JavaScript — języki programowania w pigułce

28 września 2021

Dawniej prawie każdy chłopiec marzył, aby być strażakiem, żołnierzem lub lekarzem. Teraz kiedy technika weszła na wyżyny, a świat opiera się o dobrodziejstwo Internetu, chłopięce marzenia zaczęły krążyć bardziej w chmurach i dlatego też pragną zostać programistami. Dla wielu z młodych osób jest to bardzo kuszące, ale jednocześnie dość zniechęcające, bo ogrom nauki jest dla nich przerażający.

Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że o wiele więcej wiedzy można zdobyć samodzielnie, niż spędzając wiele godzin w szkole, na studiach czy kursach doszkalających. Trzeba tylko chcieć i zacząć działać. Programista to jeden z tych zawodów, który obecnie cieszy się sporym zainteresowaniem. Na polskim rynku pracy pracownicy są poszukiwani wyjątkowo intensywnie. Praca w tej branży polega głównie na pisaniu kodów. Postaram się przybliżyć kilka języków, które najczęściej są wykorzystywane przez programistów, zacznijmy od JavaScript.

 

Początki nauki

Na wielu kursach zaczyna się od ogólnych informacji oraz poznania developerskich narzędzi, które znajdziemy w swoich przeglądarkach, niezależnie od tego, z której korzystamy. JavaScript pozwoli Ci przykładowo na stworzenie zaawansowanych stron internetowych, na których można stosować określone funkcje stosowanie obecnie na różnych portalach. Jest najbardziej popularnym z języków, dlatego swobodnie znajdziesz książki, kursy i foldery, aby podnieść swoje kwalifikacje w tym zakresie.

 

Do czego używa się JavaScript

JavaScript to bardzo dynamiczny język programowania, który odpowiada za projekt Mozilla, Mozilla Foundation i Mozilla Corporation. W połączeniu z dokumentem HTML może dostarczyć do stron internetowych dynamiczną zawartość. JavaScript jest dość zwarty, ale jednocześnie ogromnie elastyczny. Zostało wykorzystane to przez programistów, którzy poprzez jego rdzeń stworzyli wiele narzędzi, które otwierają duże możliwości przy minimalnym wysiłku.

JS jest językiem wszechstronnym. Najczęściej używa się go na stronach internetowych do zapewnienia interakcji poprzez reagowanie na zdarzenia, tworzenia efektów wizualnych bądź walidacji danych takiej jak jQuery. JS może być również wykorzystany do tworzenia gier w różnych przeglądarkach z wykorzystaniem fremeworków np. Phaser. Platformy takie jak np. Electron.js dają możliwość tworzenia wieloplatformowych aplikacji z wykorzystaniem technologii internetowych. Java a JavaScript to synonimy?

Jak wygląda JavaScript?

Często pojawiają się takie rady, że najpierw trzeba nauczyć się JS, a następnie „odciąć” skrypt i już znamy Javę. Oczywiście jest, że to tylko gra słów i nie należy brać tego zupełnie serio, ponieważ nie jest to ten sam język. Między tymi językami istnieje wiele zasadniczych różnic, a ich użyteczność ma inne kierunki.

JS działa jedynie w przeglądarce. Java może być uruchamiana dodatkowo na maszynie wirtualnej, dodatkowo JS to typowy język skryptowy, a Java to obiektywny język programowania. Faktem jest natomiast, że jeden i drugi wymaga instalowania odpowiednich wtyczek, dlatego też na początku pracy w JS potrzeba trochę wiedzy teoretycznej. Do pisania kodów wystarczy jedynie notes i przeglądarka, nie trzeba nawet kompilowania kodu, dlatego też jest prostym językiem do nauki.

Zapewne problem, z jakim się można spotkać to fakt, że kody mogą różnie działać w zależności od używanej przeglądarki, ale z kolei wraz z rozwojem przeglądarek te różnice znikają. Przy pisaniu większych aplikacji może pojawić się pewien problem. JS jest językiem jednowątkowym, dlatego też wprowadzono asynchroniczność do tego języka. Umożliwiło to wypracowanie takich technik jak Ajax, ale to spowodowało problemy związane z kolejnością wykonania kodu. Debugowanie także nie sprawia większych problemów, gdyż przeglądarki mają wbudowane narzędzia dla programistów, dzięki temu większość problemów można rozwiązać bez Internetu lud dokumentacji. Całość zatem sprawia, że nauka języka jest prosta, nieco gorzej wygląda już używanie go w praktyce i całego jego ekosystemu.

 

Reasumując zatem wszystko, co zostało wyżej opisane, początki z JS są bardzo ciekawe. Na starcie opanujesz przede wszystkim, jak należy używać wszystkich narzędzi developerskich w przeglądarkach. Zapewne nieraz korzystałeś już z przeglądarki i wiesz, że nie jest to nic trudnego, wystarczy użyć jedynie skrótu ctrl + shift + i.

To właśnie tu zostaną postawione pierwsze kroki, które wprowadzą Cię w świat Internetu i jak on funkcjonuje. Pierwsze lekcje pozwolą pokazać wiele ciekawych faktów z zakresu nie tylko samego JS, ale także z programowania ogółem. Kiedy przyłożysz się już na samym początku do poznania tajników Internetu, funkcjonowanie stron internetowych nie będzie miało przed Tobą tajemnic i nie będzie wielkim znakiem zapytania.

JS to jeden z głównych języków, którym posługują się programiści, ale mają również kilka innych do dyspozycji kilka innych, którymi zajmiemy się w kolejnych wpisach.

Pozostałe wpisy

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej