Nowy Rok — nowe cele i wyzwania

12 stycznia 2022

Postanowienia noworoczne

Kilka dni temu rozpoczęliśmy Nowy Rok 2022, wielu z nas ma wyznaczone nowe cele na ten rok, marzenia większe i mniejsze i z nadzieją patrzymy na te nowe 365 dni. Ktoś chce rzucić palenie papierosów, ktoś pozbyć się nadmiarowych kilogramów a jeszcze ktoś inny chce kupić nowy piękny dom. Nie wszystkim możemy pomóc ani podpowiedzieć jak tego dokonać, ale komuś, kto chce zmienić zawód i zacząć pracę jako programista możemy podpowiedzieć jak zacząć programować od zera. Może być to prostsze, niż by się mogło wydawać. Jakie są plusy i czy są minusy tego przedsięwzięcia, postaramy się przybliżyć w dzisiejszym wpisie.

 

Cel-zmiana zawodu

Bez względu na to co sprawia, że rozważasz zmianę zawodu i podjęcia się nauki programowania, a następnie wejście na ścieżkę kariery w programowaniu warto poddać analizie, jakie masz możliwe kanały nauki i możliwe ścieżki kariery. Pierwsze zasadnicze pytanie, jaki kierunek będzie dla Ciebie odpowiedni. Od tego bowiem zależeć będą technologie, po które sięgniesz oraz to, czym będziesz się zajmował jako przyszły programista.

Zakładając, że Twój wybór idzie w kierunku front-endu warto zacząć naukę od JavaScript i zapoznać się z HTML i CSS a ten wybór zapewni Ci idealne warunki do tworzenia stron i aplikacji internetowych. Jeśli jednak wybierzesz back-end zdecydowanie należy sięgnąć po Javę. Jeśli masz problem z wyborem języka i zarazem stanowiska warto porozmawiać z kimś zaprzyjaźnionym w branży IT, kto Ci w tym pomoże i skieruję Twoją uwagą w konkretną stronę.

 

Metody nauki

Kiedy już decyzja odnośnie ścieżki została podjęta warto też zastanowić się nad tym jak będziesz się uczył. Jest wiele miejsc do zdobycia wiedzy i to zarówno płatne jak i darmowe, stacjonarne bądź online i każde z tych metod ma zarówno plusy jak i minusy. Do najbardziej popularnych zaliczyć należy:

  1. Studia — zdecydowanie najbardziej rozszerzone i kompleksowe rozwiązanie. Zazwyczaj to pełne 5 lat spędzonych na uczelni, gdzie zetkniesz się z różnymi technologiami oraz zagadnieniami i równie ważne co nauka poznasz nowych ludzi, z którymi wspólnie będziesz się przedzierał przez arkana informatyki i programowania. Studia zapewniają najszerszy zakres wiedzy, ale jest też sporo materiału, który w żaden sposób nie ma nic wspólnego z tym czym będziecie się zajmować w przyszłości mimo otrzymanego dyplomu uczelni.
  2. Bootcampy programistyczne — są to zazwyczaj roczne kursy, które powstały w odpowiedzi na potrzeby pracodawców z branży IT. W największym uproszczeniu to sama esencja wyciągnięta ze studiów, która będzie Ci potrzebna w pracy i da możliwość wpasowania się idealnie w rynek pracy. Bootcampy są bardzo intensywnie ukierunkowane na praktykę i wymagają dużo samozaparcia i systematyczności. Dostępne materiały są oparte nie tylko o podstawy programowania, ale również naukę technologii, które zapewne wykorzystasz w swojej przyszłej pracy.
  3. Kursy wideo — to bardzo szeroko propagowana forma nauki od samych podstaw. Niewątpliwie zaleta jest niski koszt zakupu materiałów (na profilowych kanałach promocja trwa przez cały rok) a zawiera bardzo usystematyzowaną bazę wiedzy. Zazwyczaj taki kurs opiera się na serii filmików, gdzie osoba prowadząca wykład prowadzi kursanta praktycznie jak po sznurku przez nieznany temat. Minusem tej formy nauki jest zbyt duża powierzchowność tematu i brak możliwości odbycia praktyki. Programowania uczy się poprzez właśnie praktyki, a nie tylko oglądając. Filmy ogląda się lekko, ale istnieje ryzyko, że po obejrzeniu 30godz.materiału przyswoisz niestety tylko fragment. Jeśli jesteś osoba systematyczną i posiadającą dużo samozaparcia, aby śledzić materiał wideo a do tego programować to ta forma nauki da Ci pełną satysfakcję.
  4. Książki i poradniki oraz skrypty — klasyczne, stare dobre książki są doskonałym źródłem wiedzy niezależnie od kierunku, w którym się kształcisz. Książki dają Ci możliwość zgłębiania tematu na bardziej zaawansowanym poziomie, możesz usystematyzować wiedzę z wąskiego zakresu materiału. Ponieważ zazwyczaj przechodzą przez kilkanaście rąk na etapie planowania i publikacji są lepiej przygotowane niż darmowe materiały w Internecie. W dobie obecnej technologii niestety sama wiedza książkowa nie przygotuje Cię do zawodu.
  5. Darmowe materiały na różnych platformach np. YT — mamy XXI wiek i problem ze znalezieniem jakiegokolwiek materiału do nauki nie będzie. Dokładnie tak samo jest z nauką kodowania, materiału jest bardzo dużo i każdy może odszukać coś konkretnego dla siebie. Zdecydowanie zaletą tej formy edukacji jest dostępność materiału, jedyne czego potrzebujesz to dostęp do Internetu, komputer i sporo czasu. Minusem zapewne jest to, że cały zasób informacji nie jest ułożony merytorycznie, a i sama jakość bywa różna. Tak czy inaczej, to dobry sposób na to, aby spróbować różnych metod nauki.
 

Podsumowując

Niezależnie od tego, jaką drogę nauki wybierzesz zapamiętaj, że aby nauczyć się dobrze programować trzeba …kodować! Najlepszym i najpewniejszym sposobem nauki jest nie tylko teoria, ale nade wszystko praktyka. Dlatego w każdej wolnej chwili lub podczas oglądania filmiku szkoleniowego siadaj do klawiatury i próbuj, działaj, koduj! Powodzenia.

Other entries

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej