Nowe technologie w branży IT — 5 narzędzi, które warto poznać
Zastanawiasz się, czy zostać programistą i jednocześnie mieć zarys wszystkiego, czego musisz się nauczyć i w jakim kierunku będzie się rozwijać branża IT? Analizujesz, które z obecnie używanych języków, frameworków czy też aktualnie stosowanych rozwiązań za jakiś czas nie przejdą do historii? Świadomy programista zdaje sobie sprawę, że nauka w tym zawodzie to proces ciągły.
Programowanie to jedna z tych gałęzi, w których rozwój dokonuje się stosunkowo szybko i jednocześnie sprawia, że praca w branży IT jest nader ekscytująca. Kiedy zaczynasz przygodę w branży i stawiasz pierwsze kroki w programowaniu, możesz czuć się zagubiony w ilości dostępnych języków i produktów, które możesz wykorzystać. Chcesz zapewne najpierw określić specjalizację a dopiero potem zdobywać wiedzę w konkretnym kierunku, aby zacząć działać w konkretnej niszy rynkowej.
Oto pięć trendów w programowaniu, które mają przyszłość.
- Blue Prism to obok Automation Anywhere czy Ui Path jedno z najważniejszych narzędzi do zarządzania zrobotyzowaną automatyzacją procesów, czyli w skrócie RTA. Działa na zasadzie zaprogramowania szeregu istotnych zachowań, działań i operacji, które w całości tworzą proces. RTA może być użyty przy różnych zadaniach, najprostsze to nawigacja na stronach www., wpisywanie tekstu czy wykonywanie kliknięć. RTA ma za zadanie wyeliminować „czynnik ludzki”, aby zminimalizować ilość błędów oraz zaoszczędzić na kosztach niezbyt trudnych prac, które można wykonać automatycznie. Blue Prism jest narzędziem do automatyzacji procesu i w zasadzie nie wymaga praktycznie żadnych umiejętności programistycznych, bo można go wdrożyć i zarządzać w ramach istniejącej struktury IT w firmie.
- Docker jest to otwarte oprogramowanie, które działa jak platforma do tworzenia aplikacji rozproszonych. Platforma ta umożliwia konkretyzację i wirtualizację na poziomie systemu operacyjnego. Załóżmy, że program, z którego korzystasz, wszystkie jego biblioteki, bazy danych i inne zależności, masz w wirtualnym kontenerze, który możesz otworzyć na prawie każdym serwerze z systemem Linux. Używanie kontenerów, które mają możliwość komunikowania się ze sobą, jest łatwym i bardziej wydajnym sposobem wirtualizacji niż wirtualizacja pełna. Aby zapoznać się z działaniem Dokera, wystarczy podstawowa znajomość powszechnie znanego Windowsa oraz chociażby minimalne doświadczenie z Linux.
- Ethereum — a gdyby tak wykorzystać ideę Blockchain w aplikacjach? Jeśli to, co znasz z kontaktów międzyludzkich przenieść w strefę bezpieczeństwa cyfrowego i zależność między Tobą a urządzeniami, tak aby przejrzystość i bezpieczeństwo były przypisane automatycznie, to właśnie z tego powstałby Ethereum. Znasz ją jako platformę, która obsługuje kryptowalutę ether, ale nas interesuje użycie jej do tworzenia aplikacji Blochchainowych, które wspierają inteligentne kontakty. Aby zgłębić zasady działania Ethereum potrzebna będzie znajomość JavaScript, AngularJS, Ajax-Reguests oraz Grunt.
- Unity — to nic innego jak silnik do tworzenia gier, który działa na wielu platformach. Głównym zadaniem Unity jest tworzenie gier 2D i 3D oraz elementów interaktywnych. Aktualnie wspiera ponad 20 platform w tym oczywiście PC, Android i IOS. By lepiej poznać Unity, konieczny jest sprzęt, który spełnia określone parametry techniczne oraz podstawowa znajomość C#.
- Salesforce — to jedna z największych platform i oprogramowania CRM, która działa w chmurze (służy do zarządzania relacjami i klientem). Składa się na nią ponad 800 aplikacji, które wspierają tworzenie nowych leadów, zwiększa sprzedaż i finalizowanie umów. Powstała, aby efektywnie zarządzać danymi, jakie firma zbiera o klientach, ich zachowaniu i wyborach. Ostatnio Salesforce oferuję również połączenie IOT z platformą CRM. Aby dobrze poznać jej działanie, potrzebujesz wiedzy na temat przetwarzania danych w chmurze oraz znajomość baz danych. Zarządzanie relacjami z klientami (CRM) to technologia do dyrygowania wszystkimi relacjami i interakcjami Twojej firmy zarówno z obecnymi jak i potencjalnymi klientami. Cel jest prosty: Poprawienie relacji biznesowej, aby rozwijać swoją firmę. System CRM pomaga firmom pozostać w kontakcie z klientami, usprawnić procesy i poprawić rentowność.
Kiedy mówimy o CRM, zwykle mamy na myśli system, narzędzie, które pomaga w zarządzaniu kontaktami, sprzedażą, wydajności przedstawicieli i nie tylko. Narzędzia CRM mogą być teraz używane do pracy relacyjnej z klientami w całym cyklu życia klienta, obejmującym marketing, sprzedaż, handel cyfrowy i interakcje z obsługą klienta.
Rozwiązanie CRM pomaga skoncentrować się na relacjach organizacji z poszczególnymi osobami — w tym klientami, usługobiorcami, współpracownikami lub dostawcami — przez cały cykl współpracy z nimi, w tym znajdowanie nowych klientów, sprzedaż oraz zapewnianie wsparcia i dodatkowych usług w całej relacji.
Jaką specjalizację wybierzesz, zależy nie tylko od Twoich preferencji, pomyśl również, które z wyżej wymienionych aplikacji mają największe szanse rozwoju, a co za tym idzie, będą w przyszłości dawały Ci satysfakcję i realnie wysokie zarobki. Powodzenia
Pozostałe wpisy
Słowniczek pojęć internetowych cz.2
Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...
Słowniczek pojęć internetowych cz.1
W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...
Na jakich stanowiskach pracują programiści?
Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...