Trendy IT w 2023

12 stycznia 2023

Technologie w ostatnim czasie bardzo dynamicznie się rozwijają. Corocznie mamy do czynienia z nowościami, które nie tylko rewolucjonizują samą branże IT, ale również codzienne życie każdego człowieka na Ziemi. Obecnie to nie tylko wytwarzanie bardziej wydajnego sprzętu czy oprogramowania, ale również szukanie rozwiązań, które skutecznie przetwarzają i zabezpieczają dane. Oto kilka z nich:

 

  1. No-code i low-code — to właśnie te dwa podejścia do kodowania mogą niebawem zrewolucjonizować branżę IT. Programowanie na platformach, które zezwalają na tworzenie aplikacji z gotowych komponentów bez przymusowego pisania kodu krok po kroku, linijka po linijce zapewne sprawi, że budowanie oprogramowania może stać się wyjątkowo łatwe nawet dla osób bez konkretnych umiejętności programistycznych. Takie innowacje zapewne zdecydowanie wpłyną na zmniejszenie niedoboru specjalistów IT. Dynamiczny rozwój sprawi, że już za moment będzie można budować z ich pomocą nie tylko mało zaawansowane oprogramowanie, ale również pełnowartościowe i nowoczesne aplikacje. Nie liczmy jednak na to, że co-code i low-code nagle zdziałają, że zawód programisty odejdzie w zapomnienie. Należy się raczej spodziewać, że nie tyle zastąpią koderów co zdecydowanie przyśpieszą proces tworzenia dzięki częściowej automatyzacji.
  2. Cybersecurity — czyli cyberbezpieczeństwo stało się niezmiernie ważne już na początku pandemii podczas gdy wiele firm przeszło na zdalną pracę i szeroko zastosowano pracę w chmurze. Podczas dynamicznego rozwoju tych usług, a także wprowadzenie technologii 5G, bezpieczeństwo w tym roku nie odejdzie w zapomnienie, a wręcz przeciwnie, rynek będzie potrzebował jeszcze więcej specjalistów, którzy będą dbać i chronić firmy przed atakami hakerów. Lawinowo rośnie liczba takich ataków a celem są zarówno małe jak i ogromne firmy, instytucje publiczne, miasta, a nawet całe państwa (Anonymous w Rosji w lutym tamtego roku). Firmy starają się minimalizować takie zagrożenia wprowadzając dodatkowe zabezpieczenia stosując „bezpieczniejsze” języki programowania czy po prostu tworząc nowe stanowiska pracy odpowiadające za cyberbezpieczeństwo.
  1. Rozwój chmury — powszechne zastosowanie pracy zdalnej sprawiło, że usługi chmurowe rozwijają się wręcz w zawrotnym tempie i w tej chwili aż 60% pracowników IT korzysta z tego rozwiązania. Najwięksi dostawcy tacy jak Google czy Microsoft prześcigają się w tworzeniu nowych opcji i przenoszeniu ich do chmury zwiększając tym samym zakres usług. Aby uniknąć zbyt dużego uzależnienia od konkretnego dostawcy oraz by zapewnić bezpieczeństwo firmy decydują się na budowę rozległych środowisk (multi- cloud) łączących wiele narzędzi o różnych funkcjonalnościach. Kolejnym pojawiającym się trendzie i to dla programistów jak i dla wszelkich organizacji będą np. zdalne robocze stacje programistyczne. Sama infrastruktura chmurowa rodzi wiele wyzwań, a zarządzanie rozbudowaną chmurą gromadzącą i przetwarzającą ogrom danych wymaga rozległej wiedzy na temat tego środowiska oraz korzystania z różnych rozwiązań
  2. Analiza danych — narzędzia IT rozwijają się dość prężnie i tym samym generują coraz więcej danych, które muszą być odpowiednio gromadzone, przechowywane, analizowane i zabezpieczane. Aby analiza z 2023 roku była skuteczna należy właściwie wykorzystać potencjał liczb, wartości biznesowych oraz narzędzi do przetwarzania. Rzetelna analiza dobrej jakości danych w znacznym stopniu przyczyni się do zwiększenia skuteczności marketingu dzięki wiedzy o grupie docelowej, segmentacji klientów oraz automatycznej personalizacji ofert dostosowanej do ich wymagań. Analitycy danych pożądani są niemal we wszystkich branżach począwszy od bankowości poprzez przemysł, administrację publiczną, a kończąc na edukacji i e-commerce. Zgodnie z przewidywaniami liczba stanowisk związanych z tą dziedziną będzie wciąż rosła co jest zapewne cenną informacją dla osób, które wciąż stoją przed wyborem swojej ścieżki zawodowej. Pracodawcy chętnie zatrudniają osoby ze znajomością języka zapytań SQL oraz obsługi urządzeń do wizualizacji i chyba raczej nic się w tej kwestii nie zmieni w najbliższych latach.
  3. Artificial Intelligence in Machine Learning — kolejne trendy na 2023rok to sztuczna inteligencja (Al) oraz uczenie maszynowe. Wszechobecna digitalizacja instytucji i biznesów powodują potrzebę tworzenia technologii, które uproszczą zarządzanie danymi i pozwolą wykorzystywać je do celów marketingowych i biznesowych. Dlatego właśnie Al i ML wciąż mają tendencję wzrostową. Głównym zadaniem ww. technologii jest tworzenie algorytmów do optymalizacji i automatyzacji wielu branż, a przede wszystkim marketingu internetowego oraz branży e-commerce. Zarówno jedna jak i druga technologia bazują na modelach matematycznych, które rozpoznają wzorce i opisują zjawiska a następnie pozyskane dane wykorzystują w praktyce podając użytkownikowi gotowe informacje, liczby i obrazy realizujące cel danego algorytmu, typowym przykładem jest podpowiedź klientom sklepów internetowych sugerowanych produktów.

To najciekawsze nowinki ze świata branży IT, a jak wiadomo w tej dziedzinie nowe rozwiązania i technologie pojawiają się dość szybko dlatego jak tylko pojawi się znów coś interesującego na pewno Was drodzy czytelnicy o tym powiadomimy.

Other entries

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej