Jak zapobiec infekowaniu komputerów

20 czerwca 2022

Jak zapobiec infekowaniu komputerów i innych urządzeń i jak usunąć złośliwe oprogramowanie.

 Złośliwe oprogramowanie to nic innego jak szkodliwe programy stworzone w celu uszkodzenia komputera bądź wykonywania na nim niechcianych czynności. Wśród szkodliwych oprogramowań należy wyliczyć: wirusy, robaki, konie trojańskie, programy szpiegujące, nieuczciwe programy zabezpieczające. Co kryje się za tymi terminami?

  1. Wirus komputerowy — to program komputerowy który rozprzestrzenia się między urządzeniami powodując zakłócania w ich działaniu. Taki wirus może usunąć bądź uszkodzić dane na dysku, korzystać z programu poczty email do wysyłania własnych kopii na inne komputery, a czasem nawet wykasować wszystkie dane z dysku twardego. Wirusy takie są rozpowszechniane poprzez załączniki dodane w wiadomościach szybkich bądź email. Aby tego uniknąć nie powinniśmy otwierać dodanych załączników, jeśli wiadomość pochodzi z nieznanego adresu. Wirusy mogą byś sprytnie ukryte w śmiesznych obrazach, pocztówkach czy też plikach audio. Mogą też roznieść się poprzez pliki pobierane z Internetu. Wszystkie wirusy mogą być też w pirackim oprogramowaniu i innych dostępnych plikach z sieci.
  2. Robaki — to kody komputerowe, które rozprzestrzeniają się samodzielnie bez wiedzy i reakcji ze strony użytkownika. Większość infekcji bierze swój początek od momentu otwarcia załącznika otrzymanego w poczcie email. Robak skanuje zainfekowany komputer w poszukiwaniu plików zawierający adresy email, książki adresowe czy strony sieci Web. Robak wysyła następnie zainfekowane info na znalezione adresy podszywając się pod adres znajomego nadawcy. Następnie robaki roznoszą się automatycznie przy użyciu wiadomości email oraz sieci wykorzystując luki w zabezpieczeniach systemu operacyjnego co prowadzi najczęściej do przeciążenia komputerów aż do momentu ich wykrycia i usunięcia. Należy wiedzieć, że nie wszystkie robaki mają szkodliwe działanie, ale zazwyczaj sprawiają problemy z wydajnością i stabilnością komputerów oraz sieci.
  3. Koń trojański to złośliwy program ukrywający się wewnątrz jakiegoś programu. Przedostaje się do komputera ukryty z potencjalnie bezpiecznym programie np. w wygaszaczu ekranu. Następnie w systemie operacyjnym montuje się kod dający hakerowi możliwość zainfekowania komputera. Konie trojańskie nie są rozprzestrzeniane samoczynnie a przez wirusy, robaki zamaskowane w pobieranym oprogramowaniu.
  4. Program szpiegujący — jego instalacja na komputerze przebiega bez wiedzy i zgody użytkownika. Mogą natomiast swobodnie zmienić konfigurację komputera i rozpocząć zbieranie danych reklamowych i osobistych informacji. „Szpieg” może śledzić nawyki użytkownika bez jego wiedzy i gromadzić dane odnośnie nawyków związanych z wyszukiwaniem w Internecie, a nawet przekierować przeglądarkę internetową na inne witryny.

5. Nieuczciwe oprogramowanie zabezpieczające — w zamyśle ma przekonać użytkownika, że używany komputer jest zainfekowany i jednocześnie podpowiada pobranie lub zakupienie produktu, który usunie zagrożenie. W nazwie tych produktów pojawią się takie słowa jak Antyvius, Shield, Security, Fixer czy Protection, które mają przekonać użytkownika o wiarygodności produktu i uruchamiają się natychmiast po pobraniu, i ponownym uruchomieniu urządzenia. Nieuczciwe oprogramowanie zabezpieczające może spowodować brak możliwości uruchomienia aplikacji jak np. przeglądarka, a nawet wskazać bezpieczne pliki Windows jako infekcje. Typowy komunikat o błędach wyskakuje w okienku z informacją:

Ostrzeżenie! Twój komputer jest zainfekowany. Nie należy klikać żadnych elementów zawartych w tym oknie dialogowym, a jeśli przy próbie zamknięcia okna dialogowego wciąż pojawia się ostrzeżenie, że jest zainfekowana i czy przenieść na inną stronę nigdy tego nie rób. Nie pobieraj ani nie kupuj żadnego pirackiego oprogramowania.

Jak postąpić i pozbyć się wirusów, programów szpiegujących lub nieuczciwego oprogramowania zabezpieczającego? Bez odpowiednich narzędzi będzie to trudne. Niektóre wirusy i inne formy niechcianego oprogramowania zapewne zainstalują się ponownie. Zaktualizowanie komputera oraz zastosowanie narzędzi do usuwania złośliwego oprogramowania pozwala na stałe pozbyć się niechcianych obiektów. A teraz kilka wskazówek, aby uniknąć niechcianego oprogramowania:

1. Korzystaj i pobieraj programy i aplikacje wyłącznie z zaufanych witryn.

2. Zapoznaj się ze wszystkimi ostrzeżeniami, umowami licencyjnymi oraz zasadami poufności odnośnie do pobieranego oprogramowania.

3. Nie klikaj OK czy Zgadzam się, aby zamknąć okno. Zamiast tego wybierz czerwony X w rogu okna ewentualnie Alt+F4, aby dokonać zamknięcia.

4. Bądź uważny podczas ściągania popularnych bezpłatnych programów do udostępniania filmów i muzyki a przede wszystkim sprawdzaj całe oprogramowanie spakowane wraz z nim.

5. Stosuj standardowe konto użytkownika, a nie konta administratora, ponieważ takie konto może uzyskać dostęp do wszelakich danych w systemie i wykorzystać uprawnienia administratora do potencjalnego uszkodzenia oraz zainfekowania plików w systemie.

Aby ewentualnie poszerzyć swoją wiedzę w zakresie zabezpieczenia własnych urządzeń przed wirusami warto poszukać artykułów na temat ochrony komputera, które zawierają sporo ciekawych i przydatnych wskazówek szeroko i dostępnie opisanych. Wszystko, co powyżej napisano to jedynie niewielki procent zarówno zagrożeń jak i sposobów uniknięcia zainfekowania urządzeń, którymi się posługujemy.

Other entries

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej