodowej albo potrzebujesz gruntownych zmian, ale nie wiesz, jak to zrobić to skorzystaj z coachingu.
  5. Social Media — YouTube, Facebook i inne podobne oferuje sporo przydatnych materiałów i to zupełnie za darmo. Tutoriale wideo to świetne szkolenie z Excela czy podpowiedz z podstaw programowania a posty, czy live’y pomogą podszlifować języki obce, czy umiejętności planowania.
  6. Stacjonarne kursy zawodowe — jeśli jesteście tradycjonalistami i cenicie sobie tradycyjne, stacjonarne szkolenia to warto poszukać trenera, który pomoże w osiągnięciu wyznaczonych przez siebie celów. Warto pamiętać, że szkolenia oraz kursy mogą być refundowane w 80%. Trzeba się tylko dobrze rozejrzeć i wybrać coś dogodnego dla siebie. Zasięgnij też info czy w rodzimej firmie jest jakiś budżet szkoleniowy, z którego mógłbyś skorzystać albo, czy pracodawca nie ma zamiaru Cię wysłać na jakieś ciekawe i przydatne szkolenie. Jednak ważne jest, aby nie czekać na inicjatywę szefa a działać proaktywnie samemu i zainwestować w swoje szkolenia, może nawet studia podyplomowe.

Pamiętaj, że nawet jeśli jesteś pewien zdobytej wiedzy, w branży której pracujesz to zawsze warto podnieść swoje kompetencje, a następnie wykorzystać nowo zdobytą wiedzę w codziennej pracy. Zdobywanie i podnoszenie kwalifikacji jest pewnym kluczem do sukcesu.

Other entries

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej