Na jakich stanowiskach pracują programiści?

28 lipca 2023

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania IT. O ogromie możliwości programistów świadczą coraz to nowe powstające zawody.

W tym artykule chcemy przybliżyć Wam nazewnictwo występujące w branży IT oraz wyjaśnić czym zajmują się programiści na konkretnych stanowiskach. Istotnym aspektem w IT jest to, że język angielski jest nie tylko obowiązkowym językiem komunikacji wewnętrznej, ale przede wszystkim językiem programowania. Czasem zdarza się nawet tak, że ze względu na szybkości tworzenia nowych stanowisk pracy trudno nadać im fachową nazwę, dlatego nie należy być zaskoczonym, że niektóre zawody nie mają odpowiednika w polskim nazewnictwie. Wiele stanowisk znalazło polskie odpowiedniki, chociażby jak; programista, administrator sieci czy architekt oprogramowania a jeszcze inne noszą po prostu dwujęzyczną nazwę. Istotne jest natomiast to, aby nazwy, które przedstawiają osoby poszukujące pracy, pokrywały się z oczekiwaniami rekruterów. Zacznijmy zatem od:

 1. Programmer (programista) — to tytuł zawodowy w IT; osoba, która wie i umie kodować na podstawie istniejących języków programowania. Tworzy, modyfikuje oraz testuje stworzony kod, ale na ogół nie odpowiada za cały projekt. Rozwój technologiczny generuje duże zapotrzebowanie na dobrych programistów. Nowa konstrukcja programowania wymaga, aby aplikacje były ciekawe, szybkie, konkurencyjne a przede wszystkim przyjazne dla użytkowników. Obecnie na fali są programiści mobilnych aplikacji, a software developerzy gwarantują doskonale działające aplikacje oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa.
 2. Software Developer — to też tytuł zawodowy i oznacza prawie to samo co programista, chociaż jest pewna różnica. Pisanie kodu to większa część pracy, ale nie jedyna. Osoba ta opracowuje i ulepsza oprogramowanie. Pracuje już nie tylko z kodem, ale również z ludźmi oraz planami.
 3. Software Engineer — na tym stanowisku najważniejsza jest możliwość tworzenia rozwiązań, co zdecydowanie wyróżnia go od zwykłego programisty, ponieważ tworzy koncepcje, a czasem też projektuje. Jego głównym zadaniem jako programisty jest również analiza zmian w kodzie, implementacja, tworzenie dokumentacji oraz wdrożenie. Developer i Enginneer są bez mała równoważnymi zawodami. Jeden i drugi zna technologię, programuje w różnych językach oraz umie je rozpoznawać. To również zdolność podejmowania decyzji podczas kodowania i wprowadzaniu oprogramowania oraz branie czynnego udziału w cyklu jego życia.
 4. Web Developer (projektant witryn internetowych) — to tytuł zawodowy w branży, programista, który projektuje, tworzy oraz adaptuje strony internetowe. Jego specjalizacja oparta jest na modelu klient-serwer podczas tworzenia aplikacji WWW. Korzysta z języków programowania takich jak: HTML, JavaScript od strony użytkownika, a PHP, ASP.NET, Python czy Java z poziomu serwera i protokołu HTTP do komunikacji. Przed wdrożeniem witryny analizuje potrzeby oraz możliwości użytkownika, a na koniec zadba o poprawne funkcjonowanie od strony back-endu. Powstanie nawet prostej strony internetowej wymaga sporych umiejętności. W praktyce wymaga to szeroko zakrojonej współpracy Web Developera, copywritera oraz administratora systemu.
 5. DevOps Developer — to oczywiście również zawód w branży IT, a jego nazwa powstała od słów development i operations. Dev ma za zadanie tworzyć równowagę pomiędzy działami wytwarzania oprogramowania, a Ops zarządzania systemami. Zajmuje się również administrowaniem systemu, kontrolą oprogramowania oraz bieżącym jego utrzymaniem. Nadzoruje komunikację między wszystkimi zespołami technicznymi, aby była płynna w całej firmie. Jest odpowiedzialny za tworzenie produktu oraz przekazaniem go do klienta.
 1. Front-end Developer — jak już sugeruje sama nazwa, odpowiada za wszystko, co jest frontem do klienta. Tworzy interfejs i łączy go z back-endem, aby zintegrować z usługą. Dba o to, jak produkt będzie wyglądał od strony interfejsu użytkownika. Programuje, tworzy funkcje oraz wizualne elementy oprogramowania. Odpowiada za front-end systemów operacyjnych oraz aplikacji. Jest osobą, która zna HTML i CSS, wykazuje się znajomością JavaScript i najpopularniejszych frameworków.
 2. Back-end Developer — zdecydowanie powinien znać którąś z technologii takich jak: JavaScript, .Net, C++, PHP czy Ruby. Jego codzienne obowiązki to zakodowanie serwisu, aplikacji, systemu od strony serwera, organizowanie komunikacji z bazami danych. Czasem może zdarzyć się tak, że kompetencje front-endowca i back-endowca mogą się zazębiać. Jeśli ktoś sprawdza się w jednym i drugim, to może pracować jako Full Stack.
 3. Full Stack Developer — to zawód określający programistów, którzy łączą pracę interfejsu i serwera. Umie zakodować aplikację lub system od strony serwera w konkretnej technologii, zadba o wizualizację interfejsu oraz funkcji od strony użytkownika. Może pracować z bazami danych i jednocześnie prowadzić konwersję projektów Photoshop do kodu front-end. Jest ekspertem na każdym poziomie stosu i jest na bieżąco ze wszystkim.
 4. Software Architect (architekt oprogramowania) — w hierarchii zawodowej plasuje się najwyżej wśród programistów. Ma złożoną i odpowiedzialną funkcję- jest ekspertem w programowaniu, dokonuje wyborów technologii i standardów technicznych, projektuje rozwiązania oraz czuwa nad jakością nie tylko samego kodu, ale również całego projektu. Podejmuje kluczowe decyzje związane z produktem, a także chętnie dzieli się swoją wiedzą z innymi programistami z zespołu.
 5. Inżynier systemowy — jego rolą jest tworzenie systemów i sieci informatycznych, a na końcu wdrożeniem wraz z administrowaniem, instalacją i modyfikowanie baz danych. W ramach swoich obowiązków zajmuję się też tworzeniem dokumentacji technicznej, testowej oraz powykonawczej projektu.

Niektórzy programiści chcą być kojarzeni z konkretną technologią czy językiem, posługują się bardzo szczegółowymi nazwami. Chodzi o to, że X developer czy X engineer, gdzie X jest konkretną technologią bądź językiem, czyli specjalizacją danego programisty. Wśród programistów występuje także podział ze względu na staż oraz zdobyte doświadczenia czy praktykę. Kolejne stopnie w karierze kodera można tak przedstawić:

 1. Intern/Stażysta — musi znać narzędzia do programowania
 2. Junior — wykazuje chęć i możliwości wykonywania samodzielnie zadań technicznych
 3. Middle/Mid poza kwestiami technicznymi rozumie wymagania biznesowe i jest w stanie przełożyć je na rozwiązania techniczne.
 4. Senior — ze względu na swoją wiedzę i praktykę może podejmować decyzje technologiczne przynoszące maksimum korzyści dla firmy przy jednocześnie minimalnych kosztach. Doskonale wie, nad czym w danym momencie pracuje jego zespół i jakie wymogi powinien spełniać ukończony produkt.

Other entries

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Zawody przyszłości w branży IT (część 3)

Zawody przyszłości w branży IT (część 3)

Zgodnie z obietnicą przedstawimy Wam dziś kolejne zawody, które wchodzą z rozmachem na rynek pracy w branży IT i zaczniemy od: Trener / Mentor IT — zapotrzebowanie na specjalistów w IT to gorący temat i sprawia, że akurat w sferze szkoleń tworzy się nisza, a to z...

czytaj dalej