Praca hybrydowa to nowe wyzwanie dla menagerów, prezesów czy liderów w każdej firmie

1 czerwca 2021

Dla wielu przywódców nowy sposób myślenia i nabycie niezbędnych umiejętności do zarządzania pracą hybrydową wyzwala potrzebę nabycia nie tylko nowych zdolności, ale też zmiany sposobu postrzegania swoich pracowników.


Pracownicy chcą, a pracodawcy będą się zobowiązać do elastycznej organizacji pracy, w której pracownicy pracują w biurze tylko przez część czasu. Ma to sens, pod warunkiem, że produktywność pozostaje wysoka, ponieważ wszyscy, od dyrektorów generalnych po indywidualnych współpracowników, przez ostatni rok pracowali częściowo zdalnie. Jednak trwała praca hybrydowa na dużą skalę to coś zupełnie innego. Wymaga nastawienia umysłu i zmiany zestawu umiejętności, o których wielu liderów i menedżerów wciąż się uczy i może ich nie posiadać.

Covid wywarł ogromną presję na pracowników i kadrę zarządzającą. Warunki zmieniły się z dnia na dzień, coś, co było normą, stało się trudną do osiągnięcia nagrodą, nikt nie był pewien przyszłości, a każdy dzień przynosił nowe wyzwania. Zarządzanie sobą w zmianie przestało dotyczyć tylko kadry menadżerskiej, stało się domeną szeregowych pracowników, a przecież nigdy wcześniej nie musieli tego robić, a najbardziej zawsze cenili sobie spokój i stabilizację. Żadne jednorazowe szkolenia czy warsztaty nie nauczą od razu empatii, samoświadomości, organizacji czasu swojego i pracowników, przy jednoczesnym zarządzaniu skalą zysku i strat. Trzeba czegoś więcej, aby poczuć znowu “twardy grunt pod nogami”

Zawsze najważniejszą stawką była realizacja wizji, strategii, jednak teraz inteligencja emocjonalna i odporność wykazana przy zarządzaniu zespołami hybrydowymi, które charakteryzują różne potrzeby, cele, style pracy, sytuacja osobista i nie tylko, stała się koniecznością. Tworzenie środowiska, w którym będą czuli się bezpiecznie, mogą dobrze prosperować i ufać sobie nawzajem, a jednocześnie wyzwoli to ich większą wydajność i jest bardzo potrzebne całej firmie.

Również komunikacja zawsze była ważna w zarządzaniu zdalnymi zespołami, w którym niezwykle istotne jest, aby każdy rozumiał, w jaki sposób ich praca przyczynia się do realizacji szerszych celów. Zespoły będą skuteczne, jeśli każdy pracownik będzie optymistycznie oceniać swoją indywidualną rolę, to, co może zaoferować zespołowi i co firma może mu dać w zamian. Menedżerowie muszą rozumieć ogólną wartość każdej osoby w porównaniu z godzinami spędzanymi przy biurkach. Wymaga to nowego, głębszego poziomu komunikacji i zrozumienia.

Pojawiają też się narzędzia, które pomogą menedżerom uzyskać głębszy wgląd w pracowników. Salesforce daje możliwość zobaczenia Twojego pracownika z zupełnie innej, głębszej perspektywy, pozwala spojrzeć na każdą osobę, jej interakcje, nastrój i równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, a także uzyskać informacje zwrotne na ten temat.

Wyrównanie szans


Osoby pracujące zdalnie są często w niekorzystnej sytuacji w stosunku do swoich współpracowników w biurze. Tylko oni dzwonią na spotkanie, gdy wszyscy inni siedzą przy stole konferencyjnym. Każda osoba pracująca w biurze ma lepsze i głębsze relacje z każdym członkiem zespołu oraz głębszy i szybszy dostęp do informacji. Nie dzieje się tak celowo, to wynik bliższych interakcji ze współpracownikami. W biurze odbywają się formalne i nieformalne rozmowy na tematy merytoryczne, czy projektowe, wszyscy są lepiej zorientowani niż pracownik wykonujący swoje działania w domu. Nie wróży to dobrze spójności zespołu i prowadzi do niechęci wśród pracowników zdalnych, czują, że zostali pominięci. Jednym ze sposobów na zapewnienie równego głosu wszystkim zainteresowanym stronom jest stworzenie struktury spotkań, w której każda osoba rozmawia i słucha jednakowo. Patrz i rozmawiaj to jeden ze sposobów na wykluczenie problemów, które mogą się pojawić w przypadku pracy hybrydowej. Daj równy dostęp do zasobów, edukuj, pomagaj.

Zrozumienie i komunikowanie celu jest ważniejsze w hybrydowym miejscu pracy


Bez względu na to, gdzie pracują, ludzie chcą wiedzieć, że ich praca jest ceniona i że to, co robią, jest celowe i przyczynia się do realizacji większych celów organizacyjnych. W środowisku hybrydowym menedżerowie i liderzy muszą pracować znacznie ciężej, aby konsekwentnie komunikować członkom zespołu większe cele. Muszą również pracować nad zrozumieniem wartości każdej osoby i tego, w jaki sposób ich praca konkretnie napędza te cele.

Motywuj i inspiruj, doceniaj wysiłek i pokaż, jakie ma to znaczenie dla projektu czy firmy.


Upewnij się, że Twój zespół wykonuje swoją pracę, poświęć trochę uwagi na zarządzanie problemami, które pojawiają się w przypadku pracowników zdalnych, takich jak izolacja osobista i problemy z komunikacją ze współpracownikami.

Narzędzia Salesforce i praca hybrydowa


Możesz zarządzać harmonogramami, zwiększać produktywność, integrować przepływy pracy i pomagać pracownikom w wykonywaniu jak najlepiej pracy – bez względu na to, gdzie i kiedy pracują.

Pozostałe wpisy

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej