Zawody przyszłości w branży IT (część 3)

21 lipca 2023

Zgodnie z obietnicą przedstawimy Wam dziś kolejne zawody, które wchodzą z rozmachem na rynek pracy w branży IT i zaczniemy od:

  1. Trener / Mentor IT — zapotrzebowanie na specjalistów w IT to gorący temat i sprawia, że akurat w sferze szkoleń tworzy się nisza, a to z kolei daje ogromne możliwości. Szkoły i inne ośrodki szkoleniowe regularnie i systematycznie zatrudniają osoby z wiedzą technologiczną oraz zamiłowaniem do przekazywania własnej wiedzy innym. Jeśli masz odpowiednio długi staż, a zarazem chcesz podzielić się swoimi umiejętnościami, to możesz zacząć karierę w branży IT jako nauczyciel. To zawód stary jak świat i z całą pewnością nie straci na znaczeniu przez kolejne lata a w szczególności, jeśli chodzi o trenerów i mentorów w edukacji cyfrowej. Aby skutecznie zaistnieć na tym stanowisku, wystarczy mieć tytuł licencjata z informatyki bądź programowania z uwzględnieniem akredytacji trenerskiej.
  2. Python Developer — to jeden z najpopularniejszych języków programowania i generuje obecnie jedno z najlepszych miejsc pracy w technologii. Programista tworzy i testuje kody dla różnych systemów, oprogramowań czy aplikacji. Pracuje z wykorzystaniem danych, tworzy usługi w chmurze oraz buduje aplikacje internetowe, jednocześnie aktualizuje i ocenia programy. Developerzy Pythona mają ukończony licencjat z informatyki, inżynierii oprogramowania a czasem z analizy danych, chociaż nie jest to konieczne. W związki z popularnością tego języka powstaje dużo kursów wspierających wiedzę z tego zagadnienia, aby pomóc w rozpoczęciu kariery w IT.
  3. Developer PHP — wykorzystują swoje zdolności techniczne w celu udoskonalenia stron internetowych oraz oprogramowania poprzez dodawanie nowych funkcjonalności, które sprawiają, że programy stają się dynamiczne. To jedno z najpopularniejszych miejsc pracy w IT a PHP to fundament oprogramowania WordPress. Aby podjąć pracę w tym kierunku, wcale nie musisz mieć ukończonych studiów ani licencjatu, wystarczy ukończony kurs programowania ukierunkowanego na PHP.
  4. Developer aplikacji mobilnych (ang. Mobile Application Developer) — jest jednym z fajniejszych obszarów technologii ze znakomitymi perspektywami. Firmy i różne instytucje sięgają po aplikacje, aby sprostać oczekiwaniom użytkowników i pozostać z nimi w stałym kontakcie za pomocą smartfonów. Praca ta wymaga kreatywności i umiejętności rozwiązywania problemów, a obie są konieczne do opracowania kolejnych aplikacji oferujących rozrywkę, organizację czy wygodę. Aby zostać developerem, trzeba wyspecjalizować się w informatyce lub pokrewnej dziedzinie kończąc kurs programowania lub studia pierwszego stopnia, które skupiają się na tworzeniu mobilnych aplikacji.
  5. Menedżer produktu (ang. Product Manager) — cały obszar IT jest coraz bardziej konkurencyjny, zarzadzanie produktami technologicznymi jest ściśle powiązane z kodowaniem. Menadżer produktu, który ma doświadczenie jako programista, ma zdecydowanie większą znajomość produktu dostarczanego firmie i doskonale komunikuję się z zarządzanym przez siebie zespołem specjalistów. Ukończone studia licencjackie lub magisterskie z zakresu zarządzania produktem bądź innej specjalizacji powiązanej z produktami zapewne z łatwością umożliwi Ci karierę jako menadżer produktu.
  1. Projektant stron internetowych (ang. Web Designer) — podobnie jak web developerzy głównie pracują, ze stronami internetowymi oraz aplikacjami, ale ich praca skupia się przede wszystkim walorach wizualnych. W ich obowiązkach leży tworzenie układów stron i bliska współpraca z developerami oraz projekty aplikacji. Dla kreatywnych osób to atrakcyjna opcja bez względu na to, czy wybierze projektowanie stron na interfejsie (UL) czy na doświadczeniu użytkownika (UX). Chcesz zaistnieć jako projektant? Będziesz potrzebować dyplomu z informatyki ewentualnie z projektowania graficznego, ale specjalistyczny kurs też załatwi sprawę.
  2. Developer bazy danych (ang. Database Developer) — to on nadzoruje i zarządza bazami danych oraz współpracuje z programistami tak, by system mógł obsługiwać ogrom danych. Jego głównym zadaniem jest tworzenie i modyfikowanie baz danych instytucjom prowadzącym działalność. Aby zostać developerem danych niezbędny będzie dyplom ukończenia studiów z informatyki bądź pokrewnego kierunku np. matematyki stosowanej.
    Są na rynku jednak firmy, dla których taki dyplom nie jest warunkiem podjęcia pracy.
  3. Inżynier ds. Uczenia Maszynowego (ang. Machine Learning Engineer) — wykorzystuje sztuczną inteligencję i programowanie tak, aby urządzenie wykonało określone zadanie. Jego praca to głównie tworzenie programów, które ułatwią maszynom i robotom wykonanie określonych zadań bez konieczności wydawania im poleceń. Aby zostać inżynierem będzie konieczne ukończenie studiów z informatyki, matematyki stosowanej, statystki lub innego pokrewnego kierunku. Zapewne pomocne będzie również doświadczenie w kodowaniu
    w takich językach jak Python, Java, JavaScript czy C++.
  4. Tester oprogramowania (ang. Software tester) — testowanie to ważny krok w rozwoju oprogramowania, ponieważ pozwala identyfikować błędy oraz wykryć słabe punkty przy wykorzystaniu zautomatyzowanych narzędzi oraz wykonaniu manualnych testów. To właśnie tester manualny odgrywa rolę użytkownika końcowego. Może wykorzystywać wszystkie dostępne funkcje i aplikacje, aby zapewnić idealne działanie końcowe produktu oraz zidentyfikować luki w zabezpieczeniach oprogramowania. Aby zostać testerem, wystarczy profesjonalne szkolenie z informatyki, inżynierii lub programowania.
  5. Analityk systemowy (ang. Computer Systems Analyst) — dba o to, aby firma skutecznie wykorzystywała technologię. Funkcja ta obejmuje ogromne badania, wprowadzanie nowych rozwiązań, analizowanie kosztów i korzyści oraz nadzorowanie instalacji aktualizacji. Do podjęcia pracy jako analityk systemowy konieczne jest wykształcenie wyższe z informatyki, biznesu lub czegoś pokrewnego. Gdybyś rozpatrywał zatrudnienie w konkretnej branży takiej jak finanse czy medycyna warto rozważyć jakieś studia podyplomowe połączone ściśle z tymi branżami.

Jak zdążyliście się przekonać śledząc ostatnie artykuły, branża IT oferuję naprawdę sporą gamę stanowisk. Począwszy od tworzenia programów i oprogramowania po testowanie oraz dostarczanie gotowego produktu klientom. Każdy znajdzie coś dla siebie. Można wybrać taką pracę, która uwidoczni Twoje mocne strony np. matematyczne, kreatywne czy może perswazyjne, ponieważ jest to branża inwestująca w różnorodność oraz postęp.

Pozostałe wpisy

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej