Urlop, urlop i po urlopie

24 sierpnia 2022

Powrót do pracy i codziennych obowiązków po urlopie nie zawsze jest przyjemny. Obowiązki, zaległości, czasem zmiany w strefie czasowej to wszystko razem powoduje, że pierwszego dnia po urlopie nie mamy ochoty iść do pracy. Jeśli natomiast dobrze się do tego nastroisz i przygotujesz to może się okazać, że wcale nie jest tak źle. Jest kilka sprawdzonych faktów które sprawią, że powrót do pracy będzie znacznie przyjemniejszym. Dzięki tym poradom szybciej wpadniesz w rytm pracy i nie stracisz całej energii, którą odzyskałeś podczas urlopu.

Zaczynamy:

  1. Rozpocznij wcześniej niż zazwyczaj — przed pierwszym dniem pracy połóż się wcześniej do łóżka niż robisz to zazwyczaj. Dzięki temu, że będziesz świeży i wypoczęty będziesz mógł pójść do biura wcześniej, a przez to nawał pracy nie wyda Ci się aż tak ogromny i przytłaczający.
  2. Nie przepracuj się — w pierwszym dniu po urlopie nie planuj mnóstwa spotkań, deadline’ów ani innych ważnych zadań. Zapewne takie „pełne obłożenie” sprawi, że poczujesz się przytłoczony i zrobisz sobie po prostu zaległości w codziennych obowiązkach. Ten pierwszy dzień pracy powinien być całkowicie wolny od poważnych przedsięwzięć. Zafunduj sobie luźniejszy dzień, który przygotuje Cię do działania w kolejnych dniach. Kilka minut z rana przeznacz wyłącznie na to co jest niezwłocznie do zrobienia. Nie bój się poprosić o pomoc współpracowników. Miej w sobie siłę, aby powiedzieć nie, wobec tego co w danym dniu jest mało istotne.
  3. Zorientuj się jak wygląda sytuacja — zanim zatopisz się w e-mailach i zadaniach, zrób rekonesans co ciekawego działo się podczas twojego urlopu. Dowiedz się czy nastąpiły jakieś istotne zmiany w firmie lub czy wydarzyło się coś ważnego. Dzięki takiej wiedzy łatwiej poradzisz sobie z codziennymi zadaniami.
  4. Nie zatrać się we własnej skrzynce mailowej — nie daj się złapać w pułapkę zbyt dużej ilości wiadomości i że musisz na nie wszystkie odpisać, bo to najpewniejsza droga do tego, że już pierwszego dnia zostaniesz na nadgodziny. Podejdź do tego pragmatycznie, czyli odpisz tylko na najważniejsze i najpilniejsze emaile.
  1. Daj znać współpracownikom oraz kontrahentom, że już wróciłeś — powiadom cały zespół i klientów, że jesteś gotów do działania. Postaraj się, aby komunikat był krótki i zwięzły, dopóki nie odczujesz, że udało Ci się nadrobić zaległości. Najważniejsze jest to, aby wszyscy kluczowi klienci zostali poinformowani, że już jesteś do ich dyspozycji i pomocy, gdyby czegokolwiek potrzebowali.
  2. Zadbaj o swój komfort i nie przepracuj się — zapewnij sobie przerwy, pożywne jedzenie i w miarę możliwości chociaż odrobinę aktywności fizycznej. Rzucanie się w wir obowiązków z pourlopową werwą może i jest kuszące, ale zdecydowanie nie polecane. Łatwo bowiem wpaść w poczucie, że teraz można pracować tak intensywnie jak to tylko możliwe, dopóki wszystkiego nie zrobimy. Takie podejście spowoduje jedynie spory stres, a do tego może spowodować znacznie więcej błędów podczas wykonywania pracy w efekcie czego zapewne obniży się nasza produktywność. Tak sobie rozplanuj obowiązki, aby wszystko na spokojnie wykonać. Po powrocie do domu z biura wróć do codziennych domowych obowiązków i koniecznie połóż się wcześniej spać, aby następny dzień pracy nie był dla Ciebie koszmarem.
  3. Nie rozpraszaj się — pierwszego dnia po urlopie twoi znajomi zapewne zasypią Cię pytaniami jak było na wakacjach. Nie marnuj cennego czasu na pogaduszki czy przeglądanie wiadomości na Facebooku, ale postaraj się skupić na swoich obowiązkach. Dlatego nie trać czasu na plotki czy przeglądanie wiadomości na portalach społecznościowych — skup się na pracy. Wakacyjne powieści możesz prowadzić podczas lunchu czy jakiejś innej przerwy.
  4. Myśl tylko pozytywnie o minionym urlopie — zamiast użalać się nad tym, że właśnie się skończył to przywołuj w pamięci wspaniałe momenty, które dane Ci było przeżyć w trakcie jego trwania. Staraj się również jak najdłużej utrzymywać stan zadowolenia z urlopu. Takie „programowanie” mózgu na pozytywne myślenie znacznie obniża poziom stresu. Reasumując, po powrocie ustal priorytety i sprawy, które mogą poczekać. To zupełnie normalne, że po urlopie działamy zdecydowanie wolniej. Twój przełożony zapewne o tym wie i nie narzuci na Ciebie od razu mnóstwa obowiązków. Niektórzy szefowie nawet dają kilka luźniejszych dni, aby pracownik poczuł się znów komfortowo na swoim stanowisku. W pierwszych dniach po urlopie koniecznie trzeba zrobić coś przyjemnego dla siebie. Można umówić się ze znajomymi na wakacyjne wspominki, oglądanie zdjęć z podroży czy po prostu iść do kina czy na długi spacer. Jest mnóstwo rozwiązań, aby tą letnią energię zachować jak najdłużej. Urlop to dłuższy wypoczynek planowany raz w roku. Czekamy na niego z utęsknieniem, aby odreagować stres i zmęczenie. Nie można zatem pozwolić, aby zamiast zysków przyniósł pourlopowy stres w wyniku nawału obowiązków. Zaplanujmy nie tylko czas wypoczynku i zabawy, ale również powrót do zawodowej codzienności. Zyskamy nie tylko spokój, ale i powrót do pracy będzie bezbolesny.

Other entries

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej