Kobiety w branży IT
Jeszcze do niedawna, kiedy padało słowo Programista, wyobraźnia podsuwała nam obraz młodego mężczyzny w okularach przed komputerem lub laptopem. Taki stan rzeczy uległ transformacji i coraz częściej na tym stanowisku pojawiają się kobiety, choć wielu sceptyków uważa, że to nie sektor dla kobiet.
Co pokazuje życie?
Otóż coraz więcej pań rozpoczyna karierę w zawodzie programisty czy web developera z powodzeniem dorównując panom. Być może panie doceniły możliwość zdalnej pracy, a może zainteresowały się nowymi trendami i technologiami. Coraz chętniej uczestniczą na forach internetowych powiązanych z branżą IT i doskonale odnajdują się na stanowiskach wymagających technicznych umiejętności. Brylują na eventach branżowych i sięgają po szkolenia oraz kursy dotyczące programowania, projektowania stron internetowych czy analiz danych. Według przeprowadzonych badań panie pracujące w branży jak i te dopiero stawiające pierwsze kroki w tym kierunku są bardzo dobrze wykształcone i przygotowane. Ponad 60% ma ukończone studia magisterskie a kolejne 30% studia licencjackie i inżynierskie.
Ciekawy jest również fakt, że wiele kobiet samodzielnie pogłębiało swoją wiedzę technologiczną. Ponad 30% dokształcało się na kursach lub samodzielnej nauce w domu. Intrygującym zjawiskiem jest to, iż wiele pań chcących się przebranżowić i pracować w branży IT dotychczas pracę zawodową wykonywała w bankowości, marketingu, inżynierii i przemyśle czy dziennikarstwie. Jeśli spojrzymy jakimi językami programowania najczęściej posługują się kobiety, to najchętniej wybierają Javą, JavaScript, Python oraz SQL. Z kolei najpopularniejsze specjalizacje to Testing, Frontend i Backend na dalszych pozycjach Support, Administracja IT, Produckt Management czy Security.
Stereotypy w branży
Kobiety są spragnione wiedzy i zdeterminowane na nowe wyzwania w świecie IT. Chociaż wszystko wokoło nas się zmienia, to niestety nadal zdarzają się sytuacje, w których młode kobiety są kierowane w stronę typowo „kobiecych zawodów”. Staroświeckie podejście czym powinny się zajmować kobiety a czym panowie, powodują, że dziewczyny, które chciałyby pracować w branży IT, tracą swoją pewność i często rezygnują z „męskiego zawodu”. Zupełnie niepotrzebnie, bo są równie efektywne co panowie. Przyszła pora, aby porzucić te stereotypy.
Warunki pracy w branży IT
Chociaż branża IT stawia wiele wyzwań to w przyjaznym środowisku pracy łatwo znaleźć równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Równowaga między tymi dwoma sferami zależy zarówno od pracodawcy jak i pracownika. Kobiety zatrudnione w branży IT swobodnie mogą pogodzić życie zawodowe z życiem rodzinnym pod warunkiem, że potrafią ustawić granice i ściśle ich przestrzegać.
Warto tu nadmienić, że firmy działające w branży technologicznej są skłonne do elastycznego podejścia do pracy, a ma to niewątpliwie wpływ na pogodzenie obu aspektów życia. Obecnie rynek IT jest uznany za najbardziej stabilny ze względu na postępującą cyfryzacje oraz rosnące zapotrzebowanie na pracowników. Jak się okazuję, coraz częściej „panowie programiści” zauważają, że obecność w ich zespole kobiet wprowadza pozytywną energię, harmonię i równowagę, to dzięki ich delikatności i ogólnej empatii pomijając oczywiście wysokie kwalifikacje. Coś w tym jest, bo na podstawie kilku przeprowadzonych badań wynika, że im większa różnorodność w zespole, tym lepsze wyniki całego teamu, w tym także sprzedażowe.
Dzisiejsze absolwentki szkół średnich chętniej studiują informatykę niż osoby urodzone przed 1983 rokiem. Ponad połowa z nich po ukończeniu studiów realizuje się właśnie w branży IT, a pozostała część w finansach, edukacji, sprzedaży czy przemyśle motoryzacyjnym. Branża informatyczna jest wprost wymarzoną dla pań, które chcą założyć rodzinę, a jednocześnie nie rezygnować z pracy zawodowej. Spora grupa kobiet, które już są matkami, docenia fakt, że mogą liczyć na benefity takie jak pakiety medyczne, elastyczne godziny pracy, a nawet dodatkowe dni urlopowe. Gałąź tego sektora jak żadna inna pozwala na wykonywanie obowiązków pracowniczych całkowicie zdalnie.
Obawy przed wejściem w świat IT
Największym problemem, który powstrzymuje kobiety przed rozpoczęciem pracy w informatyce to generalnie brak pomysłu, od czego zacząć i aż 40% z nich stwierdziło, że nie wie, jak zabrać się za swój rozwój zawodowy. Jeszcze inne przeraża obawa przed zmianą. Branża IT, o której mówimy ma jeszcze jeden ważny aspekt. Konieczność ciągłego dokształcania się i bycia na bieżąco z różnymi nowinkami, niektórym przysparza problemów. Czasem zdarza się ze młoda mama po powrocie z rocznego urlopu w pracy programisty stwierdza, że technologie, języki programowania zmieniły się i ma sporo zaległości do nadrobienia.
Nie mniej wiele badań potwierdziło fakt, że zespoły, w których pracują informatyczki, są bardziej innowacyjne, kreatywne a przy tym jest w nich zdecydowanie mniej konfliktów między pracownikami. Nie jest tajemnicą, że kobiety w Polsce zarabiają ok.20% mniej od mężczyzn, a branża IT niestety nie jest wyjątkiem. Ciekawostką pozostaje fakt, że panie pracujące w nowoczesnych technologiach zarabiają więcej niż ich koleżanki w innych branżach. Z dostępnych informacji odnośnie zarobków wynika, że średnie uposażenie to kwota na poziomie 6 tys.zł/netto. Panie, które dopiero zaczynają swoją karierę jako programistki, mogą liczyć na 4 tys.zł/netto, a te z doświadczeniem, na koncie mogą zobaczyć nawet 9 tys.zł/netto. Zatem drogie Panie nie ma się czego bać i jeśli tylko macie ochotę na zmiany w życiu, po prostu to zróbcie!
Pozostałe wpisy
Słowniczek pojęć internetowych cz.2
Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...
Słowniczek pojęć internetowych cz.1
W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...
Na jakich stanowiskach pracują programiści?
Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...