Stres w pracy — jak sobie skutecznie pomóc?

3 lutego 2023

Dla wielu ludzi praca stanowi największe źródło stresu

To właśnie na tej płaszczyźnie oczekuje się od ludzi maksymalnej skuteczności, odpowiedzialności i terminowości. Jeśli te czynniki potraktujemy jako zewnętrzną presję to mamy praktycznie pewność, że wcześniej czy później dopadnie nas stres. Z tego miejsca nie daleko już do obniżonego nastroju, braku motywacji, a częstokroć też duża liczba dni na L4, w efekcie czego dochodzi do wypalenia zawodowego. Dlatego istotne jest by stres eliminować od razu, gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy. Kiedy tylko zaczynamy odczuwać, że codzienne obowiązki zawodowe powodują u nas napięcie psychiczne warto jak najprędzej wdrożyć działanie antystresowe. Zanim jednak przejdziemy do tego jak sobie radzić w sytuacji kryzysowej poznajmy jej przyczyny.

Na stres w pracy składa się

  • nadmiar obowiązków
  • nieumiejętność ustalenia priorytetów w działaniu
  • złe organizacja pracy i czasu na jej wykonanie
  • złe relacje z przełożonymi i współpracownikami
  • brak komunikacji w zespole
  • zbyt krótki czas na realizację zadania
  • brak równowagi między życiem prywatnym a pracą
  • brak elastycznego grafiku i elastycznych godzin pracy
  • niejasno określone obowiązki i role w firmie
  • brak awansu oraz brak stabilności w zatrudnieniu.

Wszystkie te czynniki mogą w negatywny sposób oddziaływać na pracowników i powodować nie tylko spadek ich wydajności, samooceny a wręcz może mieć wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Dlatego tak ważne jest, aby pracodawca zadbał o to by stworzyć dla pracowników możliwie jak najlepsze i przyjazne warunki pracy, gdzie ww. przyczyny nie będą miały miejsca ewentualnie w bardzo niewielkim natężeniu. Długotrwały stres w pracy przynosi za sobą szeroko zakrojone skutki. W organizmie następują negatywne reakcje takie jak nadmierna potliwość, trudność z zapamiętywaniem, brak koncentracji, kołatanie serca czy podniesione ciśnienie krwi. W dalszych krokach osoba narażona na długotrwały stres może zacząć przejawiać negatywne reakcje emocjonalne, staje się zbyt nerwowa, poirytowana, a czasem wręcz agresywna.

Złe emocje w pracy często też są przenoszone na grunt życia prywatnego i domowego. Pojawiają się trudności z regeneracją sił, bezsenność, zmęczenie, w naprawdę skrajnych przypadkach może dojść do depresji czy chorób fizycznych. Rozsądny i przewidujący pracodawca doskonale wie, że zestresowany pracownik jest mało efektywny i po prostu nie rentowny. Będzie popełniał szereg błędów, jego efektywność spadnie, przestanie się angażować w pracę, a to z kolei zapewne przełoży się też na niezadowolenie klientów i spadek dochodów firmy. Sposobów na radzenie sobie ze stresem jest dużo. Pierwszym i zasadniczym krokiem jest wypracowanie w sobie odpowiedniego nastawienia do wykonywanej pracy oraz jej organizacja. Trzeba zadbać o jasny i klarowny podział obowiązków na każdy dzień. Dobrze jest, aby zaznaczyć sobie określony przedział czasowy na wykonanie konkretnego zadania. Bardzo ważne są regularne przerwy, zwłaszcza kiedy pracujemy długo przy komputerze. Kolejnym krokiem będzie ustalenie priorytetów na dany dzień, tydzień czy najbliższy miesiąc.

Dzięki wyznaczeniu sobie konkretnych celów łatwiej jest zaplanować i zapanować nad realizacją wytyczonych założeń i łatwiej będzie je zrealizować. Ważne jest również nasze nastawienie do pracy, którą wykonujemy. Wiele osób nadmiernie przejmuje się codziennymi sytuacjami w pracy, które generują negatywne emocje i tworzą niepotrzebne napięcie, to z kolei ma znaczący wpływ na konkretne działania. Należy pamiętać, że pozwalając sobie na popełnianie błędów, niewiedzę czy wręcz porażki tak naprawdę skutecznie obniżamy sobie poziom stresu. Warto pamiętać, aby dbać o swój organizm i podejmować aktywność fizyczną w czasie wolnym od pracy. Ruch na świeżym powietrzu oraz odpowiednio zbilansowana dieta skutecznie obniży poziom stresu. Jeśli sama zbilansowana dieta nie jest wystarczająca to warto sięgnąć po suplementację, która na szczęście ma dość szeroki wachlarz dostępnych witamin i suplementów. Codzienny stres na pewno odejdzie w niepamięć, jeśli po pracy oddamy się swojemu hobby czy po prostu budując relacje z rodziną i przyjaciółmi. Takie wsparcie bliskiego otoczenia pomoże nam nabrać dystansu do problemów, zmniejszy napięcie, ale przede wszystkim zwiększy naszą odporność psychiczną.

Co może zrobić świadomy pracodawca, aby jego pracownicy czuli się komfortowo podczas wykonywania swoich zadań?

  1. Komunikuj się — rozmawiaj, słuchaj, dobieraj dyskusję tak, aby pracownicy mogli wyrazić własne zdanie.
  2. Informuj pracowników — nowoprzyjętych o strukturach firmowych, obecnych o ewentualnych zmianach, w czytelny sposób formułuj ogłoszenia rekrutacyjne.
  3. Zapewnij wsparcie — przede wszystkim nowym pracownikom. Warto zainwestować w pakiet powitalny, wyznaczyć ewentualnie mentora, który pomoże zapoznać się z firmą oraz panującymi w niej zwyczajami.
  4. Wprowadź elastyczny czas pracy — zmienny grafik zapewne zostanie doceniony.
  5. Pamiętaj o wyposażeniu biura — udostępnij wszystkie niezbędne narzędzia, zadbaj o oświetlenie, odpowiednią temperaturę oraz czy hałas z zewnątrz zbyt nie rozprasza uwagi osoby pracującej.
  6. Organizuj integrację zespołu — odpowiednie relacje między pracownikami mają ogromny wpływ na jakość ich pracy, zwiększa ich zaangażowanie i skuteczność w działaniu.
  7. Stawiaj na możliwość rozwoju — jasno określona ścieżka awansu i kariery stymuluje aktywność jednocześnie hamując niezdrową rywalizację zespołu. Motywacyjnie na pracowników wpływa perspektywa wzięcia udziału w kursach i szkoleniach podnoszących kwalifikacje i umiejętności.
  8. Zauważaj sukcesy — kiedy pracownikom uda się ukończyć dany projekt czy zawrzeć jakąś intratną umowę z klientem, doceń to! Czasem wystarczy pochwalić daną osobę na ogólnym forum czy po prostu podziękować.
  9. Reaguj na potrzeby — pozapłacowe benefity często przekładają się na wyniki osiągane przez pracowników. Karty na siłownie, masaże relaksacyjne czy jakieś wyjścia na wydarzenia kulturalne wpłyną dobrze na samopoczucie każdego pracownika.
  10. Organizuj — sesje antystresowe, spotkania coachingowe, warsztaty z udziałem ekspertów!

Należy pamiętać i mieć na uwadze, że zaangażowanie pracownika w jego codzienne obowiązki w dużej mierze uzależnione jest od panującej atmosfery w firmie. Osiągniecie idealnego wizerunku pracodawcy przyniesie same korzyści dla firmy a z kolei ograniczenie stresu w zespole to krok w stronę sukcesu! Powodzenia .

Pozostałe wpisy

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej