Python — języki programowania w pigułce

27 września 2021

Kiedy podejmiesz życiową decyzję i zaczniesz interesować się programowaniem, dość szybko trafiasz na język Python. Jest jednym z bardziej popularnych języków ze względu na konkretne zastosowanie, które stało się obiektem zainteresowania niejednej osoby kodującej. Jednak zanim sięgniesz właśnie po niego, musisz poznać podstawowe informacje na jego temat, a początki nie powinny być zbyt trudne. Dla niektórych może okazać się zbędny w określonych projektach, ponieważ w niektórych obszarach nie znajduje zastosowania.

 

Kiedy używa się Pythona

Python wliczany jest w poczet języków ogólnego zastosowania. Głównie chodzi o to, że jego składnia oraz wpisanie słowa kluczowego mają ułatwić rozumienie kodu programu, co przekłada się w efekcie na zwiększenie poziomu abstrakcji i zdystansowanie się do niuansów.

Wyróżnia się rozbudowanym pakietem bibliotek standardowych o czytelnym, jasnym, przejrzystym kodzie źródłowym. Za jego rozwój w formie projektu Open Source odpowiada non-profit Python Software Foundation, a standardową implementacją stanowi CPhyton napisany w C. Ten sposób pisania zezwala na stworzenie niemal wszystkiego z wykorzystaniem odpowiednich bibliotek czy frameworków, co daje szerokie możliwości na jego zastosowanie.

Wiele firm korzysta już z niego w swoich aplikacjach, ponieważ jest językiem wieloplatformowym, a interpretery osiągalne dla wielu systemów. Obecnie korzysta się z niego przede wszystkim w dziedzinie machine learning czy data science, ale również w Raspberry Pi. Backendowy framework Django ułatwi pisanie wydajnych i eleganckich aplikacji w krótkim czasie. Phyton używany jest również jako język skryptowy w aplikacjach stworzonych w językach np. Blende czy Gimp.

 

Składnia i cechy języka

Kiedy powstawał język Python, jego twórcy brali przede wszystkim pod uwagę to, aby był on łatwy i przyjazny dla początkujących i dlatego też jego kod można czytać jak zwykły tekst po angielsku. Jego składnia jest klarowna, spójna i przejrzysta, ale duże znaczenie mają tu białe znaki oraz formatowanie kodu i właśnie to wyróżnia ten język na tle innych.

Tam, gdzie w innych językach są znaki interpunkcyjne, w Pythonie są wcięcia i angielskie słowa, posiada też mniej konstrukcji składniowych. Python to język dynamicznie typowany, oznacza to, że nie ma konieczności ustawiania typu dla zmiennych, a jedynie zarządzanie pamięcią poprzez garbage collector co stanowi znaczące ułatwienie dla początkujących.

Nie muszą się skupiać na nauce właściwego kodowania, jednak trzeba mieć na uwadze, że niepoprawnie wcięty kod może być mylący, a kompilator lub czytający go programista może go różnie zinterpretować. Wszystko to sprawia, że język ten jest szczególnie polecany dla osób, które dopiero wkraczają w świat programowania.

Start z Python jest stosunkowo prosty podobnie zresztą jak i z innymi językami. Problemy pojawiają się dopiero później, jednak to dotyczy każdego języka programistycznego. Język, który obecnie omawiamy, jest szczególnie przydatny dla dużych firm, bo jest idealny w takich tematach jak data science lub machine learning. Zdarza się też, że małe projekty zgłaszają zapotrzebowanie na funkcjonalności, które oferuję właśnie Phyton.

Język ten przez cały czas walczy wśród najpopularniejszych znanych opcji programowania i można go umieścić na tej samej skali co Java, JavaScript, C i C++, wszystko zależy od tego, w jakim kierunku rozwija się świat i na jakie technologie jest w danej chwili największy popyt, a co za tym idzie także ilość zleceń.

 

Czy Python jest dla ciebie?

Aby określić czy ten język kodowania jest odpowiedni dla Ciebie, należy się zastanowić i odpowiedzieć na pytanie na ile jest zgodny z Twoimi długoterminowymi planami zawodowymi. Programowanie w Pythonie można wykorzystać do wielu różnych zadań, co czyni go dobrym punktem wyjścia dla każdego programisty. Jeśli jednak zamierzasz zostać programistą internetowym, nie należy inwestować zbyt wiele czasu i energii w naukę Pythona lepiej skupić się na HTML, CSS czy JavaScript.

Python jest wysokopoziomowym, uniwersalnym językiem programowania, który został zaprojektowany tak, aby łatwy do odczytania i zrozumienia. ”High-Level” oznacza, że Phyton jest bliższym językom ludzkim niż inne języki programowania. Ma żywą i aktywną społeczność, a ucząc się tego języka, otrzymuję się dostęp do wielu wspaniałych narzędzi, stworzonych specjalnie przez programistów Pythona od momentu powstania.

Pozostałe wpisy

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej