Mini słownik stanowisk w branży IT

18 kwietnia 2022

Jeśli zaczynasz czytać tę rozprawkę to zapewne pierwsze kroki w branży IT już za Tobą. Wiesz, w jakich technologiach jesteś ekspertem, twój stan wiedzy jest ugruntowany i w którą stronę będziesz podążać, aby się jeszcze bardziej rozwinąć. Jest jednak coś, co może wprowadzić trochę zamieszania w umyśle szczególnie u młodego programisty, a mianowicie co kryje się pod danymi branżowymi pojęciami. Jeśli przejrzysz nasz mini słownik nie będziesz miał problemu z rozróżnieniem obowiązków Full Stack Developera od Front-Endowca, a i korpomowa nie będzie obcobrzmiąca, czyli że „fakap” to po prostu kryzys lub zawalenie jakiejś sprawy.

 

A jak to wygląda, jeśli chodzi o stanowiska branżowe?

  1. Web Develope — odpowiada głównie za stworzenie kodu serwisu w konkretnym języku programowania od strony serwera. Chodzi tu głównie o poprawną wymianę informacji między serwisem a odwiedzającymi. WebDev odpowiada też za modyfikację oraz rozwój istniejących już rozwiązań opartych na Frameworkach, CMS-ach i CMF-ach i najczęściej współpracują ze specjalistami UX oraz Architektami Serwisu. Osobom, które zechcą pracować jako WebDev zapewne przydadzą się nie tylko kompetencje techniczne, ale bogate doświadczenie i portfolio.
  2. Devops Engineer — jest to zasadniczo połączenie dwóch stanowisk development i operations, czyli rozwoju i operacji, co w praktyce oznacza kumulację stanowisk łączące rozwój oprogramowania i utrzymania środowisk, na których działają. DevOps wspólnie z programistami i testerami administrują systemem operacyjnym, konfigurują i utrzymują środowisko developerskie, kontrolują wersję oprogramowania.
  3. Front-end Developer — jego praca opiera się o znajomość JavaScript, CSS, HTML oraz JS frameworków. Jako programista troszczy się o produkt, a przede wszystkim o to jak prezentuje się użytkownikowi od strony interfejsu oraz jak użytkownik odbiera zaprogramowane funkcje. Służy do tego komunikacja z API, które programiści wystawiają za pomocą beck-endu w celu pobierania danych.
  4. Back-end Developer — programista zajmujący to stanowisko musi znać biegle któryś z języków np. Java, .Net, C++ czy PHP. Jego zadaniem jest zakodowanie serwisu, aplikacji, systemu od strony serwera, utworzenie API oraz organizacja komunikacji z bazami danych. Czasem może stać się tak, że zadania fron-endowca i back-endowca będą się zazębiać. Jeśli ktoś odnajdzie się w obu tych zawodach, możliwe jest, że będzie pracowała jako Full Stack.
  1. Full Stack Developer — to połączenie front i back-end developera, jego umiejętności pozwolą na zakodowanie systemu, aplikacji po stronie serwera w konkretnej technologii, a także zadba o odpowiednią wizualizację interfejsu oraz funkcje po stronie użytkownika. Określenie kogoś mianem Full Staca nie znaczy wcale, że musi być rewelacyjny w zakresie front i back-endowych, ale na 100 % poradzi sobie samodzielnie z budowaniem produktu.
  2. Architekt Oprogramowania — to jeden, że szczebli kariery zawodowej programisty. Jest pracownikiem odpowiedzialnym ostatecznie za wszystkie kluczowe techniczne decyzje związane z produktem. Do jego zadań będzie należał wybór technologii, zaprojektowanie rozwiązania, kontrola przebiegu całego projektu oraz jakość wykonania, ewentualnie dzielenie się własną wiedzą z innymi pracownikami. Architekt jako taki nie zajmuje się programowaniem, ale podlega mu cały zespół programistów.
  3. Software Engineer — ten inżynier będzie się zajmował analizą wymagań zleconych zmian w kodzie, ale także projektowaniem, wróżeniem zamówionych funkcji oraz tworzenie stosownej dokumentacji. Kluczową rolą na tym stanowisku jest projektowanie rozwiązań i to odróżnia go od zwykłego kodera.
  4. Analityk — jego zadaniem jest ścisła współpraca z klientem pod względem biznesowym, a nie technicznym. Musi zebrać wszelkie potrzebne i niezbędne wręcz funkcjonalności od strony klienta, a następnie przełożyć to na język techniczny i przedłożyć programistom.
  5. Inżynier Systemowy — jego zadaniem jest opracowanie systemów i sieci informatycznych oraz ich wdrożenie, a następnie administrowanie, instalowanie i modyfikowanie baz danych. Stanowisko to przewiduje również tworzenie dokumentacji technicznej, testowej oraz podwykonawczej wykonanego zadania.
  6. Inżynier Kontroli/ Teste — jego obowiązkiem jest sprawdzenie prawidłowego funkcjonowania systemu, oprogramowania oraz przeprowadzenie testów sprzętu IT. Test oprogramowania jest powiązany z całym procesem wytwarzania. Testowanie oprogramowania to nie tylko weryfikacja poprawnego działania systemu, ale również odkrywanie błędów, usterek oraz przyczyn ich powstania. Efektem pracy testera jest powstanie ulepszonej wersji lub całkiem nowego oprogramowania
 

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego krótkiego zestawienia zawodów w branży IT, nagłówki w ogłoszeniach o pracę nie będą dla Ciebie jedną wielką niewiadomą, ale trzeba mieć też na uwadze, że w poszczególnych firmach zakres obowiązków i kompetencji może się nie co różnić.

Other entries

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej