Certyfikat Salesforce – dlaczego warto go mieć?

26 stycznia 2023

Certyfikaty Salesforce są adekwatne do stopnia zaawansowania, umiejętności oraz doświadczenia danej osoby. Każdy zdobyty dodatkowy certyfikat w odpowiedniej kolejności jest ogromnym krokiem w rozwoju kariery developera, administratora, konsultanta czy architekta w tej technologii. To solidne zapewnienie, że dany specjalista jest w stanie zaprojektować i wdrożyć optymalne rozwiązanie dla danego scenariusza.

Obecnie jest aż 36 certyfikatów do zdobycia, a podzielone są na następujące grupy:

 • Administrator
 • Developer
 • Architect
 • Consultant
 • Pardot
 • App Builder
 • Accreditation
 • Marketing Cloud
 • CPQ

dodatkowo można „zawalczyć” o dwa próbne certyfikaty tj. Marketing Cloud Email Specjalist oraz Administrator. Wszystkie certyfikaty są dość trudne i wymagają sporej wiedzy. Oczywiście różnią się między sobą stopniem trudności, ale zawsze wiąże się to z głębokim poznaniem danego tematu, a to stanowi ogromny krok w rozwoju kariery programisty. Wiele też mówią o zdobytych umiejętnościach oraz samej dziedzinie, w której dana osoba się specjalizowała. Dlatego też, kiedy będziesz szukać pracy możesz być pewien, że świadomy pracodawca na pewno zerknie na Twoje zdobyte potwierdzenia wiedzy. Warto pamiętać, że wszystkie certyfikaty są aktualizowane na bieżąco. Trzykrotnie w ciągu roku dokonywane są aktualizacje z nowymi funkcjami oraz zmianami w sposobie działania poszczególnych opcji. Również sama baza pytań do certyfikacji podlega aktualizacji tak aby osoby zdające miały jak najświeższą i aktualną wiedzę. Co ważne- zdobyty certyfikat nie zwalnia Cię od śledzenia nowości Salesforce. Raz w roku każda osoba posiadająca taki dokument powinna zapoznać się z najnowszym releasem Salesforce umieszczonym na platformie Trailhead i wykonać test potwierdzający tą wiedzę, aby nie utracić wcześniej zdobytych certyfikatów. Dobrym startem jest poznanie tego systemu od strony biznesowego użytkownika. Kiedy wiemy co można zrobić w Salesorce i do czego jest ogólnie stworzony to warto się z nim zapoznać od strony konfiguracji i wykorzystać do tego Trailheads dedykowanego administratorom. W ten sposób krok po kroku możemy podążać w konkretnym kierunku jednej bądź wielu ścieżek certyfikacyjnych. Salesforce posiada doskonały przewodnik, po certyfikatach który pomoże podjąć Ci decyzję w jakim kierunku chcesz pogłębiać wiedzę.

Masz do wyboru następujące ścieżki

 1. Administrator — zarządzanie organizacją w sposób deklaratywny bez konieczności pisania dodatkowego kodu
 2. Architects — ten certyfikat przewidziany jest dla osób o szerokiej wiedzy z rozwiązań Salesforce i znających ten system na wskroś. Architekt Salesforce potrafi zaprojektować rozwiązanie techniczne wykorzystując konkretne narzędzia. Ścieżka architektoniczna jest dość wymagająca i obejmuje dziedziny takie jak; integracja, bezpieczeństwo czy procesy deploymentu i developmentu.
 3. CPQ specjalists — zajmuje się konfiguracją rozwiązań CPQ.
 4. Consultants — certyfikaty z tej ścieżki skupiają się głównie na perfekcyjnym poznaniu produktów Salesforce i ich pełnym wykorzystaniu. Certyfikaty te dotyczą konkretnych produktów Salesforce takich jak: Sales Cloud Consultant czy Field Service Lightning Consultant.
 5. Developers — te certyfikaty dedykowane są osobom zajmujących się tworzeniem rozwiązań za pomocą narzędzi programistycznych i deklaratywnych.
 6. Marketers — to droga do pozyskania wiedzy z zakresu produktów Salesforce wspomagających marketing Pardot oraz marketng Cloud. To cenne certyfikaty poświadczające wiedze z zakresu projektowania i implementacji rozwiązań z zastosowaniem ww. produktach.

Generalnie stosowane są dwie opcje zdawania egzaminów tzn. on-site lub on-line jednak zdecydowana większość osób preferuje ten drugi sposób, czyli on-line choć wymaga on od uczestnika zainstalowania oprogramowania Sentinel na komputerze. Program ten umożliwia udostępnienie osobie nadzorującej cały egzamin oraz obraz formularza. Przez cały czas trwania egzaminu musi być włączona kamerka oraz mikrofon, aby egzaminator miał pewność, iż zdający korzysta jedynie z własnej wiedzy a nie z materiałów pomocniczych. Sam egzamin trwa od 1,5 do 2 godzin w zależności od zdawanego certyfikatu. Cena za zdobyty certyfikat jest uzależniona od poziomu zaawansowania. Należy też wiedzieć, iż aby uzyskać dany dokument należy zdobyć inne wcześniejsze przynależne do tej grupy i tak dla przykładu, aby uzyskać Cloud Consultant najpierw trzeba zdobyć Administratora. Najtrudniejszy do zdobycia certyfikat to CTA i jest przeznaczony dla kandydatów posiadających ogromne doświadczenie w implementacji i projektowaniu rozbudowanych systemów z użyciem Salesforce. Technical Architect potrafi przedstawić rozwiązania technologiczne dla biznesowej części zespołu i tym samych zapewnić adekwatny framework pracy gwarantujący powodzenie projektu i jednocześnie zagwarantuje jakość. Pozyskanie certyfikatu wymaga poszerzenia wiedzy na temat samej platformy Salesforce. Jest ich wiele do zdobycia, ale jeśli naprawdę przyłożymy się do nauki to pozyskanie ich nie powinno nastręczać większych problemów, a jednocześnie stanowi bardzo dobry sposób samorozwoju w dziedzinie Salesforce i zdecydowanie przybliża nas do osiągniecia sukcesu w tej technologii.

Other entries

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej