Programista – najprostsza ścieżka kariery

12 lipca 2021

Od zawsze fascynowały Cię komputery, informatyka i programowanie?

Twoje myśli biegły w tym kierunku jeśli chodzi ścieżkę kształcenia i wyboru zawodu, jaki będziesz wykonywać w przyszłości? W 2017 roku w magazynie Forbes zawód programisty znalazł się na pierwszym miejscu. Nic w tym dziwnego, bo przewiduje się, że do 2025 roku pracownicy z branży IT będą najbardziej poszukiwaną grupą zawodową i jednocześnie najprężniej rozwijającą się gałęzią gospodarki w kraju i na świecie. Po wielu godzinach rozmyślań, analizie wszystkich za i przeciw Twój wybór pada z różnych powodów na programowanie.

 

Wybór technologii

Swoją przygodę i ścieżkę zawodową musisz rozpocząć od wyboru technologii, w której będziesz się specjalizował. Tych jest bardzo wiele, ale pewnie masz już świadomość, że Twój wybór będzie wpływał na wysokość zarobków, możliwość otrzymywania dodatkowych benefisów, a także wiąże się to z różnorodnością wykonywanych projektów.

Zawodowi informatycy uważają nawet, że programista PHP a programista C++ to zupełnie różne profesje i pewnie mają sporo w tym racji, ponieważ różne technologie wymagają różnej wiedzy i odmiennych frameworków.

Patrząc z drugiej strony czy coś stoi na przeszkodzie, aby po poznaniu jednej technologii zacząć uczyć się kolejnych, aby stać się bardziej uniwersalnym i poszukiwanym na rynku specjalistą ? Najbardziej popularne języki programowania to takie jak: JavaScript, Java, PL/SQL, C# i Python.

Jak wygląda ścieżka kariery programisty

Wstępując na ścieżkę kariery jako programista, masz do wyboru dwie formy zatrudnienia. Pierwsza opcja to umowa o pracę, czyli stałe zatrudnienie na etacie oraz obowiązki wykonywane w ramach kontraktu. Umowa o pracę to stabilność zatrudnienia i możliwość korzystania ze wszystkich przywilejów wynikających z kodeksu pracy np. płatny urlop, zwolnienia lekarskie czy pakiety socjalne. Kontrakt to zazwyczaj wyższe wynagrodzenie, ale i większa elastyczność w kształtowaniu swojego rozwoju zawodowego oraz większy wybór projektów, nad którymi będziesz pracował.

Swoją ścieżka zawodową zaczynasz od juniora, czyli: Junior Software Developer, czasem jest to bardziej staż czy praktyka, ale potraktujmy to jako pierwszy stopień kariery. Nikt nie powierzy Ci jeszcze poważnych zadań, bo wciąż się uczysz i potrzebujesz pomocy doświadczonego kolegi, ale zaczynasz już zarabiać dość przyzwoicie. Tak czy inaczej, te pierwsze dwa lata dla Ciebie to same plusy, masz czas na rozwijanie swoich umiejętności i ugruntowanie tego co już umiesz.

Kiedy już całkiem dobrze radzisz sobie jako Junior i nabędziesz doświadczenia, możesz pokusić się o wystartowanie na stanowisko Regular Developer czasem to Medium Developer lub po prostu Software Developer, a to obliguje Cię do wzięcia pełnej odpowiedzialności za efekty twojej pracy. Kiedy pracowałeś jako Junior, mogłeś popełniać błędy, ale na obecnym stanowisku to już niedopuszczalne, bo stałeś się solidną podstawą każdego zespołu developerskiego.

Po kolejnych latach (zazwyczaj jest to między 2 a 5) technologia, prawie nie będzie miała przed Tobą tajemnic, możesz sięgnąć po stanowisko Senior Software Developer i tu zaczyna się już prawdziwa praca. Jesteś na tyle wykształconym programistą, że każdy z chęcią powierzy Ci skomplikowane zadania, poprosi o wycenę projektu oraz określenie czasu, jakiego potrzebujesz do jego wykonania. Będziesz na tyle obeznanym w temacie, że oprócz konkretnego zadania dostajesz również pod swoją opiekę nowych Juniorów, dla których stajesz się mentorem i kopalnią wiedzy. Tu zamykamy trzystopniową, najprostszą drogę programisty.

 

Alternatywy

Może się zdarzyć, że po osiągnięciu Regular Developer dojdziesz do wniosku, że programowanie to nie do końca Twoje powołanie i będziesz chciał spróbować swoich sił jako Security Experta, Administratora Danych lub Menażera Projektu. Ważne jest to, że wybranie ścieżki programisty nie zamyka Ci innych możliwości, a zdobyta wiedza i doświadczenie zaowocuje na wyżej wymienionych stanowiskach.

Jest jeszcze jedna droga, nad którą możesz się zastanowić gdy już programowanie przestanie być wyzwaniem, możesz po prostu zostać Architektem Systemów IT. Posiadasz tak szeroką wiedzę w wykorzystywanych technologiach i typach aplikacji, że bez problemu ogarniesz cały projekt od A do Z, masz do dyspozycji bowiem aplikacje webowe, aplikacje okienkowe w Javie na innych aplikacjach mobilnych kończąc. To jaką ścieżkę wybierzesz i nią podążysz, zależy tylko od Ciebie.

Pozostałe wpisy

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej