Zawody bez znajomości kodowania

28 marca 2022

Zmiana pracy? Kilka zawodów w branży IT, gdzie nie trzeba programować

Jeśli właśnie zacząłeś rozpatrywać zmianę pracy, odnajdujesz się w branży IT, ale nie do końca chcesz być programistą, to sprawdzimy jakie zawody mogą zmienić Twoje życie. Generalnie praca w tym sektorze kojarzy się z dobrymi zarobkami, ale i skomplikowanym kodowaniem, a to już stanowi jakiś punkt hamujący twoje zakusy w tym kierunku. 

Tymczasem w tej branży jest wiele zawodów, które nie mają nic wspólnego z programowaniem, a nawet czasem z komputerem. Zatem jaki zawód możemy wybrać, aby nie programować, a jednak zaistnieć w branży IT? Zaraz przyjrzymy się nowym profesjom, które odmienią Twoje życie, pozwolą na szybki rozwój zawodowy i to z dowolnego miejsca na ziemi. Największą popularnością na tę chwilę cieszy się analityk biznesowy, bo stanowi aż 28% ogłoszeń o pracę wśród zawodów nieprogramistycznych, a kolejnym intratnym zawodem okazał się być pracownik wsparcia technicznego, czyli helpdesku z wynikiem sondażowym 25%, a zaraz za nimi project menager z 22,5 procentami. 

W dalszej kolejności pojawiają się testerzy, administratorzy sieci oraz osoby zarządzające usługami. Większość tych zawodów całkowicie są pozbawiane cech programowania, a dedykowany wszystkim, dla których branża IT jest prawdziwym powołaniem, ale kodowanie raczej nie. Inne zawody, o których tu nie wspomnę, będą wymagały poznania przynajmniej podstawowej wiedzy o programowaniu, inne z kolei wymagają znajomości budowy i działania komputerów czy wiedzy o technologii. W zależności od tego, jakie masz potrzeby oraz umiejętności i wytyczoną ścieżkę kariery znajdziesz zapewne coś adekwatnego dla siebie. W IT funkcjonują jeszcze specjaliści WordPressa, graficy, specjaliści HR, pisarze i wielu innych. 

W tym krótkimi artykule nie sposób wymienić wszystkich zawodów, ponieważ zarówno firmy programistyczne jak i dostępne technologie wciąż intensywnie się rozwijają, co za tym idzie, powstają również nowe działy, niekoniecznie bazujące na wytwarzaniu produktu. Przede wszystkich chodzi tu o działy HR, księgowości czy marketingu.

A teraz sprawdźmy jakie cechy, umiejętności przydadzą się do konkretnego zawodu

  1. Specjalista WordPress– aby dobrze tworzyć strony internetowe, wcale nie trzeba znać kilku języków programowania, bo dzięki systemowi CMS, a także oprogramowaniu dającym możliwość tworzenia stron metodą ”przeciągnij i puść” każdy zainteresowany może spróbować utworzyć profesjonalną stronę www. WordPress to popularny system do tworzenia stron, sklepów internetowych, wizytówek czy nawet skomplikowanych witryn. Tworząc strony za jego pomocą, nie trzeba umieć kodować, ponieważ CMS WordPress korzysta przede wszystkim z gotowych wtyczek i motywów. Aby powstała dobra strona wystarczy znajomość wyszukiwarek i zmysł plastyczny. WordPress daje też możliwość wyboru ścieżki zawodowej, bo oprócz korporacyjnej można prowadzić jednoosobową działalność. Jeśli będzie taka potrzeba, aby poszerzyć umiejętności i dodawać nietypowe funkcje do projektów trzeba będzie sięgnąć i zgłębić HTML-a, czyli prostego języka znaczników, a z czasem pewnie sięgnąć po CSS, czyli kaskadowe arkusze stylów. Osoby najbardziej kreatywne w tworzeniu stron z wykorzystaniem technologii WordPress chętnie też sięgają po PHP.
  1. Tester Manualny i Automatyczny — jak sama nazwa wskazuje to osoba, która zajmuję się testowaniem produktów, kodów i aplikacji mniej lub bardziej powiązanych z programowaniem. Tester manualny robi to ręcznie, a jego zadaniem jest utworzenie przypadków testowych, a następnie sprawdzenie, czy produkt spełnia wszystkie założenia.  Dalej wykonuje szczegółowy raport z przeprowadzonych działań, przeprowadza testy z pierwszymi wersjami oprogramowania, by móc uchwycić ewentualne błędy. W podobny sposób działa tester automatyczny z tą jednak różnicą, że ten tester tworzy oprogramowanie i automatycznie wykonuje wszelkie testy. Dlatego też tester automatyczny, choć nie wymaga się od niego specjalizacji w programowaniu, to powinien znać jakiś język programistów, który umożliwi pisanie testów np. Python. Różnice między testerami często i dość szybko się zacierają, a przejście z jednej do drugiej opcji jest zupełnie naturalnym elementem rozwoju testera. Warto też nadmienić, że pojawił się jeszcze jeden tester, który zajmuję się testowaniem gier komputerowych, który nie tylko sprawdza użyteczność gry, ale również grając w nią, próbuję ją „zcrashować”, czyli popsuć. Tester to doskonała profesja dla osób wnikliwych, sprawdzających różne rozwiązania, które nie przegapią żadnego raportu i dokładnie analizują dokumentacje, aby wyszukać w niej ewentualne błędy i niedociągnięcia.
  2. IT Project Manager i Product Manager — pierwszy z nich musi posiadać wiadomości z kilku dziedzin i to zarówno z technologicznych jak i społecznych. Głównym zadaniem jednak jest zarządzanie projektami oraz osobami biorących udział w projekcie. Ponieważ jest to zazwyczaj wiele drobnych zadań, potrzebne są mu różne kompetencje. Świetnie odnajdą się tu osoby, dla których przewodnictwo jest czymś naturalnym, a posiadanie wiedzy z zakresu technologii zapewni umiejętność zarządzaniem powierzonymi projektami. Jego głównymi obowiązkami będzie kierowanie personelem, prowadzenie projektów, wprowadzenie planu działania, kontrola dokumentacji i dopięcie budżetu. To ważna funkcja w firmie dlatego gaża na tym stanowisku jest adekwatna do odpowiedzialności, jaka na nim spoczywa, a dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że osoba ta musi biegle władać językiem angielskim. Product manager w odróżnieniu od tego pierwszego będzie zajmował się tylko pojedynczym produktem, więc musi się cechować wyczuciem rynku i kreatywnością. Obydwa stanowiska pracy są generalnie zarezerwowane dla dużych firm i korporacji.
  3. Specjalista Helpdesk — to nikt inny jak osoba zajmującą się wszelkiego rodzaju problemami technicznymi i technologicznymi. Nie musi znać języków programowania, ale musi biegle znać obsługę komputera, znać popularne oprogramowania, a także dokumentacja techniczna nie może mieć przed nim tajemnic. W zależności od specyfiki pracy specjalista może pomagać klientom z zewnątrz jak i wspierać pracowników własnej firmy. Najważniejsze cechy pożądane u tego specjalisty to chęć zdobywania i pogłębiania wiedzy oraz niesienie pomocy innym a dociekliwość w rozwiązywaniu problemów też jest mile widziana. W większości przypadków klienci mają bardzo zbliżone problemy techniczne, ale bywają czasem też takie, które wymagają od pracownika nieszablonowego myślenia oraz kreatywności. 
  4. UX/UL Designer — chociaż to zupełnie dwa odrębne zawody to firmy poszukują osób, które posiadają wyczucie smaku, estetyki, robiące grafiki komputerowe, ale równocześnie są ukierunkowane na potrzeby klientów oraz posiadają podstawy psychologii. Co zatem stoi za tymi skrótami i co oznaczają? Skrót UX z ang. user experience i wolnym tłumaczeniu oznacza „doświadczenie użytkownika”, a zasadniczym zadaniem UX designera jest zrozumienie potrzeb klienta i użytkowników i stworzenie dla nich aplikacji tak, aby korzystanie z nich było wygodne i intuicyjne. To właśnie UX designer decyduje o płynności przejść między elementami danej aplikacji, ustala najdogodniejszą pozycję dla menu i sprawdza, czy wszystkie przyciski działają poprawnie. Skrót UI z ang.”user interface” to interfejs użytkownika. Rolą UI designera jest wizualizacja wszystkiego, co wymyślił UX designer, czyli ujmując to najprościej, projektuje interfejs, dobiera kolory, czcionki, kształty i nadaje ostateczny estetyczny kształt. Jeśli chcesz zaistnieć w tych zawodach, nie musisz wiedzieć nic o programowaniu, ale zmysł estetyki, smaku, a także znajomość projektowania będą twoimi niezaprzeczalnymi atutami.
  5. Pisarz, UX Writer, Techniczny Copywriter — generalnie wszyscy trzej to mistrzowie słowa pisanego i nawet oni mogą poszukać sobie zajęcia w branży IT, a będą odpowiadać za różne zadania. UX writer tworzy intuicyjne teksty w aplikacjach i zadecyduje czy dany przycisk będzie nazywał się „gotowy”, „akceptuj” czy zgoła inaczej to również w jego gestii leży ścisła współpraca ze specjalistami UX i UI tak, aby każde słowo znalazło się w odpowiednim miejscu. Copywriter techniczny zajmie się natomiast całą dokumentacją i wszystkimi instrukcjami, więc musi się znać na terminologii technicznej i prawidłowo ja stosować. W odróżnieniu od zwykłego copywriter techniczny nie korzysta z zabiegów marketingowych, nie musi też znać języka korzyści, natomiast jego teksty muszę być proste, przejrzyste, konkretne i nieść wyczerpujące jasne informacje. Pisarz to zawód, który zapewne nie kojarzy się wcale z branżą IT, ale jeśli spojrzymy na to pod kątem gier komputerowych, to wygląda to już zupełnie inaczej. Niewątpliwie ktoś musi stworzyć fabułę do najlepszych gier, wymyślić dialogi dla postaci, stworzyć fabułę i oczywiście wiarygodny scenariusz. 

Z tego co przeczytałeś powyżej, jasno wynika, że generalnie każdy nadaje się do pracy w sektorze IT nawet jeśli nie ma pojęcia o kodowaniu czy aktualnych technologiach. Niezależnie od tego czy chce się uczyć programowania, czy nie można znaleźć coś intratnego dla siebie, a praca w IT gwarantuje stabilność zatrudnienia w rozwijających się firmach. Zakładając, że pracuje się w firmie, gdzie jest kilka działów i jest możliwość obserwowania pracy innych, daje to też możliwość poszerzenia własnych kompetencji. Po co zatem czekać, kiedy branża IT daje tak duże możliwości, sięgnij po jeden z powyższych zawodów, który da Ci niesamowitą satysfakcję.

Other entries

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej