Najpopularniejsze języki programowania w latach 2021/2022

5 stycznia 2023

Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że gdyby nie istniały języki programowania to nie byłoby też usług online z których korzystamy codziennie? Nie trzeba zatem udowadniać jak ogromną pełnią rolę w działaniu niemal całego świata. Powstało już bardzo wiele języków, którymi posługują się programiści, ale w tym artykule zajmiemy się tylko tymi, które są najbardziej popularne na rynku. Jeśli właśnie rozpatrujesz naukę jakiegoś nowego języka ten artykuł pozwoli Ci podjąć decyzję. Od jakiegoś już czasu zdecydowanie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów na stanowisko Software Enginner i wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że ten trend wzrostowy będzie się nadal utrzymywał. Przewidywania są takie, że do 2028 roku zapotrzebowanie na programistów i stanowiska pracy z tym związane wzrośnie o 20-25% a zainteresowanie osób chcących poszerzyć swoją wiedzę z tego zakresu też rośnie.

 

Jak więc i w jakiej kolejności uplasowały się języki programowania w 2022 roku?

  1. Python — powstał generalnie dość dawno, bo ok.30 lat temu a wykorzystywany jest obecnie przy tworzeniu takich aplikacji jak: Instagram, Disgus, Uber, Spofity, Google Search, Youtube i wiele innych. Właśnie z tego powodu programiści znający ten język cieszą się dużą popularnością w agencjach rekrutacyjnych. W całym 2021 roku Python był najpopularniejszym językiem w TIOBE i PYPL Index i można zakładać, że taki trend będzie się nadal utrzymywał. Wg. Stack Overflow Python jest najpopularniejszym językiem backendowym i jednocześnie najbardziej pożądaną technologią. Specjaliści na stanowisku Data Scientist lub Machine Learning Engineer również wysoko sobie cenią ten język. Python to ogrom możliwości w tworzeniu aplikacji, oprogramowania AL., stron internetowych, gier i wielu innych. Jego składnia jest łatwa i przejrzysta, dlatego jest prosta i przyjemna w nauce nawet dla początkujących koderów. Czas jaki jest wymagany do przetestowania napisanego kodu jest zdecydowanie krótszy dzięki interaktywnym funkcjom języków takim jak test kodu.
  2. JavaScript — to król frontendu. Jest używany do tworzenia stron internetowych i został okrzyknięty jako trzeci najbardziej popularny język programowania w 2021 i najbardziej poszukiwaną technologią przez Hiring Managerów w 2020 r. Tak samo jak Python tak i JavaScript ma bardzo silną społeczność oraz wiele gotowych bibliotek i framweroków, które ułatwiają pracę w tym języku. Jeśli potrzebujesz stworzyć frontend dla własnej witryny, aplikacji czy oprogramowania to właśnie ten język jest bezkonkurencyjny. Jest również fantastyczny do budowania dynamicznych elementów na stronie.
  3. Go — jeśli właśnie myślisz o podwyższeniu własnych kwalifikacji i chcesz przyswoić nowy język programowania to Go będzie opcją wręcz idealną. Ta technologia została opracowana przez Google w 2007 z przeznaczeniem do tworzenia aplikacji internetowych oraz interfejsów API. Pomimo tego, iż Go nie uzyskało takiego wzrostu jak opisane języki powyżej to zdecydowanie można go zaliczyć do bardzo poszukiwanych umiejętności. Niewątpliwym atutem jest łatwość uczenia się go poprzez przejrzystą składnię i łatwość pisania prostego i wydajnego oprogramowania. Obecnie to jedna z najlepiej opłacanych technologii i bardzo poszukiwany język programowania beckend. Go, podobnie jak Python służy do tworzenia systemów opartych na sztucznej inteligencji więc zapewne popularność będzie wciąż rosła.
  4. Java — jeszcze kilka lat temu Java zapewne rozpoczynałaby naszą listę. Swoją popularność świętowała w latach 2005 i 2015, ale niestety obecnie notuje się drastyczny spadek jej popularności. Jednak wiele dużych korporacji wciąż bazuje na Javie, ponieważ jest nadal stabilnym językiem. Używają jej takie firmy jak, chociażby; Netflix, Spotify, Uber, Amazon i wiele innych. Właśnie ten język jest używany do tworzenia aplikacji mobilnych czy stron internetowych. Jest podstawą dla urządzeń z systemem Android więc zapotrzebowanie na specjalistów ze znajomością Javy nadal będzie się utrzymywać na wysokim poziomie. Na dziś jest to nadal najpopularniejsza technologia wg. Firm analizujących rynek.
  1. C/ C++ — to jeden z najstarszych języków używanych przez programistów i od którego wywodzą się inne języki takie jak JavaScript i C# natomiast C++ można uważać za rozszerzoną opcją C. Oba te języki są wysoce wydajne, dlatego znajdują zastosowanie w tworzeniu różnych aplikacji i zasługujące na miano uniwersalnych. Oznacza to, że można je kompilować dla wielu systemów. Programiści cenią je sobie głownie za to, że są szybkie i wydajne. Obecnie C jest drugim najpopularniejszym językiem zaraz po Pythonie.
  2. C# — to wysokopoziomowy, obiektowy język programowania ogólnego przeznaczenia. To twór Microsoftu w odpowiedzi na Javę. C# jest zintegrowany z platformą .NET, zarówno frameworkiem, jak i środowiskiem zarządzającym. To technologia, dzięki której powstają i rozwijają się aplikacje dla systemów Windows. Odkąd framework .NET jest używany w systemie Linux i Mac możliwe jest tworzenie oprogramowania w tym języku dla każdej platformy.
  3. R — ten język podobnie jak Python należy do grupy najczęściej używanych języków w uczeniu maszynowym i Big Data. Korzystają z niego wielkie firmy takie jak Facebook czy Google. Świetnie sprawdza się na stanowiskach dotyczących analityki danych. R ma wbudowaną bibliotekę, która daje możliwość uczenia się maszynowego oraz tworzenia algorytmów. Uwzględniając jego popularność i zapotrzebowanie na rozwiązania Al, technologia ta będzie warta śledzenia w najbliższych latach.
  4. Ruby — opracowany w latach 90-tych jest w pełni obiektowy język programowania i jest zasadniczo łatwy do nauczenia. Ma prostą składnię i często używany jest do tworzenia skryptów, przetwarzania tekstu czy prototypowania nowych aplikacji. Istotą tego języka są masywne framoworki webowe oraz aplikacje napisane w tym języku. Ruby to popularny język używany przez Twitch, Shopify, Tumblr czy Starbucsk. Ciekawostką jest zapewne fakt, że jest to szósty najlepiej płatny język programowania na świecie.
  5. Kotlin — jest częścią JVM family. Większość programistów uważa go za język zwięzły i łatwy do odczytania. Charakteryzuje się bezpiecznym i inteligentnym kompilatorem, który może funkcjonować w różnych systemach. W 2019 roku gwałtownie wzrosło zainteresowanie właśnie tym językiem ze względu na jego zastosowanie w tworzeniu aplikacji na Androida. Generalnie można przyjąć, że aplikacje Google oparte są właśnie na nim. Jeśli zatem masz ochotę tworzyć aplikację na ten system operacyjny to Kotlin będzie trafionym wyborem. Pomimo iż ten język ma mniejszą społeczność programistów niż Java to i tak ok.60% programistów stwierdziło, że po prostu uwielbia ten język.
  6. Swift — który powstał w 2014 roku został stworzony przez Apple. Zastąpił w całości Objective-C z którego firma korzystała. Używany jest przede wszystkim w urządzeniach z system iOS, Linux czy MacOS. Jego składnia przypomina Javę i C# i umożliwia pisanie aplikacji na komputery, laptopy, tablety, zegarki oraz telewizory i serwery. Ponieważ Apple jest wciąż jedną z przodujących marek na świecie, dlatego też Swift pozostanie nadal sporym graczem na rynku i warto w niego zainwestować własne zainteresowanie w bieżącym roku.

Jak myślisz który z wymienionych języków jest, będzie lub był najbardziej popularny w najbliższych latach? A czy Tobie to zestawienie pomogło w podjęciu decyzji, który będzie właśnie dla Ciebie wyzwaniem i drogą do celu w osiągnięciu zawodowego szczytu? Powodzenia i owocnej nauki

Other entries

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej