Sztuczna inteligencja a nadchodząca przyszłość
Sztuczna inteligencja, czyli Al to termin, który od połowy 20-go wieku jest odmieniany przez wszystkie przypadki. Początkowo o Al pisali jedynie fantaści lub futurolodzy. Później po ten temat zaczęli sięgać matematycy, a zaraz za nimi temat również podchwycili informatycy. Temat uczenia maszynowego (ML) stanowi normę nie tylko dla programistów, ale nawet menadżerowie od PR wiedzą sporo w tej dziedzinie. Co takiego się stało, że „myślące komputery” zawładnęły naszą wyobraźnią, a potem nawet planami biznesowe?
Wszystkie systemy korzystają z algorytmów Al już generalnie w każdej dziedzinie przemysłu, a nawet życiu codziennym, postęp w tej dziedzinie jest galopujący. To, co jeszcze jakieś 15 lat temu wydawało się utopią dziś staje się zupełnie powszechne. Sztuczna inteligencja bardzo zmienia obecną rzeczywistość, w której żyjemy, wielu z nas wie, że to dopiero początek tego co niebawem się pojawi. Czym zatem jest sztuczna inteligencja? Zależy komu zadamy to pytanie. W odległych latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku uczeni opisywali to jako zjawisko do wykonywania przez program lub maszynę prac, które dotychczas wykonywali ludzie, używając do tego inteligencji. Systemy Al posiadają niektóre z ludzkich zachowań takich jak; planowanie, rozumowanie, rozwiązywanie problemów, ruch, percepcję czy kreatywność oraz w mniejszym stopniu inteligencję społeczną. To chyba, chociaż w części zarysowuję istotę sztucznej inteligencji. Obecne systemy AI są nazywane wąską sztuczną inteligencją, gdyż są zaprojektowane do dość okrojonego zakresu zadań takich jak np.; tylko do rozpoznawania twarzy albo do wyszukiwania danych w Internecie lub tylko do samodzielnego prowadzenia pojazdu.
W dalekosiężnych planach docelowo ma powstać tzw. ogólna sztuczna inteligencja (AGI). Obecnie, gdy wąska sztuczna inteligencja może wyprzedzać ludzi w jednej konkretnej dziedzinie np. jakiejś grze czy rozwiązywaniu równań to system silnej Al będzie przewyższać człowieka praktycznie w każdym aspekcie życia. Od SIRI po autonomiczne samochody, sztuczna inteligencja rozwija się bardzo efektywnie. Kiedy oglądamy filmy si-fi Al często przedstawiana jest jako roboty o podobnych do ludzi cechach, a jednak w życiu spotykamy najczęściej wąskie Al takie jak Google, Watson IBM czy pojazdy bez osoby kierującej. Myśl o tym, aby sztuczna inteligencja na wysokim poziomie powiodła się jeszcze w tym wieku była utopią, jednak ostatnie przełomowe odkrycia wielu ekspertów uważa, że superinteligencja będzie na wyciągnięcie dłoni już za naszego życia.
Większość badań prezentowanych w 2015 roku wskazywała, że jej wynalezienie nastąpi przed 2060, samo ukończenie wymaganych badań może potrwać dekady, dlatego testy należy rozpocząć od już. Zakładając, że Al może przewyższyć inteligencje człowieka potrzebne są narzędzia pozwalające przewidzieć jej zachowanie, a póki co nie mamy takowych. Nie można wykorzystać obecnych osiągnięć technologicznych do analizy jej zachowań, gdyż nigdy nie stworzono czegoś, co mogłoby świadomie lub nie nas przeskoczyć. Najprostszym przykładem obrazującym z czym moglibyśmy to zmierzyć jest nasza ewolucja. Ludzkość kontroluję Ziemię nie dlatego że jesteśmy najwięksi, najsilniejsi czy najszybsi, ale dlatego, że jesteśmy najmądrzejsi. Więc czy nie istnieje zatem niebezpieczeństwo, że jeśli ktoś będzie mądrzejszy od nas to czy nie stracimy kontroli nad naszą planetą. Większość uczonych uważa, że sztuczna inteligencja nie posiada ludzkich emocji takich jak miłość czy złość i nie ma powodu, aby obawiać się jej wrogości wobec ludzi.
Można jednak rozważać dwa niekoniecznie dobre scenariusze dla ludzkości:
- Sztuczna inteligencja zostanie zaprojektowana do siania destrukcyjnych działań np. do zabijania, w rękach niezrównoważonej osoby może spowodować olbrzymie zniszczenia i straty. Wyścig zbrojeń może nieświadomie doprowadzić do wojny Al a ogrom zniszczeń będzie po obu stronach. Aby zapobiec zniszczeniom przez wroga broń taka byłaby trudna do wyłączenia, a ryzyko takie występuje już w przypadku wąskiej Al i szybuje do góry wraz ze wzrostem inteligencji Al oraz jej niezależności.
- Al jest stworzona do robienia samych pozytywnych rzeczy czy czynności, ale zaczyna rozwijać jakąś destrukcyjną myśl, aby osiągnąć własny cel. Może się tak stać, gdy nie do końca zostaną dopasowane cele Al względem naszych potrzeb np.; wydasz polecenie samochodowi bez kierowcy, aby dotrzeć w konkretne miejsce. Samochód zapewne dowiezie nas na miejsce nie zważając na okoliczności na drodze czy pościg policyjny, czyli zgodnie z tym co wprowadziliśmy, ale nie koniecznie zgodnie z przyjętymi normami. Jeśli bowiem sztucznej inteligencji zostanie powierzone ambitne przedsięwzięcie geoinżynierii może siać spustoszenie jako efekt uboczny i zakoduje próby powstrzymania go jako zagrożenia, które należy zatrzymać. Oba przykłady te przykłady pokazują obawę przed Al nie jest wrogość, ale raczej kompetencje.
Reasumując sztuczna inteligencja będzie dla nas idealna w osiąganiu celów, ale jeśli te cele będą różne to może pojawić się problem. Wiele osób złowieszczy, że sztuczna inteligencja może zagrozić ludzkiej autonomii, bo komputery połączone w sieć mogą pokonać ludzką inteligencję. Tak zwane super mądre systemy mają pojawić na wielu płaszczyznach, w pojazdach, budynkach, w gospodarstwach rolnych czy procesach biznesowych. Dzięki nim będzie można zaoszczędzić mnóstwo czasu, pieniędzy, a nawet ratować ludzkie życie.
Specjaliści w branży wykazują wielki optymizm, jeśli chodzi o opiekę zdrowotną szczególnie jeśli chodzi o diagnostykę i leczenie pacjentów oraz pomoc starszym osobom w poprawie jakości życia. Z drugiej zaś strony eksperci niezależnie od tego czy są optymistami czy też nie wyrażają obawy w kwestii długoterminowego wpływu nowości na ogólną zasadę bycia człowiekiem. Eksperci są bardzo ostrożni w publikacji wniosków czy szerokie wdrożenie systemów Al sprawi, że ludziom będzie rzeczywiście żyło się lepiej czy gorzej. To czy sztuczna inteligencja będzie dla nas zbawienna czy też odwrotnie tak naprawdę zależy od nas samych. Co możemy zyskać a co stracić? Tym zajmiemy się w kolejnym artykule.
Other entries
Słowniczek pojęć internetowych cz.2
Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...
Słowniczek pojęć internetowych cz.1
W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...
Na jakich stanowiskach pracują programiści?
Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...