Stanowiska i role w zespołach IT

18 lipca 2022

Większość z przeciętnych użytkowników Internetu, portali społecznościowych oraz stron internetowych uważa, że zespół   IT to przede wszystkim programiści i w zasadzie tak jest. Ale w zespole projektowym jest znacznie więcej osób współpracujących, a każda z nich pełni zupełnie inną rolę i wcale nie wszystkie związane są z programowaniem. Ktoś kto zaczyna dopiero swoją karierę w tym środowisku powinien chociaż w ogólnym zarysie orientować się kto jest kim i czym się zajmuje, aby świadomie wybrać konkretną ścieżkę kariery dla siebie. Role w zespole IT to nie tylko programiści, ale również osoby, które z kodowaniem nie mają nic wspólnego, za to posiadają rozległą wiedzę branżową i doskonale odnajdują się w tym co zostało im powierzone w obowiązkach pracowniczych. Zobaczmy w taki razie jakie role w zespole odgrywają konkretne stanowiska.

Project Menager — może być też przedstawiany jako koordynator bądź kierownik projektu. Jak już sama nazwa sugeruje jest całkowicie odpowiedzialny za zorganizowanie i wykonanie całego projektu. PM zarządza zadaniami, przepływem informacji, dokumentacją, nadzoruje kontakty między zespołem oraz klientami. Odpowiada również za to, aby zespół poprawnie ze sobą współpracował, a jeśli powstaną jakieś konflikty między pracownikami skutecznie je zażegnał. Jeśli jesteś częścią zespołu i znajdziesz się w jakiejś niekomfortowej sytuacji możesz być pewien ze PM pomoże w rozwiązaniu problemu.

Analityk Biznesowy — każdy zlecony projekt ma pewne założenia i wymagania biznesowe oraz musi spełniać cele danej firmy. Dlatego tak ważna jest współpraca zespołu IT ze stroną biznesowo-handlową przedsiębiorstwa. AB będzie wsparciem w trakcie wybierania rozwiązań, określi założenia i cele oraz nada projektowi konkretny kierunek.

UI/UX Designer — po „staremu” to po prostu grafik. Obecnie następuje większy podział pracowników oraz specjalizacji nad projektem graficznym aplikacji. Podzielono ich na dwie docelowe grupy: UI Designer’ów i UX Designer’ów. Pierwsi zajmują się projektem i wyglądem interfejsu użytkownika, identyfikacją wizualną, czyli tzw. User Interface. Druga grupa to UX Designerzy, którzy sondują użytkowników z grupy docelowej, zbierają informacje i poddają analizie, a następnie projektują ścieżki użytkowników. UX jest szeroko rozbudowaną dziedziną, ale decydujące jest skupienie się na  podejściu do odbiorcy oprogramowania.

A jak dzielę się role techniczne? To generalnie specjaliści, którzy kojarzą się nam już bardziej z programowaniem. Prześledzimy czym się zajmują od strony technicznej projektu.

Architekt Systemu — to chyba najważniejsza osoba w całym zespole. Zazwyczaj jest to najbardziej doświadczony programista, który dba o całość systemu, jakość kodu, dobór technologii, najlepsze narzędzia i rozwiązania. Sprawuje też nadzór nad pracą koderów w zespole. Do jego kompetencji należy dodać również komunikacja z przyszłą administracją systemu, a poprzez jego wybory, rozwiązania będą najbardziej adekwatne do potrzeb przyszłych użytkowników.

Programiści — to serca i dusze całego projektu, choć dzielą się w zespole na konkretne specjalizacje. Każdy specjalista ma konkretny obszar oprogramowania.  Takich pracowników jest wciąż mało na rynku pracy, dlatego ich rola jest w projekcie wprost nieoceniona. To przecież właśnie oni opis specyfikacji przekładają na język, który zrozumie komputer. Zadania koderów w zespole dodatkowo dzielą się na Frontend i Backend Developerów. Jedni zajmują się stroną oprogramowania oraz interakcją użytkownika, a drudzy odpowiadają za logikę systemu, bazy danych i serwery.

 Aby wszystko dobrze funkcjonowało należy w zespole łączyć developerów o różnych poziomach doświadczenia i wiedzy. Dzięki temu mniej doświadczeni wciąż mogą się uczuć i zdobywać praktyczną wiedzę natomiast Ci bardziej doświadczeni mogą natomiast rozwijać umiejętności organizacyjne, komunikacyjne czy wprost przywódcze.

Testerzy — odgrywają ważną role w zespole. Testowanie oprogramowania odbywa się różnych etapach produkcji i zależy to w dużej mierze od konkretnego projektu i firmy. Wykonane testy mają na celu wyłapanie wszystkich błędów czy wad produktu, aby następnie wdrożyć środki naprawcze. Testowaniem mogą zajmować się różni członkowie zespołu, czasem są to osobni testerzy innym razem koderzy. Są dwa rodzaje testów: automatyczne i manualne. Testerzy manualni ręcznie sprawdzają oprogramowanie natomiast automatyczni tworzą specjalne, oddzielne skrypty i programy które automatyzują cały proces testowy.

Istotny jest fakt, że każdy zespól opiera się na innej grupie pracowników i specjalistów w zależności od danej sytuacji, a pracy zespołowej najlepiej nauczyć się właśnie pracując razem. Jak zapewnić efektywność zespołowi? Należy wziąć pełną odpowiedzialność za cały zespół oraz każdego pracownika z osobna, który bierze udział w projekcie. Odpowiednia współpraca całej grupy pozwoli na zakończenie projektu o czasie oraz pełny sukces. Istotna jest odpowiednia komunikacja między współpracownikami i kompetentne zarządzanie całymi zasobami zespołu. Wkład każdego pracownika w projekt jest inny, jednak kiedy działa się wespół z pozostałymi to cały trud jest zwieńczony ukończeniem zadania zgodnie z jego złożeniami, wydajnie i efektywnie, a dodatkowo „osłodzony” zadowoleniem klienta.

Other entries

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej