Kto jest kim w software housie? Słowniczek stanowisk

5 grudnia 2019

W software housach panuje jasna struktura organizacyjna, każdy pracownik zajmuje określone stanowisko i pełni konkretną funkcję. Jednak dla osoby, która jest w tym środowisku nowa, albo jedynie z nim współpracuje, obcobrzmiące nazwy mogą nie przybliżać profesji danego specjalisty, właśnie dlatego stworzyliśmy ten oto słowniczek pojęć.

Project Manager to osoba, która prowadzi projekt i sprawia, że pomysły stają się pełnoprawnym programem. To on pośredniczy między klientami a developerami i przekłada żargon programistów na ludzką mowę.

Quality Assurance to inaczej tester, czyli osoba poszukująca bugów (błędów), które powstały w czasie tworzenia aplikacji. Jego zadaniem jest tworzenie scenariuszy testowych, czyli ścieżek użytkowania, a następnie wprowadzenie ich w życie i sprawdzenie, jak działa usługa.

CTO, Chief Technology Officer, jest liderem developerów, który posiada kompetencje twarde z branży programowania oraz miękkie ułatwiające rozwiązywanie konfliktów. Odpowiada za zasoby technologiczne firmy oraz jej rozwój na tej płaszczyźnie. Jest również odpowiedzialny za komunikację wewnątrz zespołu.

UX and UI Graphic Designer, czyli grafik odpowiedzialny za projektowanie doświadczeń użytkownika. Co to właściwe znaczy? Osoba na tym stanowisku dba o to, by aplikacje były przyjazne, intuicyjne i funkcjonalne dla użytkownika. Pomyśl o aplikacji, w której nie potrafisz dokonać zakupu – oto przykład produktu, który wymaga konsultacji z UX. Dzięki pracy specjalisty można uniknąć błędów i co za tym idzie, sprawniej realizuje się cel.

iOS Developer to programista zorientowany w systemie iOS, z kolei Android Developer programuje wszystkie urządzenia z oprogramowaniem Android.

Web Developer, czyli rdzeń software house’u. Web Developer posiadł wiedzę z projektowania i logiki aplikacji, czyli Back endu oraz wie, jak ma wyglądać jej część wizualna, czyli Frontend. Idąc tym tropem, można podzielić developerów na Backend Developerów, czyli osoby pracujące na warstwie logicznej i serwerowej aplikacji i Frontend Developerów – specjalistów zajmujących się warstwą wizualną apki. Jeśli jednak mamy do czynienia z programistą, który posiadł wiedzę z tych dwóch obszarów (Backend i Frontend) to mówimy o tzw. Full Stack Developerze.

Pozostałe wpisy

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej