SQL i Ruby — języki programowania w pigułce

29 listopada 2021

Czym jest SQL?

Język SQL powstał w latach 70-tych ubiegłego wieku. Stworzyła go firma IBM. Jako pierwsza firma, która z niego skorzystała to firma Oracle. SQL to język, który jest wykorzystywany bez mała w każdej bazie danych, można wykonywać na nim każdą operację pobierania danych, wstawiania danych, modyfikować rekordy czy zwyczajnie tworzyć bazy danych. Jest kluczowym i podstawowym językiem tworzenia baz danych. Jego znajomość jest niezastąpiona, aby powstawały dodatkowe raporty do systemów CRM lub ERP, chyba że używa się z zaawansowanego BI.

Jeśli ktoś pracuje z dużą ilością danych i informacji, która opiera się na kolumnach i wierszach tabel, to SQL będzie dla niego rewelacyjny. Jest super efektywny przy pobieraniu danych szczególnie w przypadku wielu różnych powiązanych ze sobą tabel. Korelacja ze sobą różnych źródeł jest szybka i łatwa. SQL znajdzie zastosowanie wszędzie, gdzie praca związana jest z przetwarzaniem i przechowywaniem danych. Bazy danych oparte na tym języku umożliwiają tworzenie statystyk i zapytań oraz upraszczają działania ze skomplikowanymi relacyjnymi danymi. Język SQL działa jak ulepszona wersja Excela, dzięki czemu użytkownik może zarządzać danymi w celu zakończenia danego zadania. Odpowiednie zastosowanie tego języka, jeśli tylko umie się zadać i wpisać konkretne pytanie zaowocuje licznymi trafnymi spostrzeżeniami. Wiele firm taki jak chociażby Google czy Facebook korzysta właśnie z SQL, aby zebrać jak najwięcej informacji np. o nawykach i zainteresowaniach klienta.

 

A teraz trochę o Ruby

Drugim językiem, o którym warto wspomnieć to Ruby, który jest w pełni obiektowy. Jedną z ważniejszych cech, która wyróżnia go wśród języków obiektowych, jest możliwość realizacji tylko jednego dziedziczenia, a nie wielokrotnego jak w przypadku, chociażby C++. Użytkownik ma możliwość dowolnej zmiany wybranych części, a sam Ruby traktuje błędy jako wyjątki. W swoim działaniu wykorzystuje identyfikację typu obiektu na podstawie metod udostępnionych przez dany obiekt bez deklaracji ze strony kodującego. Ruby komendę odczytuje jako wyrażenie i wykonuje je jako bezwarunkowy rozkaz wykonania danej czynności. Język jest generalnie łatwy do nauczenia co jednak nie świadczy o jego ograniczonych możliwościach. W związku z jego prostotą wykorzystywany jest do pisania skryptów i jednolinijkowców, ale sprawdzi się również w tworzeniu aplikacji czy rozszerzonych serwisów internetowych.

Dlaczego powinieneś wybrać Ruby?

Wokół Ruby rozwinęła się aktywna społeczność, która dzieli się między sobą gotowymi rozwiązaniami, co zdecydowanie usprawnia proces budowy autorskich zadań. Do najpopularniejszych witryn, które powstały właśnie w tym języku to Tumblr czy Twitch.tv. Ruby może nie jest tak popularny jak JavaScript, ale na pewno nie jest językiem zapomnianym i wciąż się rozwija (w 2020 powstała wersja 3.0). Wielu programistów wybiera Ruby na początku swojej kariery, ale poprzestaje na nauce podstaw, dlatego też jest niewielu specjalistów w tej materii, chociaż można go szybko przyswoić i zacząć zarabiać. Ponieważ jest mało specjalistów w tym języku programiści, którzy się na niego zdecydują, mogą liczyć na wysokie zarobki. Na atrakcyjne wynagrodzenie mogą liczyć nie tylko absolwenci informatyki, ale nawet studenci w trakcie nauki. Wyjątkową szansę na połączenie pracy ze studiami dają firmy developerskie i warto z tego skorzystać.

Ruby to język, który nie wymaga definiowania typów, co zdecydowanie zmniejsza objętość niezbędnego do wpisania kodu. Użytkownik nie musi się zastanawiać nad zarządzaniem pamięcią, gdyż zadanie to realizuje za niego garbage collecttor. Na podstawie Ruby powstało wiele frameworków, dzięki czemu tworzenie stron internetowych jest prostsze i szybsze. Zapewne dlatego właśnie początkujący programiści rozpoczynają swoją karierę od tego języka. Podczas szukania informacji na temat tego języka można natknąć się na opinie, że jest to „elegancki język programowania”.

 

Jakie cech sprawiają, że Ruby zbiera tak dobre opinie i recenzje, a młodzi programiści go uwielbiają?

Przede wszystkim prostota, naturalność i łatwość przyswojenia. Dzięki klarownej składni i wielu możliwościom zmiany kodu pisanie programów w języku Ruby jest relatywnie szybkie. W Ruby wszystko jest obiektem i pewnie dlatego nie ma bardziej obiektywnego języka programowania. Ruby to elastyczny język programowania dający możliwość dostosowania go do własnych potrzeb. Dokładanie nowych metod w klasach czy samych klas jest proste i intuicyjne. Co więcej, użytkownik może rozszerzać zadania Ruby o tak zwane „gemy” czy biblioteki. Dzięki rosnącej popularności coraz częściej firmy poszukują pracowników kodujących właśnie w tym języku więc nauka właśnie tego języka to świetna inwestycja we własne kwalifikacje i ścieżka kariery.

Pozostałe wpisy

Chmura obliczeniowa – jej zalety i wady

Chmura obliczeniowa – jej zalety i wady

Chmura obliczeniowa to istotny fenomen w dzisiejszych czasach. Znalazła zastosowanie w praktycznie każdej działalności bez względu na jej wielkość. Zarówno małe, jak i duże firmy potrafią w pełni wykorzystać jej możliwości. Najtrudniejszy jest pierwszy krok, kiedy się...

czytaj dalej
Chmura obliczeniowa

Chmura obliczeniowa

Wiele firm mniejszych i większych stoi obecnie przed dylematem związanym z lokowaniem danych w chmurze, ponieważ dla części z nich kojarzy się to z kosztownymi ruchami. Chociaż koncepcja przekazywania newralgicznych danych w ręce firmy dostarczających usługi chmurowe...

czytaj dalej
Centralizacja i składowanie danych w Salesforce CRM.

Centralizacja i składowanie danych w Salesforce CRM.

Dzisiejszy artykuł będzie traktował o głównych problemach klientów firm, a mianowicie tym, iż ważne dane jakimi dysponują są porozrzucane w różnych miejscach. Z Salesforce CRM nie tylko zyskają odpowiednia uporządkowaną strukturę, również wszystkie w jednym miejscu,...

czytaj dalej