Najpopularniejsze języki używane w programowaniu w 2022r

18 lipca 2022

Obecnie branża IT to jedna z najlepiej rozwijających się branż na rynku pracy. W każdym roku pojawiają się nowe aktualizacje programów, języków i nowinek w zakresie zaawansowanego kodowania oraz efektywnego nauczania. Poniżej będziecie mogli zobaczyć, które języki programowania zajmują najwyższe notowania wśród tych jakich używa się do pracy. Najskuteczniejsze i najbardziej opłacalne są te które oferują szeroki zakres zastosowania oraz intuicyjność obsługi. Należy nadmienić, że wybór właściwego języka dla konkretnego przypadku powinien być inicjowany przez programistę, który uzasadni decyzję własnymi określonymi preferencjami i predyspozycjami. Zwyczajowo na początku przygody związanej z programowaniem zalecane są języki, które uproszczą zdobywanie wiedzy w zakresie tworzenia gier i aplikacji oraz na ukierunkowanie użytkownika do bardziej złożonych programów. Wszystko to razem wzięte wpływa na różne pozycje poszczególnych języków w rankingu oceny. Każdy z nich ma konkretne zastosowania w praktyce.

 

Jak zatem plasuje się ranking?

 1. JavaScript — jest znana nawet tym użytkownikom, którzy nie mają bezpośredniego kontaktu z programowaniem. Prototyp JS powstał dość dawno, bo w połowie lat 90-tych a szczyt rozkwitu osiągnął w 2009 roku. Obecnie stosowany jest przy tworzeniu serwerów, mobilnych urządzeń, stron internetowych, przeglądarek oraz kontenerów. Podstawy znajomości programu JS są niezbędne, aby realizować się w zawodzie programisty. Już od ponad 5 lat plasuje się na szczycie listy języków programowania. Ma szerokie zastosowanie począwszy od tworzenia gier działających w przeglądarce, po inne powszechnie używane.
 2. Python — już od kilku lat bryluje wśród języków programowania, a swój fenomen zawdzięcza swojej intuicyjności użytkownika oraz łatwości obsługi. Powstał w latach 90-tych, a jego twórcą był holenderski programista, który nawet nie przypuszczał, że jego program stanie się swoistą gwiazdą wśród języków. To co wyróżnia ten język od innych to szeroki zasób bibliotek wśród których znajdujemy NumPy, SciPy, Scikit- Learn czy Pandę. Nie obojętna jest również społeczność korzystająca z Pythona wpływa znacząco bowiem na ilość dostępnych instrukcji i tutoriali w zakresie jego działania oraz jego intensywny rozwój. Użytkownicy Pythona mogą dzielić się wiedzą w zakresie samego kodowania jak i nowych rozwiązań. Całość decyduje o tym, że Python stał się językiem osiągającym szczytowe miejsca we wszystkich rankingach języków programowania. Jego zalety można wyliczyć w kilku zasadniczych punktach:
  • wysoka uniwersalność
  • idealne zgranie z C/C++
  • intuicyjność i prostota obsługi
  • praktycznie nieograniczona dostępność do bibliotek i frameworków
  • spory zestaw narzędzi do statystyk i wyników matematycznych
  • duża społeczność związana z tym programem
  • olbrzymie zapotrzebowanie na programistów znającym ten język
  • możliwość obsługi w ujęciu maszynowym oraz głębokim
 3. Java — jest obecnie najczęściej wykorzystywanym w branży IT i dlatego nie można jej pominąć w rankingu, tym bardziej że jest nieodłącznym etapem w początkowej fazie nauki programowania na wszelkiego rodzaju uczelniach czy szkoleniach. Mimo tego, że sporo straciła na rzecz Pythona czy Java Script to wciąż stanowi podstawę dla wielkiej grupy przedsiębiorstw. Korzyścią jest to, że jej kompatybilność z innymi aplikacjami biznesowymi i stałość programów w trakcie jej używania znacznie obniża koszty inwestycji w nowe szkolenia w firmie. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że jest znacznie trudniejsza do nauki niż Python.
  1. HTML/CSS — to nie typowy język programowania to raczej język znaczników za pomocą którego tworzone są strony internetowe i to zarówno, jeśli chodzi o strukturę jak i jej zawartość. Znacznikami HTML „dekoruje się” treści tak by działały i wyglądały w konkretny, określony sposób.
  2. C — to według niektórych rankingów zdecydowanie najpopularniejszy język programowania. Zdecydowanie najstarszy i najpowszechniej używany język programistów. Jest imperatywnym językiem o szerokim spektrum stosowania i wysokim poziomie. Jego zaletami to szybkość operacji, różnorodność zastosowania, prostota, intuicyjność oraz możliwość współpracy z wieloma sprzętami. Szczególne zastosowanie znalazł w zadaniach niskopoziomowych takich tworzenie mikrokontrolerów i tworzenie programów dla systemów. Zdecydowanie jest językiem strukturalnym, a nie obiektowym.
  3. Scratch — powstał z myślą o najmłodszych do nauki podstaw kodowania. Ma przejrzystą, wizualną formę przez co jest zrozumiały i klarowny, a nauka programowania z tym właśnie językiem staję się raczej rozrywką, zabawą, a nie przykrym obowiązkiem. Jest zdecydowanie godnym polecenia i zapoznania się już dla dzieci od 3-go roku życia. Poszczególne kody obrazowane są pod postacią klocków i bloczków. Efekt składanie tych elementów to powstawanie nowych obiektów wirtualnej rzeczywistości. Należy też wspomnieć, że od 2017 dziedzina programowania została wprowadzona do szkół jako część programu edukacyjnego.

  To wszystko oczywiście tylko kilka najbardziej popularnych języków, których używają programiści w swojej codziennej pracy. Mamy nadzieję, że na podstawie tego rankingu łatwiej będziecie mogli zdecydować, który z nich będzie najbardziej wskazany dla Was. Najlepszy, najprostszy na start to z pewnością HTML, CSS czy JavaScript, ale też nie będzie wielkim kłopotem nauczenie się i korzystanie z Pythona czy C+/C++ wybór należy do Ciebie

  Other entries

  Słowniczek pojęć internetowych cz.2

  Słowniczek pojęć internetowych cz.2

  Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

  czytaj dalej
  Słowniczek pojęć internetowych cz.1

  Słowniczek pojęć internetowych cz.1

  W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

  czytaj dalej
  Na jakich stanowiskach pracują programiści?

  Na jakich stanowiskach pracują programiści?

  Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

  czytaj dalej