Kluczowe trendy, które zdominują rynek IT w najbliższym czasie

23 sierpnia 2021

Kluczowe trendy, które zdominują rynek IT w najbliższym czasie

Rynek IT jest nieustannie w dynamicznej fazie rozwoju, co w efekcie powoduje olbrzymie zmiany. Które trendy z poprzednich lat pozostaną na jednym poziomie, a co nowego będzie się niebawem wyróżniać branżę? Nie jest zaskoczeniem dla nikogo, że sektor IT jest zdecydowanie zdominowany przez mężczyzn i jak wynika z raportów prowadzonych w zespołach, na 10 panów przypada zaledwie 3 lub 4 kobiety. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w całej Europie w branży ICT jedynie 19% kobiet zajmuje stanowiska kierownicze i menedżerskie podczas gdy w innych branżach nawet 45%. Jednak ten stan rzeczy zapewne zauważalnie się zmieni i to już w niedalekiej przyszłości.W minionych latach odsetek kobiet na kierunkach informatycznych był niewielki, ale już w roku akademickim 2017/2018 odnotowano największy wzrost liczby studentek na tym kierunku i obecnie stanowią ok.14-15% wszystkich studentów związanych z IT. Można już teraz zauważyć, że programistek (tych świeżo upieczonych) przybywa w szybszym tempie niż mężczyzn i zapewne dysproporcja będzie się sukcesywnie zmniejszać, więc kobiety nie będą już niszowym trendem w programowaniu. Największe znaczenie w zwiększaniu roli kobiet w IT odgrywają same firmy, coraz więcej korporacji i dużych zakładów otwarcie promuje politykę „diversity”. W tym kierunku działają banki, firmy telekomunikacyjne, branża kosmetyczna i wiele innych, które chcą zmienić dotychczasowy trend w IT.  

Motywacja, elastyczność, nastawienie ważniejsze niż dyplom od 2020 roku!

W ciągu ostatnich lat 15 największych firm w USA np. IBM czy inne molochy i koncerny dołączyło do grona pracodawców, dla których dyplom ukończenia studiów nie jest podstawowym punktem w życiorysie. Wielu pracodawców oferuje wysokopłatne etaty osobom, które nie wybrały standardowej ścieżki nauczania. To kolejny fakt utrwalony w IT – wiadomo bowiem, że system edukacji działa zbyt wolno w stosunku do zapotrzebowania na pracowników i nowości na rynku.Kilka światowej sławy firm przyznało, iż oceny ze studiów czy egzaminów są mało wartościowe w przełożeniu późniejsze wyniki pracy. W USA, w branży IBM aż 15 % pracowników nie na ukończonych studiów, natomiast kursy zawodowe i doświadczenie w codziennej pracy dają lepsze kwalifikacje na wielu stanowiskach w sektorze technologicznym niż dyplom uczelni. Ciągły rozwój sektora IT sprawia, że coraz większe znaczenie przy rekrutacji odgrywają nie tylko kwalifikacje stricte techniczne, ale podejście pracownika do obowiązków oraz jego elastyczność, umiejętność adaptacji czy też chęć do dalszej nauki.

Wykształcić i zatrudnić — czyli nowe kanały pozyskiwania pracowników

Obecnie nawet 30% firm z branży technologicznej ma problemy z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników. Ponieważ zapotrzebowanie na fachowców w branży jest ogromne, ilość kandydatów zbyt mała, a proces rekrutacji jest kosztownym przedsięwzięciem, niektóre firmy same zaczęły szkolić pracowników lub doszkalać tych już zatrudnionych. Kilka wielkich firm na światowym rynku zdecydowało się uruchomić własne akademie programowania, najzdolniejsi słuchacze zostają zatrudnieni lub przeniesieni na bardziej intratne stanowiska. Efekty są na tyle zadowalające, że zapewne te trendy zostaną w branży IT na dłużej.

Przenoszenie do chmury, czyli najnowszy trend w IT od 2020 r.

Dotychczas praca na systemach opartych na chmurze należała do rzadkości. Rok 2020 może okazać się przełomowy w tej dziedzinie. Znika dystans, z jakim duże firmy podchodziły do rozwiązania typu SaaS. Sceptycy tego rozwiązania motywowali to lękiem o zabezpieczenie danych oraz dodatkowymi kosztami.Firmy, które zdecydowały się na takie rozwiązanie, są zdecydowanie zadowolone, podkreślając sprawność i dostępność wszelkiego rodzaju danych, a tym samym przyśpieszając kluczowe ruchy firmy, dodatkowo przenosiny do chmury nawet przy obrocie dużymi ilościami danych nie koniecznie wiążą się z dodatkowymi kosztami. Taki trend utrzymuje się zwłaszcza w dużych korporacjach, zamiast utrzymywać serwery, firma opłaca dostęp do systemu lub konkretnego programu. Programy stworzone przy pomocy najlepszych języków programowania są łatwe w obsłudze i często powiązane z urządzeniami mobilnymi. 

Który język programowania wybrać?

Kolejnym i praktycznie ostatnim ważnym pytaniem w kontekście trendów w IT dotyczy tego, jaki język należy wybrać w programowaniu. Specjaliści, respondenci oraz sami programiści nie przewidują jakiś drastycznych zmian, ich sugestie obracają się wokoło JavaScript, Java, Python, PHP, C++, C#, jednakże największy skok ilościowy padł na Python, a ponieważ dynamicznie się rozwija, to uplasował się zaraz za JavaScript. Sporą popularność zyskują obecnie programy edukacyjne skierowane do pracowników, którzy chcą podnieść swoje kompetencje.To właśnie sami pracownicy oczekują od pracodawcy możliwości ciągłego rozwoju, zdobywania cennych doświadczeń i poszukiwania dla siebie nowych ról w firmie. Przewiduje się, że do 2030 w związku z postępującą automatyzacją ok. 375 milionów pracowników będzie musiało się przebranżowić, a dla firm oznacza to, że będą musiały systemowo zadbać o jak najlepsze wykorzystanie talentów w obrębie swojej organizacji.

Pozostałe wpisy

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej