Słowniczek pojęć internetowych cz.1

11 września 2023

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach tematycznych o podobnym profilu, a jeszcze ktoś inny jest po prostu samoukiem internetowym. Wszyscy bez wyjątku serfujemy godzinami po sieci, zdobywając wszelkie potrzebne nam informacje, gramy w gry, pracujemy czy po prostu czatujemy ze znajomymi na komunikatorach internetowych. Wydaje się nam, że Internet ma już mało tajemnic przed nami, choć akurat ten obszar ma cały czas wiele do odkrycia i mnóstwo do zaoferowania. Dziś w ogromnym skrócie przedstawimy Wam wyrażenia i nazwy, które są powszechnie używane w tej dziedzinie, a być może nie każdy je zna. Zaczniemy od tych najczęściej używanych i popularnych wśród użytkowników, a w następnych odsłonach artykułów pokażę Wam zwroty używane typowo w branży programistycznej.

Stworzymy tu mały słowniczek pojęć i zwrotów związanych z Internetem i nie tylko

Algorytm to kroki potrzebne, aby wykonać konkretne zadanie, np. jeśli chcesz zagrać w grę Minecraft, musisz uruchomić komputer, włączyć grę i zalogować się na własne konto.
Admin/Administrator — to osoba, która administruje zasobami sieci komputerowej, nadzoruje działanie systemu informatycznego oraz wykorzystywanie go przez użytkowników.
Adblock — wtyczka przeglądarek internetowych dająca możliwość blokowania reklam na stronach internetowych.
Adres IP — unikalny numer używany do identyfikacji komputera w sieci składający się z ciągu czterech liczb oddzielonych kropkami np. 191.123.24.189
Adres URL — to niepowtarzalny adres każdej strony w Internecie np. www.awesomebytes.pl/pl
Adware — oprogramowanie rozpowszechniane za darmo, ale producent otrzymuje zapłatę ze wyświetlanie reklam zlecanych przez sponsorów.
AI — sztuczna inteligencja, dziedzina nauki zajmująca się mechanizmami ludzkiej inteligencji oraz modelowaniem i konstruowaniem systemów, które są w stanie wspierać lub wręcz zastępować działanie człowieka.
Alert — wyświetlana na ekranie komputera informacja oznaczająca pojawienie się błędu lub problem z oprogramowaniem.
Aplet — program napisany w języku JavaScript lub Java, prosty program komputerowy składający się z poleceń systemu operacyjnego lub instrukcji uruchamiających inne programy.
Aplikacja — program komputerowy mający bezpośredni kontakt z użytkownikiem i wykonujący dla niego określone zadania.
Aplikacja webowa — potocznie nazywana aplikacją sieciową to program komputerowy pracujący na serwerach i aktywowany w przeglądarce, który komunikuje się przez sieć komputerową z urządzeniem użytkownika przy użyciu przeglądarki. Ma za zadanie dostarczyć użytkownikowi usługę.
Apka — aplikacja, którą można pobrać na urządzenie mobilne.
Autoryzacja — inaczej ujmując upoważnienie, gwarantuje użytkownikowi czy procesom odpowiednich uprawnień np. dostęp do korzystania z zasobów.
Awatar — graficzna wizytówka użytkownika danej witryny, gry komputerowej czy aplikacji. To też postać graficzna przedstawiająca daną osobę w wirtualnej przestrzeni.
Ban — zablokowanie użytkownikowi korzystania z usługi internetowej np. czatu lub jakiegoś forum dyskusyjnego w związku z jego niewłaściwym zachowaniem naruszającym regulamin danej usługi czy czatu.
Bankowość internetowa — to usługa pozwalająca na zarządzanie własnym kontem bankowym poprzez wykonywanie operacji bankowych oraz finansowych z wykorzystaniem Internetu.
Benchmark — program, który służy do określania wydajności komputera.
Blog — dzienniki prowadzony przez internautę na stronach internetowych.

Bot — program całkowicie zautomatyzowany wykonujący konkretne zadania czy komendy zamiast użytkownika.
Cache (pamięć podręczna) część pamięci operacyjnej komputera, gdzie przechowywane są najczęściej używane dane, co pozwala przyśpieszyć funkcjonowanie programów.
Cache przeglądarki rejestr danych z przeglądarki internetowej przechowywanych na twardym dysku urządzenia.
Certyfikat cyfrowy zaświadczenie elektroniczne, za pomocą którego można zweryfikować podpis elektroniczny oraz zidentyfikować daną osobę.
Chatbot program komputerowy, za pomocą którego możliwa jest konwersacja z użytkownikami oraz replika zachowań ludzkich np. poprzez automatyzację odpowiedzi na powtarzające się pytania.
Ciasteczka pliki przesyłane przez serwer do komputera użytkownika, gdzie widoczna jest charakterystyka operacji wykonanych na danej stronie.
Cold email  prezentowanie własnych produktów lub usług potencjalnym klientom wykorzystujące technologię listów elektronicznych.
Czat rozmowa internetowa, polegająca na przekazywaniu treści w formie komunikatów głównie pisemnych, chociaż można użyć innej formy, czyli głosowej.
Czytnik grup dyskusyjnych to program, który służy do odczytu artykułów i pism z grup dyskusyjnych w systemie Usenet.

Jak zauważyliście, przebrnęliśmy szybciutko od litery A do C, a tak naprawdę końca nie widać J. Jestem przekonana, że musimy spotkać się jeszcze parę razy, aby te wszystkie pojęcia i zwroty (te najważniejsze) znalazły się w naszym podręcznym słowniczku.

Other entries

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej
Zawody przyszłości w branży IT (część 3)

Zawody przyszłości w branży IT (część 3)

Zgodnie z obietnicą przedstawimy Wam dziś kolejne zawody, które wchodzą z rozmachem na rynek pracy w branży IT i zaczniemy od: Trener / Mentor IT — zapotrzebowanie na specjalistów w IT to gorący temat i sprawia, że akurat w sferze szkoleń tworzy się nisza, a to z...

czytaj dalej