C — języki programowania w pigułce

11 października 2021

Język C jest najstarszym, a jednocześnie najpopularniejszym z używanych języków wśród programistów. Jest też językiem strukturalnym niepotrzebującym programowania obiektowego, choć samo kodowanie obiektowe jest w nim jak najbardziej możliwe. Odbiega jednak daleko od tego jak jest to stosowane w językach obiektowych. Mnóstwo języków takich jak C++, Java, JavaScript, Go, Rust, Python, Swift zapożyczyło od niego wiele cech.

 

Zastosowanie języka C

C najczęściej używany jest przede wszystkim do zadań niskopoziomowych, takich jak tworzenie programów dla systemów czy mikrokontrolerów. Powód jest taki, że wśród języków wysokiego poziomu jest najbliżej komputera. Można pokusić się o stwierdzenie, że język C znajduje się gdzieś pośrodku, ponieważ jego poziom abstrakcji osprzętu jest zdecydowanie mniejszy niż w takich popularnych językach jak Python czy Java. Z kolei bliżej sprzętu są Asemblery, a najbliżej są języki maszynowe.

C ma zastosowanie w kodzie bibliotek jako język wspólny, którego funkcję mogą wywoływać inne języki i właśnie z tej przyczyny biblioteki stworzone w C mogą być używane w innym języku. Może praktycznie funkcjonować na każdej architekturze sprzętowej, jeśli tylko odpowiednio opracuje się odpowiedni kompilator. C został wykorzystany do zrobienia m.in. jąder (lub ich części) systemów operacyjnych takich jak Windows, Mac, Android Windows Phone, Linux, systemów bazodanowych, biblioteki programistycznej do tworzenia grafik OpenGl czy popularnego programu graficznego Gimp.

C jest lekki i wydajny co powoduje, że może funkcjonować w każdym systemie wbudowanym od sprzętu AGD po radio włącznie, znajdziemy go także na desce rozdzielczej własnego samochodu, automatycznej skrzyni biegów, klimatyzacji po kontrolę trakcji.

 

Jak wygląda nauka tego języka?

C nie należy do łatwych języków do przyswojenia. Należy szczególnie zadbać o poprawne zarządzanie pamięcią, ponieważ może to nieść za sobą sporo błędów i należy pojąć, czym są dane i wskaźniki, bo bez nich nie wiele można zrobić. Dużo uwagi należy poświęcić też na debugowanie kodu, gdyż pewne błędy powodują niewłaściwe nadpisanie bloków pamięci i przysporzą problemy, które będą praktycznie nie do zidentyfikowania. W pozostałych dostępnych językach wykrycie takiego błędu jest całkiem łatwe poprzez obsługę wyjątków, której nie ma w C, dlatego ważne jest zapobieżenie błędom oraz weryfikacja wartości, które zwracają funkcje.

C jako język typowany musi mieć dla każdej zmiennej wprowadzany typ przechowywanych danych, dzięki czemu kod jest łatwiejszy w działaniu, zrozumieniu i utrzymaniu a ewentualne błędy zostaną wychwycone w trakcie kompilacji. Można mieć wrażenie, że C wymaga od użytkownika robienia pewnych czynności, które inne języki robią same, ale wynika to z tego, że C stawia przede wszystkim na efektywność. Jeśli zatem chcesz programować w C, niezbędna będzie dobra znajomość architektury komputera i systemów operacyjnych.

C najstarszy, najpowszechniejszy język programowania

Język, którym dziś się zajmujemy, powstał ok.40 lat temu i wciąż znajduje się na szczycie popularności i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Jego ostatnia wersja C17 pojawiła się ok. 3 lata temu i choć wiele nowych języków jest lepszych od C w pewnych dziedzinach, to zapewne nie spowoduje to, że C odejdzie w niesławie i zapomnieniu, bo wciąż jest najpowszechniejszym językiem niskopoziomowym.

W dzisiejszej dobie programiści stawiają na języki wspierające programowanie obiektowe i na te które sprawiają, że kodowanie jest szybsze, dlatego też C nie jest zbyt dobrym wyborem do ogólnego stosowania, mimo wszystko warto się z nim zapoznać, gdyż nadal jest w konkretnych obszarach, a tajniki, jakie zgłębisz podczas nauki, na pewno się nie zmarnują szczególnie wtedy, gdy rozważasz naukę C++. Język C jest szybszy od języków interpretowanych np. Perl czy Python co daje możliwości wykonywania złożonych operacji bez względu na limit czasu potrzebnego do wykonania danej operacji, ale każdy programista i inny użytkownik wymaga, aby jego narzędzia działały szybko i sprawnie.

 

Zalety, jakie posiada język C, możemy zamknąć w kilku punktach:

  1. Szybkość — można wykonać złożone operacje przy dużych limitach czasu.
  2. Biblioteki i funkcje wbudowane — programista może uzupełniać biblioteki o własne funkcje, język ma prostą składnię, a jego siła tkwi w funkcjach wbudowanych i bibliotecznych.
  3. Przenaszalność — programy stworzone w C można otworzyć w różnych architekturach sprzętowych, używając jedynie odpowiedniego kompilatora.
  4. Wszechstronność zastosowania — został użyty do tworzenia systemów wbudowanych, superkomputerów, mikrokontrolerów czy systemów operacyjnych.
  5. Popularność — używany od ponad 30 lat i ma wiele zastosowań poprzez biblioteki dostarczających gotowych rozwiązań wielu problemów.

Reasumując, język C jest zdecydowanie najpowszechniejszym z języków programowania głównie dlatego, że można go znaleźć w większości urządzeń, z których korzystamy na co dzień.

Pozostałe wpisy

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej