Kilka cech dobrego programisty

30 czerwca 2023

Co to tak naprawdę znaczy być dobrym programistą? Czy to powołanie, rzemiosło, hobby, a może droga do lepszej przyszłości? Jakie cechy trzeba posiadać, aby się realizować w tej dziedzinie, co robić a czego nie, na co położyć szczególny nacisk, aby się rozwijać jako programista? Jakie kluczowe cechy wyróżnią Cię jako programistę?

  1. Programowanie trzeba po prostu lubić — tylko wtedy coś osiągniesz w tej branży. Programista, który rozwija swoją wiedzę i umiejętności może zdziałać bardzo dużo. Zważywszy, w jakim tempie zachodzą zmiany w obrębie programowania i dostępnych narzędzi, to ciągłe poszerzanie horyzontów jest nieodłączną częścią tego zawodu.
  2. Podstawy umiejętności informatycznych — tu aż prosi się o wymienienie takich jak: umiejętności analityczno- badawcze, czytanie ze zrozumieniem (także angielski), praktyczną wiedzę ze znajomości wzorców projektowych, bibliotek oraz rozumienia problemów informatycznych.
  3. Poprawa jakości — jeszcze nie tak dawno można było usłyszeć wśród programistów, iż testowanie to nie jest zadanie dla nich. Obecnie to stwierdzenie zmieniono o 180 stopni, bo doszli do wniosku, iż właśnie testowanie jest nadrzędnym narzędziem do poprawnie działającego systemu. Aby osiągnąć niezawodny kod, muszą to zrobić poprzez identyfikację oraz wykrycie i eliminacje błędów. Dobry programista rozumie, że szkoda czasu na tworzenie zbędnych czy banalnych testów i dlatego koncentruje się na sprawdzaniu kluczowych elementów kodu już w trakcie jego pisania. Dla programisty z doświadczeniem ważnym elementem jest jakość pisanego kodu, czyli refaktoryzacja, która polega na przekształceniu istniejącego już kodu do bardziej czytelnej i prostszej wersji.
  4. Programowanie z użyciem kilku języków — to oczywiste, że jeśli programista zna kilka języków programistycznych, to jego widoki na intratną posadę zdecydowanie rosną. Wiadome jest, że różne języki stosowane są do rozwiązywania różnych problemów, a to bezpośrednio przekłada się na sposób myślenia, który poszerza perspektywy.
  5. Reusability — doświadczony programista już w trakcie tworzenia oprogramowania wie, które jego części będą mogły znaleźć zastosowanie w innych miejscach systemu lub w przyszłych projektach
    i tak je stworzy, by proces kolejnego użycia był maksymalnie prosty dla niego bądź całego zespołu. Dołoży wszelkich starań, aby stworzyć funkcjonalny i przejrzysty system.
    Dzięki projektom open source żaden programista nie jest zdany tylko na swoją wiedzę, przeciwnie może zastosować segmenty stworzone przez innych programistów z całego świata, aby wspólnymi siłami stworzyć coś znacznie lepszego.
  1. Dbałość o szczegóły — czasem może się zdarzyć tak, że w jednym czy kilku projektach zabraknie kodu z komentarzem i dokumentacją lub innych ważnych elementów, ale nikt na to nie zwróci uwagi. Spoglądając jednak na to całościowo, mogą zdecydowanie zagrozić karierze programisty. W dużych zgranych zespołach takie niedociągnięcia nie mogą być tolerowane, gdyż obniżają wartość pracy całego teamu. Zawsze należy zwracać uwagę nawet na najdrobniejsze szczegóły, a wówczas droga do bycia super programistą jest naprawdę prosta i przejrzysta.
  2. Ciekawość — tworzenie oprogramowania jest procesem twórczym, dlatego też istotne jest, aby podkreślić, że wielu programistów znanych jest z kreatywnych zainteresowań. Kiedy w dzieciństwie
    z ciekawości rozbierali zabawki na czynniki pierwsze, aby sprawdzić, jak są zrobione i jak działają, teraz właśnie ta chęć odkrywania i poszukiwania rewelacyjnie uzupełnia ich umiejętności
    w programowaniu. To ona pozwala im myśleć w sposób twórczy, zmyślny i w nietypowy sposób projektować programy
  3. Doświadczenie — oprócz dużego doświadczenia programistycznego, ważna jest też wiedza z zakresu matematyki oraz innych nauk ścisłych, a dobra organizacja pracy również jest wysoce pożądana. Ważny podkreślenia jest fakt, że nawet wybitni programiści zdają sobie sprawę z tego, że wiele tajników programowania jest jeszcze przed nimi, dlatego też umiejętność dalszego kształcenia się jest niezbędna, nieunikniona a wręcz wskazana.
  4. Dyscyplina — nawet programista, który lubi swoją pracę i uważa się w niej za eksperta, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że każdy następny powierzony mu projekt musi być zawsze wykonany
    z należytą starannością, a dbanie o każdy szczegół w projekcie jest wręcz obowiązkowy. Owszem, czasem mogą zdarzyć się pomyłki czy niedociągnięcie, ale dzięki własnej wiedzy są w stanie szybko to naprawić. Najważniejsze, aby wiedzieli w 100%, o co chodzi i co mają do wykonania w zleceniu.
  5. Cierpliwość — to cecha, która musi być zdecydowanie nadrzędna. Niedbałe wykonanie kodu jest dość powszechne wśród programistów, dlatego cierpliwość jest kluczem do tego, aby osiągnąć maksimum wymaganej jakości.
  6. Praca w teamie — niektóre projekty są małe i nie wymagają jakichś nadzwyczajnych umiejętności
    i wystarczy w zupełności jedna osoba, aby sprostać zadaniu. Pojawiają się też duże zlecenia, gdzie konieczna będzie praca zespołowa i nie ma znaczenia czy to będzie w biurze, czy też online. Ważne jest zatem, aby programiści mieli umiejętności komunikacyjne i to zarówno z innymi programistami, jak i klientami.

Jeśli wszystko, co przeczytałeś powyżej, w dużej mierze odpowiada Twoim indywidualnym cechom, to dużo wskazuje na to, że masz szanse idealnie odnaleźć się w zawodzie programisty, jeśli oczywiście jest to branża, w której widzisz własną karierę zawodową.

Other entries

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej