Kilka zawodów przyszłości w branży IT (część 1.)

7 lipca 2023

Branża technologiczna kwitnie i tworzy ogromną liczbę zawodów przyszłości. Właśnie teraz jest najlepszy czas, aby przekonać się, które stanowiska są topie, a zarazem są najlepiej płatnymi stanowiskami w branży technologicznej. Zaletą tych profesji jest to, że w wielu przypadkach możesz odbyć „szybki” program szkoleniowy. Można nauczyć się programować i zacząć działać w branży IT bez względu na to, czy się przebranżawiasz, czy podejmujesz pierwszą pracę.

Poniżej możesz przeczytać o nowych zawodach, które obecnie powstają i są przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, dających ogrom satysfakcji finansowej oraz obiecujących perspektywę rozwojową na przyszłość. Niezależnie od tego, w jaką dziedzinę zainwestujesz swoje zainteresowanie, będziesz musiał wykazać się wieloma umiejętnościami i kompetencjami, które wyróżnią Cię wśród innych i pozwolą zdobyć wymarzony zawód. Wśród najbardziej pożądanych cech będą królować takie jak:

  1. Umiejętności cyfrowe — odnoszą się przede wszystkim do korzystania i rozumienia, jak działa technologia w obszarze znajdywania informacji i danych, tworzenia treści cyfrowych, nawiązywania znajomości oraz inne czynności odbywające się online. Te umiejętności są kluczowe w zawodach przyszłości, ponieważ nieważne czy mamy na myśli rolnictwo, edukację, medycynę czy kulturę, będzie tu wykorzystywana nowoczesna technologia oraz jej narzędzia.
  2. Kreatywność — to umiejętność spojrzenia na różne zagadnienia z kilku perspektyw oraz wykorzystywanie różnych metod w działaniu. Programista tak jak chirurg potrzebuje kreatywności
    w myśleniu i wciąż musi doskonalić własny warsztat oraz wprowadzać nowości w zawodzie.
  3. Myślenie krytyczne i analityczne — to najważniejszy proces umożliwiający różne rozwiązania
    w podjęciu idealnej decyzji po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw danej sytuacji. Taka umiejętność przyda się na każdym stanowisku.
  4. Rozwiązywanie problemów — to coś takiego, co jest doceniane w każdej pracy. Wymaga to analizy, perswazji i współpracy, komunikacji, aby rozwiązać nawet najtrudniejszy problem. Pracownicy
    z inicjatywą, którzy nie posiadają odpowiedzi na daną sytuację, ale szukają rozwiązania, zawsze wyróżniają się na tle innych.
  5. Przywództwo — to zespół cech, dzięki którym podejmujesz idealne decyzje dla firmy i zespołu, które motywują team, rozwiązują powstałe utrudnienia, a nawet potrafią przewidzieć ewentualne zagrożenia w organizacji.
  6. Współpraca z innymi — wymaga dużych umiejętności komunikacyjnych, świadomości własnych wad
    i zalet w zderzeniu z różnymi osobowościami.
  1. Negocjacja i perswazja — kluczowe w kwestii zawodów przyszłości jest właśnie umiejętność perswazji i negocjacji. Umiejętność słuchania oraz negocjacji przyniesie fantastyczne efekty obu stronom bez względu na to, czy są to rozmowy z pracownikami, kierownictwem czy klientami. Aktywne słuchanie, empatia, otwartość to części składowe w sztuce negocjacji.
  2. Aktywna nauka — to proces nauki i współpracy na drodze dialogu, praktyki, doświadczeń
    i współdziałania.
  3. Odporność na stres i elastyczność — jeśli posiadasz te dwie umiejętności, to doskonale odnajdziesz się w zawodach przyszłości. Obie wartości pozwolą Ci efektywnie działać w sytuacjach stresowych oraz zachować spokój w newralgicznych sytuacjach. Z Twoje strony wymaga to Ciebie pewności siebie, cierpliwości i elastyczności. Te wszystkie powyższe cechy, umiejętności i predyspozycje ułatwią Ci karierę w zawodach, które niedawno powstały lub dopiero zaczynają się kreować i wchodzić na rynek pracy. Jeśli któreś z powyższych widzisz u siebie, to śmiało możesz sięgnąć po następujące zawody i realizować się w nich.

Na tym etapie przybliżymy Ci tylko kilka nowych profesji, a o kolejnych przeczytasz w drugiej części artykułu.

  1. Inżynier sztucznej inteligencji (ang. Artificial Intelligence (AI) Engineer) w związku z tym, że jest obecnie duży nacisk na automatyzację w branży technologicznej, to wzrosło również zapotrzebowanie na inżynierów. Inżynierowie AI wykorzystują wielkie zbiory danych do tworzenia modeli zaangażowanych w zamianę języka naturalnego, analizę ekonomiczną oraz rozpoznawanie obrazów. Mają również ogromny wpływ na rozwój Internetu Rzeczy, czyli Internet of Things. Aby zostać inżynierem, nie potrzebujesz wcale dyplomu wyższej uczelni, całkowicie wystarczy świadectwo ukończenia licencjatu z zakresu sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, analizy danych, informatyki lub całkowicie dowolnej, ale pokrewnej z zakresu IT.
  2. Inżynier oprogramowania (ang. Software Engineer) inżynieria oprogramowania jest chyba najbardziej wszechstronna pośród karier nadchodzącej przyszłości. Aplikacje w smartfonach czy przeglądarkach internetowych to dwa malutkie wyznaczniki efektów pracy twórców oprogramowania. Istotne jest również to, że w obecnych czasach praktycznie już każda gałąź gospodarki wykorzystuje jakieś oprogramowanie, a co za tym idzie, wzrasta zapotrzebowanie na fachowców, a to z kolei oznacza, że liczba miejsc pracy na tym stanowisku wciąż będzie rosła. Jeśli zainteresowałeś się właśnie tą profesją to, aby w niej zaistnieć, powinieneś mieć ukończone studia uniwersyteckie, a także odpowiednie kursy z informatyki i programowania. Warto tu jednak zaznaczyć, że spora część firm technologicznych rezygnuje z wymogu posiadania dyplomu
    z informatyki, za to stawiają na praktyczne doświadczenia z zakresu tworzenia aplikacji.

Jeśli zainteresowały Cię te zawody; chcesz wiedzieć jeszcze więcej; zastanawiasz się, co szykuje nam przyszłość zawodowa w branży IT- zapraszamy na drugą część zestawiania zawodów przyszłości…

Other entries

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej