Praca hybrydowa to nowe wyzwanie dla menagerów, prezesów czy liderów w każdej firmie

1 czerwca 2021

Dla wielu przywódców nowy sposób myślenia i nabycie niezbędnych umiejętności do zarządzania pracą hybrydową wyzwala potrzebę nabycia nie tylko nowych zdolności, ale też zmiany sposobu postrzegania swoich pracowników.


Pracownicy chcą, a pracodawcy będą się zobowiązać do elastycznej organizacji pracy, w której pracownicy pracują w biurze tylko przez część czasu. Ma to sens, pod warunkiem, że produktywność pozostaje wysoka, ponieważ wszyscy, od dyrektorów generalnych po indywidualnych współpracowników, przez ostatni rok pracowali częściowo zdalnie. Jednak trwała praca hybrydowa na dużą skalę to coś zupełnie innego. Wymaga nastawienia umysłu i zmiany zestawu umiejętności, o których wielu liderów i menedżerów wciąż się uczy i może ich nie posiadać.

Covid wywarł ogromną presję na pracowników i kadrę zarządzającą. Warunki zmieniły się z dnia na dzień, coś, co było normą, stało się trudną do osiągnięcia nagrodą, nikt nie był pewien przyszłości, a każdy dzień przynosił nowe wyzwania. Zarządzanie sobą w zmianie przestało dotyczyć tylko kadry menadżerskiej, stało się domeną szeregowych pracowników, a przecież nigdy wcześniej nie musieli tego robić, a najbardziej zawsze cenili sobie spokój i stabilizację. Żadne jednorazowe szkolenia czy warsztaty nie nauczą od razu empatii, samoświadomości, organizacji czasu swojego i pracowników, przy jednoczesnym zarządzaniu skalą zysku i strat. Trzeba czegoś więcej, aby poczuć znowu “twardy grunt pod nogami”

Zawsze najważniejszą stawką była realizacja wizji, strategii, jednak teraz inteligencja emocjonalna i odporność wykazana przy zarządzaniu zespołami hybrydowymi, które charakteryzują różne potrzeby, cele, style pracy, sytuacja osobista i nie tylko, stała się koniecznością. Tworzenie środowiska, w którym będą czuli się bezpiecznie, mogą dobrze prosperować i ufać sobie nawzajem, a jednocześnie wyzwoli to ich większą wydajność i jest bardzo potrzebne całej firmie.

Również komunikacja zawsze była ważna w zarządzaniu zdalnymi zespołami, w którym niezwykle istotne jest, aby każdy rozumiał, w jaki sposób ich praca przyczynia się do realizacji szerszych celów. Zespoły będą skuteczne, jeśli każdy pracownik będzie optymistycznie oceniać swoją indywidualną rolę, to, co może zaoferować zespołowi i co firma może mu dać w zamian. Menedżerowie muszą rozumieć ogólną wartość każdej osoby w porównaniu z godzinami spędzanymi przy biurkach. Wymaga to nowego, głębszego poziomu komunikacji i zrozumienia.

Pojawiają też się narzędzia, które pomogą menedżerom uzyskać głębszy wgląd w pracowników. Salesforce daje możliwość zobaczenia Twojego pracownika z zupełnie innej, głębszej perspektywy, pozwala spojrzeć na każdą osobę, jej interakcje, nastrój i równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, a także uzyskać informacje zwrotne na ten temat.

Wyrównanie szans


Osoby pracujące zdalnie są często w niekorzystnej sytuacji w stosunku do swoich współpracowników w biurze. Tylko oni dzwonią na spotkanie, gdy wszyscy inni siedzą przy stole konferencyjnym. Każda osoba pracująca w biurze ma lepsze i głębsze relacje z każdym członkiem zespołu oraz głębszy i szybszy dostęp do informacji. Nie dzieje się tak celowo, to wynik bliższych interakcji ze współpracownikami. W biurze odbywają się formalne i nieformalne rozmowy na tematy merytoryczne, czy projektowe, wszyscy są lepiej zorientowani niż pracownik wykonujący swoje działania w domu. Nie wróży to dobrze spójności zespołu i prowadzi do niechęci wśród pracowników zdalnych, czują, że zostali pominięci. Jednym ze sposobów na zapewnienie równego głosu wszystkim zainteresowanym stronom jest stworzenie struktury spotkań, w której każda osoba rozmawia i słucha jednakowo. Patrz i rozmawiaj to jeden ze sposobów na wykluczenie problemów, które mogą się pojawić w przypadku pracy hybrydowej. Daj równy dostęp do zasobów, edukuj, pomagaj.

Zrozumienie i komunikowanie celu jest ważniejsze w hybrydowym miejscu pracy


Bez względu na to, gdzie pracują, ludzie chcą wiedzieć, że ich praca jest ceniona i że to, co robią, jest celowe i przyczynia się do realizacji większych celów organizacyjnych. W środowisku hybrydowym menedżerowie i liderzy muszą pracować znacznie ciężej, aby konsekwentnie komunikować członkom zespołu większe cele. Muszą również pracować nad zrozumieniem wartości każdej osoby i tego, w jaki sposób ich praca konkretnie napędza te cele.

Motywuj i inspiruj, doceniaj wysiłek i pokaż, jakie ma to znaczenie dla projektu czy firmy.


Upewnij się, że Twój zespół wykonuje swoją pracę, poświęć trochę uwagi na zarządzanie problemami, które pojawiają się w przypadku pracowników zdalnych, takich jak izolacja osobista i problemy z komunikacją ze współpracownikami.

Narzędzia Salesforce i praca hybrydowa


Możesz zarządzać harmonogramami, zwiększać produktywność, integrować przepływy pracy i pomagać pracownikom w wykonywaniu jak najlepiej pracy – bez względu na to, gdzie i kiedy pracują.

Pozostałe wpisy

Fizyka kwantowa, kilka faktów które warto znać

Fizyka kwantowa, kilka faktów które warto znać

Ostatnio słowo kwantowy staje się coraz bardziej popularne. Mamy już kwantowy Internet, kwantowy procesor, kwantowy komputer, a nawet teleportację kwantową. Mechanika kwantowa analizuje świat mikroskopowy, obiekty o małych masach i gabarytach, nie tylko atomy, ale...

czytaj dalej
Komputer kwantowy, co to takiego

Komputer kwantowy, co to takiego

Działanie tego komputera jak już sama nazwa wskazuje opiera się o fizykę kwantową. Przesyłanie danych w takich urządzeniach odbywa się za pomocą kubitów a nie bitów jak w klasycznych komputerach. Co zatem jest innego w tych komputerach w stosunku do starych rozwiązań...

czytaj dalej
Co to jest sieć 5G

Co to jest sieć 5G

5G to sieć komórkowa piątej generacji. Dzięki niej można cieszyć się megaszybkim Internetem mobilnym oraz możliwością rozwoju wirtualnej rzeczywistości. Technologia wciąż pędzi do przodu, korzystamy z ogromnej ilości urządzeń podłączonych do sieci. To już nie tylko...

czytaj dalej