Programista — jak wygląda jego praca

20 września 2021

Zapewne każdy z Was wie doskonale, że nic nie przybliża danej profesji bardziej niż poznanie, chociażby jednego dnia z życia w danym zawodzie. Programista to twój zawód marzeń? A może masz pewne obawy co do swojego wyboru. Zapoznaj się pokrótce z obowiązkami osoby odpowiedzialnej za pisanie kodów i jak to wygląda od kuchni.

 

Zacznijmy od początku

W pierwszej kolejności, kiedy programista zaczyna kolejny dzień w pracy, sprawdza, czy napisane dzień wcześniej zestawy kodów działają. Generalnie rzecz ujmując każdy, programujący na koniec dnia wysyła innym osobom rezultat całodziennego kodowania i siedzenia przed ekranem swojego komputera.

Codzienna praca jest dla niego pełna niespodzianek, nie ma tu również miejsca na rutynę czy powierzchowność, ponieważ nowy projekt, nad którym pracował i został ukończony, wymaga jakichś zmian lub poprawek. W takim momencie osoba kodująca już wie, że ustalone wcześniej zasady i priorytety wykonania danych zadań muszą ulec zmianie. Pisanie programów niezależnie od języka, w którym powstaje, wymaga maksymalnego skupienia. Dlatego też programiści bardzo często izolują się od otoczenia przy pomocy słuchawek, szczególnie wtedy, gdy pracują na dużym powierzchniowo open spece, ale to i tak może nie wystarczyć, bo nadal może paść jakieś pytanie od kolegi siedzącego obok lub przyjdzie ważny e-mail od jakiegoś interesanta czy współpracownika.

O ile programista spędza wiele godzin na efektywnym pisaniu kolejnych linijek kodu, o tyle czasami musi spotkać się z innymi osobami odpowiadającymi za projekt, a czasem nawet konieczne jest spotkanie z klientem. Generalnie nikt nie lubi tłumaczyć zawiłości swojej profesji, ale zdarza się, że takie spotkania są kopalnia wiedzy. Zdobycie informacji o tym, w jaki sposób jest postrzegana dana aplikacja czy program pozwala na lepsze zdolności do zrozumienia potrzeb innych ludzi, przełoży się to na jakość pisanego kodu.

Jeśli w twojej głowie wciąż tli się myśl o pozostaniu programistą, musisz być świadom, że wolny czas po pracy niejednokrotnie trzeba będzie poświęcić na poznawanie nowych rozwiązań, które wciąż powstają w tym szczególnym środowisku pracy. Swoją gotowość możesz przetestować, rozpoczynając już dziś zdobywanie wiedzy poprzez strony oferujące wszelkiego rodzaju kursy, szkolenia i testy z zakresu programowania. W zapomnienie odchodzą czasy, kiedy to jedna osoba mogła stworzyć estetyczną, merytoryczną i ciekawą stronę internetową. Obecnie zazwyczaj przy takim projekcie pracuje kilka osób stąd też większe zapotrzebowanie na rynku pracy na pracowników z różnymi umiejętnościami.

Początek kariery

Front end developer brzmi nieco zawile i enigmatycznie, ale to nikt inny jak osoba zajmująca się kreowaniem stron internetowych od strony odbiorcy i wcale nie wymaga wielomiesięcznej edukacji. Jeśli zainwestujesz w kurs HTML i CSS pozwoli to na opanowanie podstaw, które całkowicie pozwolą Ci na start w branży tworzenia stron internetowych dla biznesowego klienta. Jest to ogromna szansa na uzyskanie ciekawego zawodu, w którym co ważne istnieje duży popyt na specjalistów posiadających odpowiednią wiedzę do tworzenia ciekawych projektów. Jeśli posiądziesz umiejętność tworzenia super oprawy graficznej, masz możliwość myśleć o profesjonalnym wykorzystaniu swojej wiedzy i zostać cenionym programistą.

Kurs HTML i CSS dają możliwości i szansę na nowy atrakcyjny zawód, który da Ci i satysfakcje i zapewne korzyści finansowe. Taka mieszanka bonusów z pewnością należy do najbardziej pożądanych, więc nie ma co długo się zastanawiać przy podjęciu decyzji o podjęciu tej profesji i zacząć działać w branży IT. Samo zdobycie wiedzy z kursów nie jest procesem czasochłonnym, dlatego w dość krótkim czasie będziesz już cieszyć się z samodzielnie zaprojektowanych stron internetowych i aplikacji od początku do końca.

Satysfakcja to uczucie, które sprawi, że sam zaczniesz poszukiwać dróg rozwoju, które zapewne rozszerzą twoją wiedzę i umiejętności, które już posiadasz. W ten sposób możesz odnaleźć świetny punkt startowy do rozpoczęcia kariery w branży i zapewnić sobie atrakcyjną pracę.

Pozostałe wpisy

Nowy Rok — nowe cele i wyzwania

Nowy Rok — nowe cele i wyzwania

Postanowienia noworoczne Kilka dni temu rozpoczęliśmy Nowy Rok 2022, wielu z nas ma wyznaczone nowe cele na ten rok, marzenia większe i mniejsze i z nadzieją patrzymy na te nowe 365 dni. Ktoś chce rzucić palenie papierosów, ktoś pozbyć się...

czytaj dalej
Idą Święta

Idą Święta

Święta, Święta idą… Wielkimi krokami nadchodzą najpiękniejsze, białe, mroźne i cudowne Święta Bożego Narodzenia. Czasami bywa tak, że tak bardzo się nimi stresujemy, że w natłoku spraw organizacyjnych z nimi związanymi umyka nam najważniejsze, że to...

czytaj dalej
Platforma Slack i jej nowe możliwości cz.2

Platforma Slack i jej nowe możliwości cz.2

Slack daje szereg nowych możliwości, a także sprawniejszą pracę Slack First Sustainability — zajmuję się efektywną współpracą firm z dostawcami, pozwalając osiągać zdolność raportowania inwestycyjnego z zakresu 3. A jednocześnie pozwala zredukować...

czytaj dalej