Praca zdalna – wady i zalety

10 czerwca 2021

Pod wpływem pandemii praca zdalna miała okazję się rozwinąć


Od kilkunastu miesięcy przez cały Świat przetacza się epidemia Covid 19, co ma wpływ nasze życie codzienne, wszystko uległo ogromnej zmianie w każdym jego aspekcie, w tym na gruncie społecznym i zawodowym. Dość intensywnie rozwinęła się w ostatnich miesiącach praca zdalna, z domu bądź z dowolnego i przyjaznego miejsca. Jeśli z jakichkolwiek powodów zdecydowałeś się na taki rodzaj pracy, zapewne zastanawiasz się, czy aby na pewno się odnajdziesz w takim systemie, co zyskasz, a co stracisz?.

 

Przeanalizujmy zatem wady i zalety takiej pracy. Zacznijmy od zalet…


  • Możliwość pracy z każdego miejsca skąd tylko chcesz, bo sam decydujesz jak sobie zorganizować i wykonać powierzone zadania, jedyne co Cię obliguje to konieczność wykonania zleconej pracy.
  • Oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ pracujesz zdalnie, nie musisz tracić czasu na dojazdy, a tym samym pieniędzy na paliwo czy bilet komunikacji miejskiej, jeśli jesteś śpiochem, dodatkowe minuty snu zapewne się przydadzą na cały długi dzień
  • Praca zdalna jest cudownym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy ze zdrowiem. W przypadku kiedy Twoje zdrowie i samopoczucie nie pozwalają Ci na podjęcie obowiązków służbowych możesz poczekać z podjęciem pracy do momentu kiedy wrócą siły, a potem swobodnie nadrobić zaległości zostając dłużej np. przy komputerze.
  • Pozostając poza biurem, możesz pozwolić sobie na luksus pracowania np. w piżamie, bez makijażu i eleganckiej fryzury, bo nie obowiązuje Cię Dress Code.
  • Kiedy dopadnie Cię chęć na zjedzenie czegoś konkretnego, nie musisz czekać na żadną przerwę lunch’ową, po prostu masz możliwość zrobienia sobie posiłku w dowolnej porze i formie.
  • Nawet jeśli jesteś mieszkańcem małej miejscowości czy wioski, nadal możesz być świetnym specjalistą pracującym dla renomowanych wielkich firm i masz możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji w zaciszu własnego domu.
  • Jeśli Twoje zarobki u pracodawcy nie są zadowalające masz możliwość skorzystania z dodatkowego etatu jeśli tylko obecny pracodawca wyrazi zgodę, a czas pozwoli na pogodzenie kilku zadań naraz.

Tych zalet można by wyliczać i wyliczać i zapewne każdy pracujący zdalnie jest w stanie dodać jakiś plus takiego zatrudnienia, opierając się na własnych doświadczeniach, ale czy w takim razie taka praca to tylko zalety, czy jednak pojawiają się też minusy?

Porozmawiajmy o wadach


Większość z nas zazwyczaj lubi bezpośredni kontakt ze współpracownikami, wspólną kawę przy śniadaniu, codzienne ploteczki, czy po prostu wymianę doświadczeń zawodowych, a nawet coaching z przełożonym niejednokrotnie sprawia zadowolenie. Przy pracy zdalnej to wszystko pozostaje poza nami, jesteśmy generalnie zdani sami na siebie i własne towarzystwo. Pozostaje co prawda inna droga komunikacji ze współpracownikami np. telefon, Skype czy maile, ale czy to nam wystarczy?

Jeśli jesteś typem człowieka, który ceni sobie obecność kolegów, to raczej nie odnajdziesz się w takim systemie pracy. Jest jeszcze jeden aspekt -wynagrodzenie, jakie otrzymujemy. Płacone jest za efekty pracy, a nie wysiłek włożony w jej wykonanie. Czasem zadanie może wymagać wielogodzinnego nakładu pracy, a efekt wcale nie będzie do tego współmierny. Zdarza się to szczególnie wtedy, gdy pracownik otrzyma zlecenie nieszczególnie odpowiadające jego predyspozycjom.

 

Jaki wpływ na nasze ciało i umysł może mieć praca zdalna


Pozostaje jeszcze jeden fakt, który powinniśmy omówić, a mianowicie jaki wpływ na nasze ciało i umysł może mieć zdalne wykonywanie pracy w domowym zaciszu. W standardowym układzie, czyli “analogowej” pracy codziennie bez względu na pogodę, dzień tygodnia czy porę roku nasz budzik brutalnie oznajmiał nam, że pora wstać, ubrać się i pędzić do pracy. Pełna gotowość organizmu, skok adrenaliny to coś, co dotychczas było naszą codziennością i mobilizacją do wysiłku, przede wszystkim fizycznego. Teraz kiedy będziesz miał możliwość pozostania w domu, całkowicie może ulec zmianie rozkład dnia, bo przecież nigdzie się nie śpieszymy! Możemy dłużej popracować jeśli w ciągu dnia gdzieś coś zawaliliśmy, efekt może być taki, że zamiast 8 godzin będziemy w pracy cały dzień.

Ciało pozbawione ruchu i wysiłku w ciągu dnia zaczyna zachowywać się inaczej, staje się ociężałe, zwiotczałe, pozbawione energii. Podobnie zapewne odbije się to na naszej psychice. Pozbawieni codziennego kontaktu ze współpracownikami, przełożonym czy po prostu mijanymi ludźmi na ulicy możemy czuć się rozdrażnieni, sfrustrowani, co w ekstremalnych warunkach może doprowadzić do depresji.

 

Reasumując, wydaje się, że zdalna praca ma wiele zalet, ale niestety i wad, to od Ciebie i Twojego pracodawcy będzie zależało jaki system pracy wybierzecie, pracę w trybie Home Office, biurową a może najlepszym rozwiązaniem byłby wariant hybrydowy, czyli połączenie obu wyżej wymienionych.

Pozostałe wpisy

Dobre relacje w pracy i czy warto o to dbać?

Dobre relacje w pracy i czy warto o to dbać?

W pracy spędzamy wiele godzin w ciągu dnia i jest to nieodłączna część naszego życia. Niejednokrotnie wracając do domu jesteśmy tak zmęczeni, że wolimy w nim zostać w ciszy i spokoju zaniedbując tym samym relacje z innymi ludźmi czy nawet rodziną, bo w pracy dużą...

czytaj dalej
Stres w pracy — jak sobie skutecznie pomóc?

Stres w pracy — jak sobie skutecznie pomóc?

Dla wielu ludzi praca stanowi największe źródło stresu To właśnie na tej płaszczyźnie oczekuje się od ludzi maksymalnej skuteczności, odpowiedzialności i terminowości. Jeśli te czynniki potraktujemy jako zewnętrzną presję to mamy praktycznie pewność, że wcześniej czy...

czytaj dalej