Kilka zasad jak być profesjonalistą w zawodzie programisty

9 maja 2022

Chcesz się dowiedzieć jak zostać idealnym programistą oraz zasłużyć na pełny szacunek i to zarówno współpracowników jak i klientów? Poniżej kilka cennych wskazówek.

 

  1. Bierz odpowiedzialność za kod, który stworzyłeś — przed ukończeniem i oddaniem projektu koniecznie dokładnie go sprawdź. Tylko dzięki odpowiedniemu przetestowaniu będziesz miał pewność, że jest wolny od błędów, a testerzy manualni nic nie znajdą. Nigdy nie wysyłaj czegoś, co może nie działać, przede wszystkim nie oddawaj swojej pracy bez testu, nawet jeśli kończy Ci się czas na wykonanie zlecenia, bo to mało profesjonalnie. Szczerze powiedz zleceniodawcy, dlaczego nastąpi opóźnienie, a firma, dla której pracowałeś nie będzie ponosiła kosztów za powstałe błędy. Odpowiadaj za całość projektu, jeśli znajdziesz błąd w jednym module zgłoś to. Zwracaj uwagą, aby kod był elastyczny i łatwy do modyfikacji.
  2. Dotrzymuj danego słowa — sprecyzuj termin, kiedy dostarczysz wybrane zamówienie. Jeśli masz wątpliwości co do daty lepiej podaj bardziej odległy niż taki z którego się nie dasz rady wywiązać. Gdyby jednak mimo wszystko nie udało się dotrzymać terminu to jak najszybciej poinformuj zleceniodawcę o problemach. Postaraj się zmobilizować cały zespół do współpracy nad zadaniem, aby wywiązać się z niego jak najszybciej i jak najlepiej. Staraj się unikać słowa „spróbujemy” szczególnie wtedy, gdy masz wątpliwości co do terminu zakończenia zamówienia nawet jeśli naciska na to twój przełożony, bo w najlepszym wypadku skończy się to nadgodzinami, a w najgorszym wypuszczeniem wadliwego produktu,  z tego powodu ucierpi twoja firma. Z dwojga złego zaproponuj okrojenie zakresu prac, jeśli nie wchodzi w grę przesunięcie oddania zlecenia. Tylko w taki sposób będziesz postrzegany jako profesjonalista.
  3. Współpracuj z całym zespołem — jeśli potrzebujesz pomocy od innych poproś o nią, a jeśli ktoś potrzebuje twojego wsparcia udziel go. Jeśli własne zadania wykonałeś już w całości zapytaj, czy ktoś z zespołu nie potrzebuje twojej pomocy. Pamiętaj, że zespół to monolit, wszyscy pracujecie na wspólny sukces i nikt nie powinien odstawać od całej reszty. Tylko ścisła współpraca zapewni zespołowi sukces w postaci gotowej aplikacji oddanej klientowi na czas.
  1. Zadbaj o pełne skupienie w godzinach, kiedy pracujesz — każdy z nas ma ściśle określony czas skupienia w pracy i albo go w pełni wykorzysta, albo zmarnuje na coś zupełnie odbiegającego od wyznaczonego planu dnia. Są różne metody na poprawienie koncentracji w pracy, ale najpierw naucz się nie marnować czasu. Jeśli twoje myśli wciąż krążą przy sprawach przyziemnych takich jak przetarcie lakieru w samochodzie, kłótnia z kimś bliskim czy niezrobione prace domowe poświęć temu powiedzmy godzinę, aby wszystko poukładać i dopiero z uporządkowaną głową usiądź do pracy. Wszystko, co zaprząta twoją głowę spowoduje to, że napiszesz masę kodu, ale okaże się całkowicie bezwartościowy. Nie siadaj też do pisania programu, kiedy jesteś zmęczony, profesjonalizm wymaga również odpowiedniej dyscypliny pracy, a nie siedzenia od rana do nocy nad klawiaturą. Co może podnieść twój stan koncentracji? Lektura jakiejś świetnej książki, spotkanie ze znajomymi, ruch na świeżym powietrzu to coś, co pozwala naszemu umysłowi się zregenerować i pobudzić kreatywność w działaniu. Jeśli mimo to wciąż czujesz zupełną pustkę w głowie i mimo upływu godzin nie byłeś w stanie napisać ani jednej linii kodu zaproponuj komuś wspólne pisanie.       I najważniejsze daj swojemu organizmowi odpowiednią dawkę snu, bo bez tego trudno mówić o jakimkolwiek skupieniu i efektywności.
  2. Rozwijaj się — to bardzo ważne, tego właśnie wymaga branża IT. Jeśli Ty sam oczekujesz od innych profesjonalizmu to musisz zacząć od siebie. W trakcie pracy ciężko jest znaleźć czas na podnoszenie własnych kwalifikacji tu raczej trzeba polegać na już zdobytej wiedzy. Za własny rozwój odpowiadasz Ty sam, a nie twój pracodawca. Wprawdzie są tacy szefowie, którzy organizują szkolenia pracownicze, ale to nie jest raczej ich obowiązek. Fakt faktem, że w swojej pracy nauczysz się bardzo dużo poprzez rozwiązywanie różnych problemów, zapoznasz się też nowymi technologiami, z którymi nie miałeś do czynienia a spotkałeś się właśnie przy nowym projekcie. Abyś był postrzegany jako fachowiec w tym co robisz sam będziesz szukał konkretnych rozwiązań, a nie będziesz czekał na podrzucenie jakiegoś gotowca od kolegów z większym stażem. Zatem, aby zapracować na miano profesjonalisty musisz sam się doszkalać, być na bieżąco z nowinkami i ciągle się rozwijać. Projekty, które są napisane przy użyciu przestarzałych technologii to dość wygodna praca, ale tracisz na nie znajomości nowości, bo robisz wszystko wolniej nie wykorzystując najnowszych bibliotek. Twój rozwój osobisty stanął w miejscu i pewnie ominie Cię również awans. Zostaniesz seniorem pod względem stażu, ale będziesz odstawał pod znajomości technologii o co najmniej 5 lat i stracisz na tym zarówno Ty jak i twój pracodawca. Czy zostaniesz zwolniony? Pewnie nie bo wciąż na rynku brakuje programistów, ale czy w razie czego znajdziesz pracę w innej firmie? Bądź zatem o krok do przodu i ucz się najnowszych rzeczy, wprowadzaj je do projektów, nad którymi pracujesz.
  3. Szanuj swój czas — coś wciąż odrywa Cię od pracy? Jakieś szkolenia pracownicze, które całkowicie Cię nie interesuje albo ktoś z kolegów zaprasza Cię do gry? Wiedz, że nie musisz się na to zgadzać i we wszystkim uczestniczyć. Naucz się odmawiać i szanuj swój czas szczególnie wtedy, gdy masz dobrą passę a pisanie programu idzie Ci akurat rewelacyjnie. Nie znaczy, że masz być nie miły, po prostu przeproś i odmów ewentualnie przełóż na inny czas. Natomiast bądź zawsze tam, gdzie Twoja wiedza jest niezbędna albo tam, gdzie Ty sam możesz uzyskać coś ciekawego dla siebie. 

Myślę, że te parę wskazówek pozwoli Ci osiągnąć pełne zadowolenie ze swojej pracy, a jednocześnie staniesz się bardziej profesjonalny w tym co robisz.

Other entries

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej