Przechowywanie danych w chmurze

16 września 2022

Czy chmura sprawdza się jako dysk przenośny? Nie płyta, nie pendrive, nie dyskietka, na tych nośnikach już praktycznie nie przechowuje się danych, teraz niemal wszystko gromadzi się w chmurze. Dla wielu to już standard, ale do niektórych czarna magia co nie zmienia faktu, że przechowywanie plików w chmurze to najwygodniejszy dostępny sposób. Ale zawsze? Czy może są jakieś przeciwwskazania? Chmura chmurze nierówna, a dodatkowo są też pewne ograniczenia wynikające z sieci. Co zatem sprawia, że ten sposób stał się tak popularny, jakie są wady i zalety i czy rzeczywiście dysk online ma sens?

Spuścizna Dropboxa

Dla wielu użytkowników to „stare dobre” czasy. Mała przestrzeń na gromadzenie danych była rekompensowana przez aplikacje intuicyjne dla różnych systemów operacyjnych, wygodną przeglądarkę i proste udostępnianie plików. Niestety zostały wyparte przez Google, Microsoft, Apple, a sama chmura z początkowej ciekawostki technicznej następie technologii jutra jest teraz czymś powszechnym, choć nie do końca idealnym. Każdy korzysta z chmury inaczej i w jakimś wymiarze. Apple i Google zapisują kopie zapasowe oprogramowania na naszym telefonie, my wrzucamy do niej zdjęcia z aparatu, przesyłamy i odbieramy pliki od znajomych itd. Czasem korzystamy z chmury bez świadomości, że właśnie to robimy, bo nie logujemy się z poziomu komputera.

Zalety chmury

Plusy tego rozwiązania są łatwe do omówienia co wynika z prostego faktu, że chmura jest po prostu niebywale wygodna. Ot np. opracowujecie jakiś projekt w biurze, ale musimy skończyć go po godzinach w domu, co robimy? Zapisujemy plik w chmurze i gotowe, można skończyć pracę w domu. Albo od razu pracujemy nad tym plikiem w chmurze, który zapisuje się automatycznie a my swobodnie w dowolnym momencie możemy kontynuować pracę w domu. To samo dotyczy np. zdjęć, z które wakacji przesyłamy znajomym, zawsze i wszędzie mamy do naszych plików, dokumentów nawet jeśli nie mamy ze sobą pendrive czy dysku zewnętrznego. Co potrzebujemy, aby mieć dostęp do naszych plików w chmurze? Wystarczy komputer, tablet, telewizor, smartfon no i oczywiście dostęp do Internetu. Chmura jest bezpieczna, bo jest szyfrowana, będzie przechowywać nasze dane nawet wówczas, gdy zgubimy nasz dysk przenośny, komputer czy inny nośnik danych.

Do oczywistych zalet chmury należy zaliczyć:

  • bezpieczeństwo — dane raczej nie znikną i raczej nikt ich nie ukradnie
  • wygoda
  • proste zasady — opłaty tylko za konkretną powierzchnię dysku
  • nie trzeba mieć ze sobą nośników danych.

Czy zatem chmurowy dysk ma same zalety, czy jednak są też wady?

Niestety tak. Najważniejszą wadą tego typu usługi jest ich bezpieczeństwo. Generalnie szyfrowanie danych w chmurze gwarantuje, że nikt niepożądany się do niech nie dostanie i nie pozyska naszej własności. Dostawcy poszczególnych usług sugerują jak bezpieczne są nasze pliki i jakie szyfrowanie oferują. I niby wszystko ok, gorzej jednak jak ktoś rzeczywiście będzie chciał się dostać do naszych danych wkradając hasło od nas samych (często bezwiednie wystawiamy się na ataki w sieci) albo bazując na swoich umiejętnościach cyberprzestępczości. Poza przedstawionymi przypadkami może nastąpić awaria fizycznych serwerów, na których gromadzone są dane. Plusem jest fakt, że aby stracić bezpowrotnie wszystkie swoje dane musiałyby zniknąć wszystkie serwery które przechowują nasze dane, a jest to praktycznie niemożliwe choć niecałkowicie wykluczone. W tej sytuacji bezpieczeństwo w chmurze staje się zatem tematem dyskusyjnym. Dostęp do plików w chmurze mogą ograniczyć awarie infrastruktury, software’owe zarówno po naszej stronie jak i po stronie dostawcy. Wadą również jest to, że chmura kosztuje. Nie są to duże nakłady finansowe, bo koszt przestrzeni 2 TB to płatność między 40 a 60 PLN miesięcznie.

Do najważniejszych wad przechowywania danych w chmurze należy wyliczyć:

  • bezpieczeństwo danych plików na skutek działania cyberprzestępców czy awarii serwerów
  • ograniczony dostęp do plików
  • konieczność stałego dostępu do internetu
  • cykliczna opłata abonamentowa
  • różne modele integracji z chmurą

Jak widać z powyższego tekstu przechowywanie danych w chmurze to wcale nie taka idealna sprawa. Faktem jest, że ma niepodważalne zalety, ale i sporo niedogodności. Jest zarówno bezpieczna jak i wygodna, ale jednocześnie może być niebezpieczna i średnio wygodna ze względu na słabą przepustowość łącza albo kiedy jakiś cyberprzestępca chce zagarnąć nasze dane. Chmura dla jednych jest elastyczna i tania, ale już dla innych droga w skali wieloletniego korzystania. Dla jednych wygodna dla innych całkowicie odwrotnie, ponieważ trzeba przesyłać dane do Internetu, należy znakować foldery, które będą się synchronizować z chmurą. Czy zatem warto z niej korzystać? Zależy to od naszych oczekiwań. Każdy musi rozważyć zasadność korzystania z chmury samodzielnie. Należy przeliczyć opłacalność, sprawdzić, jakie i ile plików będzie przesyłanych do chmury i jak często się będzie z nich korzystać, ile zajmą miejsca itd. Jest to istotne, bo może się okazać, że zamiast chmury wystarczy zwykły pendrive, na którym zapiszemy prace dyplomowe, sesje zaliczeniowe czy projekty zawodowe. Reasumując temat zarówno zalet jak i wad chmury oraz jej opłacalność jest tak prosty i tak samo złożony jak nasze oczekiwania i czasami nieoczywisty.

Other entries

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej