Programista — jak wygląda jego praca

20 września 2021

Zapewne każdy z Was wie doskonale, że nic nie przybliża danej profesji bardziej niż poznanie, chociażby jednego dnia z życia w danym zawodzie. Programista to twój zawód marzeń? A może masz pewne obawy co do swojego wyboru. Zapoznaj się pokrótce z obowiązkami osoby odpowiedzialnej za pisanie kodów i jak to wygląda od kuchni.

 

Zacznijmy od początku

W pierwszej kolejności, kiedy programista zaczyna kolejny dzień w pracy, sprawdza, czy napisane dzień wcześniej zestawy kodów działają. Generalnie rzecz ujmując każdy, programujący na koniec dnia wysyła innym osobom rezultat całodziennego kodowania i siedzenia przed ekranem swojego komputera.

Codzienna praca jest dla niego pełna niespodzianek, nie ma tu również miejsca na rutynę czy powierzchowność, ponieważ nowy projekt, nad którym pracował i został ukończony, wymaga jakichś zmian lub poprawek. W takim momencie osoba kodująca już wie, że ustalone wcześniej zasady i priorytety wykonania danych zadań muszą ulec zmianie. Pisanie programów niezależnie od języka, w którym powstaje, wymaga maksymalnego skupienia. Dlatego też programiści bardzo często izolują się od otoczenia przy pomocy słuchawek, szczególnie wtedy, gdy pracują na dużym powierzchniowo open spece, ale to i tak może nie wystarczyć, bo nadal może paść jakieś pytanie od kolegi siedzącego obok lub przyjdzie ważny e-mail od jakiegoś interesanta czy współpracownika.

O ile programista spędza wiele godzin na efektywnym pisaniu kolejnych linijek kodu, o tyle czasami musi spotkać się z innymi osobami odpowiadającymi za projekt, a czasem nawet konieczne jest spotkanie z klientem. Generalnie nikt nie lubi tłumaczyć zawiłości swojej profesji, ale zdarza się, że takie spotkania są kopalnia wiedzy. Zdobycie informacji o tym, w jaki sposób jest postrzegana dana aplikacja czy program pozwala na lepsze zdolności do zrozumienia potrzeb innych ludzi, przełoży się to na jakość pisanego kodu.

Jeśli w twojej głowie wciąż tli się myśl o pozostaniu programistą, musisz być świadom, że wolny czas po pracy niejednokrotnie trzeba będzie poświęcić na poznawanie nowych rozwiązań, które wciąż powstają w tym szczególnym środowisku pracy. Swoją gotowość możesz przetestować, rozpoczynając już dziś zdobywanie wiedzy poprzez strony oferujące wszelkiego rodzaju kursy, szkolenia i testy z zakresu programowania. W zapomnienie odchodzą czasy, kiedy to jedna osoba mogła stworzyć estetyczną, merytoryczną i ciekawą stronę internetową. Obecnie zazwyczaj przy takim projekcie pracuje kilka osób stąd też większe zapotrzebowanie na rynku pracy na pracowników z różnymi umiejętnościami.

Początek kariery

Front end developer brzmi nieco zawile i enigmatycznie, ale to nikt inny jak osoba zajmująca się kreowaniem stron internetowych od strony odbiorcy i wcale nie wymaga wielomiesięcznej edukacji. Jeśli zainwestujesz w kurs HTML i CSS pozwoli to na opanowanie podstaw, które całkowicie pozwolą Ci na start w branży tworzenia stron internetowych dla biznesowego klienta. Jest to ogromna szansa na uzyskanie ciekawego zawodu, w którym co ważne istnieje duży popyt na specjalistów posiadających odpowiednią wiedzę do tworzenia ciekawych projektów. Jeśli posiądziesz umiejętność tworzenia super oprawy graficznej, masz możliwość myśleć o profesjonalnym wykorzystaniu swojej wiedzy i zostać cenionym programistą.

Kurs HTML i CSS dają możliwości i szansę na nowy atrakcyjny zawód, który da Ci i satysfakcje i zapewne korzyści finansowe. Taka mieszanka bonusów z pewnością należy do najbardziej pożądanych, więc nie ma co długo się zastanawiać przy podjęciu decyzji o podjęciu tej profesji i zacząć działać w branży IT. Samo zdobycie wiedzy z kursów nie jest procesem czasochłonnym, dlatego w dość krótkim czasie będziesz już cieszyć się z samodzielnie zaprojektowanych stron internetowych i aplikacji od początku do końca.

Satysfakcja to uczucie, które sprawi, że sam zaczniesz poszukiwać dróg rozwoju, które zapewne rozszerzą twoją wiedzę i umiejętności, które już posiadasz. W ten sposób możesz odnaleźć świetny punkt startowy do rozpoczęcia kariery w branży i zapewnić sobie atrakcyjną pracę.

Pozostałe wpisy

Fizyka kwantowa, kilka faktów które warto znać

Fizyka kwantowa, kilka faktów które warto znać

Ostatnio słowo kwantowy staje się coraz bardziej popularne. Mamy już kwantowy Internet, kwantowy procesor, kwantowy komputer, a nawet teleportację kwantową. Mechanika kwantowa analizuje świat mikroskopowy, obiekty o małych masach i gabarytach, nie tylko atomy, ale...

czytaj dalej
Komputer kwantowy, co to takiego

Komputer kwantowy, co to takiego

Działanie tego komputera jak już sama nazwa wskazuje opiera się o fizykę kwantową. Przesyłanie danych w takich urządzeniach odbywa się za pomocą kubitów a nie bitów jak w klasycznych komputerach. Co zatem jest innego w tych komputerach w stosunku do starych rozwiązań...

czytaj dalej
Co to jest sieć 5G

Co to jest sieć 5G

5G to sieć komórkowa piątej generacji. Dzięki niej można cieszyć się megaszybkim Internetem mobilnym oraz możliwością rozwoju wirtualnej rzeczywistości. Technologia wciąż pędzi do przodu, korzystamy z ogromnej ilości urządzeń podłączonych do sieci. To już nie tylko...

czytaj dalej