Fakty i mity na temat programowania

21 lutego 2022

Fakt: Programowania można się nauczyć w każdym momencie życia

Bezspornie do nauki programowania można przystąpić w każdym czasie i każda osoba bez względu na wykształcenie. Zarówno osoba, która ukończyła szkołę średnią jak i pracownik umysłowy czy fizyczny, ale też i absolwent wyższej uczelni. Najważniejsze to, aby mieć odpowiednią motywację, znać język angielski oraz chęć do nauki. Nie jednokrotnie widać, że na kursy programowania zapisują się osoby w średnim wieku, a nawet starsze, które postanowiły zmienić swoje życie zawodowe. Wiek nie jest żadną przeszkodą w nauce kodowania, a to czy dana osoba pozostanie w tej branży i będzie w niej się świetnie odnajdywać to już indywidualne predyspozycje i determinacja w chęci zmian życiowych.

 

Mit: Wszyscy programiści to samotnicy

Programiści zupełnie bezpodstawnie nazywani są introwertykami. Bezspornym jest natomiast, że w momencie pisania kodu czy aplikacji staje się małomówny i bardzo skoncentrowany na tym co robi. W życiu prywatnym to zazwyczaj osoba bardzo towarzyska i otwarta na wszystko i wszystkich a rozmowa z nią jest pełna ekspresji i pozytywnej energii. Praca w branży IT opiera się na logicznym i analitycznym myśleniu, a przede wszystkim na maksymalnym skupieniu na wykonywanych czynnościach. Programiści tak jak i inni pracownicy w pozostałych branżach są różni. Są więc i małomówni introwertycy jak i rozgadani ekstrawertycy.

 

Fakt: Praca programisty to ciągła nauka

Podczas kursu programowania zdobywa się wiedzę teoretyczną i praktyczną, jednak, aby osiągną naprawdę dużo w tej branży, trzeba stale się rozwijać i pogłębiać arkana wiedzy. W niebywałym bowiem tempie pojawiają się nowe aktualizacje, przybywają nowe języki programowania, a i sami klienci stawiają przed koderami coraz to nowe i większe wymagania. Zatem, aby być naprawdę na czasie i świetnie wykonywać swoją pracę, dobry specjalista musi wciąż podnosić swoje kwalifikacje, śledzić nowości branżowe i poświęcać sporo czasu na rozwój osobisty i zawodowy.

 

Mit: Programista to matematyk

Matematyka potrzebna jest na niektórych stanowiskach w branży IT, bo zapewne w trakcie tworzenia algorytmów jest niezbędna, ale generalnie programista nie musi znać ani pamiętać skomplikowanych wzorów i reguł matematycznych. Nie musi też mieć 6-tki na świadectwie ukończenia szkoły właśnie z tego przedmiotu. Całkowicie wystarczy zdolność logicznego i analogicznego myślenia.

Fakt: W programowaniu niezbędna jest znajomość języka angielskiego

Aby swobodnie poruszać się i brać udział w kursach programistyczny wręcz konieczna jest znajomość angielskiego i to na poziomie B1/B2. Znajomość tego języka umożliwi nie tylko naukę, ale również ułatwi tworzenie własnych aplikacji, nie wspominając już o kontaktach z klientami czy współpracownikami. Angielski to obecnie praktycznie konieczność w różnych zawodach, ale nade wszystko w korporacjach międzynarodowych.

 

Mit: Programista to informatyk

Wielokrotnie w różnych artykułach można zauważyć, że słowo programista zastępuje wyraz informatyk. W praktyce jest tak, że nie każdy informatyk jest programistą i odwrotnie. W trakcie edukacji w szkole programowania uczestnicy mają przedstawiane informacje jak stworzyć aplikację lub jak napisać kod, a nie są uczeni jak poszerzyć pamięć komputera przez kość pamięci, albo jak sformatować dysk. Pamiętać należy, aby nie utożsamiać informatyka z programistą, bo między tymi zawodami istnieją zasadnicze i widoczne różnice, a pomyłka w nazewnictwie jest wyjątkowo irytująca dla obu stron.

 

Fakt: Programiści zarabiają spore pieniądze

Rzeczywiście większość programistów otrzymuje wysokie wynagrodzenie. Jednak zauważyć należy, że osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kodowaniem, otrzymują mało zachęcające kwoty. W trakcie, kiedy zostanie odbyty staż i okres próbny, w którym programista poszerza swoją wiedzę, zaczyna się dopiero rysować możliwość wyższych zarobków. Branża IT to zdecydowanie rynek pracownika i zarobki przychodzą same z czasem.

 

Mit: Programista musi mieć ukończone studia lub licencjat

Spora część programistów nie posiada ukończonej uczelni wyższej, nie wspominając już o kierunku informatycznym. Wielu rewelacyjnych programistów w wykształcenia są humanistami lub socjologami, a niektórzy nawet mają jedynie ukończoną szkołę średnią. Tak więc zgodnie z tym co było napisane na początku artykuły każdy, kto chce się zapoznać z programowaniem, ma otwarte drzwi do nauki i kariery.

 

Fakty i mity opisane powyższe to oczywiście tylko niektóre spośród wielu do wyliczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że zawód programisty to profesja niezwykle ceniona w dobie Internetu i cyfryzacji, a dobrze wyszkoleni programiści są na wagę złota.

Other entries

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej