Technologie i zawody przyszłości w IT

25 kwietnia 2022

Przyszłość w IT? Dziś klienci poszukują specjalistów do swoich projektów, dlatego pewne zawody i kompetencje pracowników są w cenie. Jeśli zatem jesteś na etapie poszukiwania nowych horyzontów i chcesz zaplanować swoja przyszłość i karierę zawodową, zobacz jakie oferty są przygotowane na rynku pracy.

 
 1. Python Developer — najpopularniejszy, najprostszy, przyszłościowy i wszechstronny bijąc rekordy popularności. Już w niedalekiej przeszłości zdetronizował Javę i wszystko wskazuję na to, że jego popularność wciąż będzie rosnąć. Python jest potrzebny podczas tworzenia aplikacji oraz automatyzacji w procesach biznesowych. Język ten ma zastosowanie w uczeniu maszynowym, które jest ostatnio bardzo popularne. To właśnie z tego powodu na rynku poszukiwani są Python Developerzy.
 2. Machine Learning Engineer/Specjalist — to generalnie specjaliści, którzy mają ogromna wiedzę z zakresu statystyki, matematyki, programowania oraz data science. Jeśli twoje preferencje idą w kierunku sztucznej inteligenci to jest sporo dostępnych lektur i wywiadów z fachowcami w tym temacie.
 3. RPA Developer — to technologia, która obecnie podbija rynek IT. RPA Developer pracuje przy automatyzacji procesów które ze wzglądu na swoją powtarzalność są dla człowieka nużące i dalece pracochłonne. Ten obszar przeżywa aktualnie swój rozkwit, ponieważ pozwala klientom na znaczące oszczędności i można założyć, że ten boom będzie się utrzymywał. Aby odnaleźć się jako RPA Developer trzeba mieć spora wiedzą o programowaniu przede wszystkim w zakresie Net i automatyzacji testów. Niewątpliwą zaletą jest to, że podczas pracy generalnie wystarcza jedno narzędzie np. BluePrism.
 4. DevOps Engineer — kiedyś test oprogramowania wykonywało się na końcu, a za samo wdrożenie odpowiadał administrator, nowe podejście DevOps. Jest to filozofia, która gromadzi wokół siebie coraz więcej zainteresowanych. Specjalistów DevOps zalicza się obecnie do najlepiej zarabiających i jednocześnie najbardziej poszukiwanych przez pracodawców. Tak ogromna popularność to dzięki temu, że posiadają zestaw unikatowych kompetencji i ogólną wiedzę o zagadnieniach i produktach takich jak Ansible, Service Mesh, Kubernetes czyli generalnie wszystko to co jest niezbędne aby powstawały mikro serwisy i skalowane aplikacje, które można wdrażać w środowisku chmurowym.
 1. Full Stack Developer — to specjalista od aplikacji webowych, który potrafi stworzyć ją od podstaw aż do pierwszego commita i uruchomienie usługi. Dba nie tylko o stronę wizualną, ale i logikę, interakcję z bazą danych, identyfikację użytkownika po konfiguracją serwera. Dla wielu software house’ów Full Stack to idealne rozwiązanie, aby skutecznie zminimalizować koszty, ponieważ nie potrzeba już zatrudniać innych specjalistów działających w różnych technologiach.
 2. Unified Communication Specialist — to osoba, która integruje i nadzoruje różne formy komunikacji w firmie. Scalenie połączeń telefonicznych, SMS-ów, wideokonferencji, czaty czy wiadomości email to wszystko leży w zakresie jego kompetencji, szczególnie w pracy zdalnej. Dzięki temu użytkownicy mogą współpracować w czasie rzeczywistym, uzyskiwać i udostępniać dane z jednej lokalizacji z wieloma osobami. Nie ma znaczenia czy firma jest duża czy mała odpowiednie rozwiązanie Unified Communications usprawnia współpracę, zwiększa wydajność i mobilność pracowników, a jednocześnie poprawia Customer Experience klientów.
 3. Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa — jak sama nazwa wskazuje osoba ta będzie dbała o zapewnienie bezpieczeństwa w sieci. Wiele firm obecnie bardzo dba, aby bezpieczeństwo było na wysokim poziomie i dlatego zatrudniają specjalistów od cyberbezpieczeństwa oraz dbają aby pracownicy z innych dziedzin i sektorów posiadali chociażby podstawy z zakresu bezpieczeństwa. Do najpopularniejszy w tym zakresie są zaliczani:
  • Architekt bezpieczeństwa IT, który odpowiada za projekt, wdrożenie oraz nadzór na systemem bezpieczeństwa.
  • Inżynier bezpieczeństwa- osoba na tym stanowisku może mieć mniejszą wiedzę niż architekt. Zajmuje się testowaniem i nadzorem systemów zabezpieczeń oraz monitoruje sieć pod względem ewentualnych luk w bezpieczeństwie i naruszeń zabezpieczeń.
  • Security Software Developer- wspaniała propozycja dla programistów, gdyż osoba na tym stanowisku łączy posiadaną wiedzę z danymi na temat cyberbezpieczeństwa.
 

Trzeba przyznać, że branża IT najmniej odczuła skutki pandemii, a sam rynek pracy zarysowuje nowe trendy z którymi warto być na bieżąco. Branża wciąż się rozrasta, powstają nowe zawody i technologie, gdzie każdy kto chce znajdzie coś dla siebie. Jeśli poświeci się trochą czasu na naukę można zupełnie odmienić swoje życie zawodowe, a satysfakcja z osiągniętego sukcesu wydaje się bezcenna.

Other entries

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej