Scratch — programowanie dla najmłodszych

25 października 2021

Scratch został stworzony specjalnie dla dzieci i młodzieży, która pragnie rozpocząć swoja życiową przygodę z Internetem i programowaniem. Jest to język edukacyjny i obiektowy dostępny dla dzieci od 8 roku życia wzwyż. Daje możliwość tworzenia interaktywnych gier, muzyki, historyjek oraz animacji. Zapoznaje młodych ludzi z podstawami programowania komputerów i wprowadza w świat programistów.

Dzieci rozwijają się szybko, zatem z łatwością przyswajają wszelkiego rodzaju nowinki techniczne i technologie, dlatego tak ważne jest odpowiednie skierowanie ich uwagi na świat najnowszych osiągnięć nauki. Jedna z bardziej różnorodnych dziedzin i jednocześnie prężnie się rozwijającą jest programowanie. Nauka kodowania pojawiła się już na samym początku, odkąd wprowadzono do szkół informatykę. Im wcześniej młodzież zacznie poruszać się w środowisku programistycznym, tym szybciej może osiągnąć wyżyny w kodowaniu. Scratch jest do tego wspaniałym narzędziem.

 

Scratch w praktyce

Scratch został opracowany przez MIT (MIT Media Lab – Lifelong Kindergarten Group). Jego ważnym walorem jest brak potrzeby pisania kodu (składnią języka to nie komendy pisane a obrazki). Elementami składowymi są „klocki kodu”, które po prostu trzeba odpowiednio połączyć. Opisywany język umożliwia bardzo szybko uzyskać efekt. Istotne jest również to, że ów język nie wymaga instalowania dodatkowych programów, wystarcza przeglądarka internetowa z dowolnym systemem operacyjnym.

Dzieci mają możliwość zapisywania swojej pracy w chmurze, a to daje im łatwy dostęp do swojego projektu również spoza szkoły. Co ważne bazuje on na atrakcyjnej wzrokowo szacie graficznej. W znaczący sposób zachęca to do nauki programowania, wszystko jest przejrzyste, proste i czytelne. Zadaniem dziecka jest przeniesienie elementu i umieszczenie go w wybranym miejscu. Jest to proste i intuicyjne narzędzie nawet dla młodszych użytkowników. Całość wizualnie sprawia atrakcyjne wrażenie, projekt jest kolorowy i daje możliwość dodawania nowych postaci, które działają zgodnie z zamysłem małego programisty, a dodatkowo dziecko samo decyduje o ich wyglądzie oraz doborze wydawanych przez nich dźwięków.

Uogólniając, maluch tworzy własny świat a, jedynym ograniczeniem jest jego wyobraźnia. Warto zatem zastanowić się, czy należy zapisać dziecko na zajęcia właśnie w kierunki programowania, zdecydowanie tak! Wprowadzenie młodzieży w świat informatyki wcale nie jest trudne i może sprawić niezwykłą frajdę.

Jakie korzyści daje wprowadzenie dzieci i młodzieży w świat informatyki:

  1. Rozwój logicznego i przestrzennego myślenia
  2. Umiejętność poszukiwania nowych, ciekawych i niebanalnych rozwiązań
  3. Stymuluje wyobraźnie i kreatywność
  4. Buduje cierpliwość i wytrwałość w dążeniu do celu oraz efekty pracy
  5. Daje podwaliny do dalszej nauki w kierunku informatyki

Warto mieć na uwadze, iż we współczesnym świecie postęp technologiczny jest tak wszechobecny, że wymusza, aby dzieci były odpowiednio przygotowywane i umiały się odnaleźć i poruszać po Internecie nie tylko w życiu codziennym, ale aby miały również większe szanse na pracę w przyszłości.

 

Wymagania do rozpoczęcia nauki

Nic dziwnego, że chyba najlepszy moment na rozpoczęcie nauki to wiek szkolny. Daje gwarancję wszechstronnego rozwoju i tworzy podstawy do dalszej nauki i zgłębiania arkanów informatyki. Co do samego użytkowania Scratcha, można skorzystać z dwóch opcji Online vs Offline a obie wersje mają zarówno wady jak i zalety. Korzystanie z edytora online nie wymusza instalowania żadnego oprogramowania na urządzeniu i zawsze używa najnowszej wersji, ponieważ wymaga stałego połączenia z Internetem do zapisywania pracy.

Edytor offline jest natomiast lepszym wyborem szczególnie wtedy, gdy może się pojawić problem z dostępem do sieci. Kiedy mamy swobodny dostęp do Internetu wchodząc na stronę, można zacząć tworzyć swoje pierwsze programy i mieć możliwość zapisania i odczytywania. Warto natomiast robić kopię projektu przynajmniej raz w tygodniu na wypadek jakiejś awarii. Jeśli chodzi o edytor offline, trzeba go pobrać i zainstalować na komputerze, sam sposób pracy się nie różni, ale trzeba mieć możliwość zapisania swojej pracy na urządzeniu. Jeśli natomiast macie dostęp do Internetu to projekty można przekazywać online z edytora offline, jeśli tylko macie założone konto na stronie Scratcha.

To również społecznościowy serwis pozwalający każdemu na zamieszczanie stworzonych w tym języku programów, pobieranie prac innych użytkowników czy dyskutowanie o nich wszystkich uczestników tego serwisu. Jeśli dziecko ma mniej niż 7 lat, należy pamiętać, że Scratch ma też opcję dla tej grupy wiekowej o nazwie Scratch Junior, a podstawowa różnica jest taka, że zamiast komend są klocki z rysunkami, a komendy są ustawiane w jednej linii poziomej pod obrazkami.

Nie ma też komend wykorzystujących zmienne, gdyż w tym wieku trudno dziecku wytłumaczyć zasady osi współrzędnych. Podobnie jest z pętlą dotyczącą całego skryptu, a nie jakiejś części, co zdecydowanie ogranicza liczbę możliwych błędów. Jeszcze jedną zaletą tego języka to fakt, że może być również wspaniałym narzędziem dla osób dorosłych, które zdecydowały się, aby rozpocząć swoją przygodę z programowaniem.

Pozostałe wpisy

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej