Jak zostać twórcą gier komputerowych

16 maja 2022

 Jeśli lubisz informatykę, gry komputerowe a do tego jesteś kreatywny i szukasz właśnie własnej ścieżki zawodowej, a nie do końca wiesz, co chcesz robić i gdzie pracować, podpowiem -zostań twórcą gier. Ta profesja da Ci ogrom satysfakcji, możliwość rozwoju, awansu i dobrych zarobków. Robiąc to co lubisz, nie będziesz się czuł w niej znudzony jak w zwykłej biurowej pracy.

 

Jak zatem wygląda praca Game Developera, jakie predyspozycje są mile widziane? Czy potrzebujesz kierunkowego wykształcenia?

Twórcy gier pracują zazwyczaj w zespołach developerskich, bo we właśnie w nich są projektowane i tworzone gry na komputer oraz urządzenia mobilne. Praca polega głównie na tworzeniu wizualizacji oraz pisaniu kodu w celu implementacji wszystkich funkcji gry. Kariera jako Game Developera wymaga szerokiego, doświadczenia w tworzeniu oprogramowania, znajomości matematyki oraz umiejętności współpracy z innymi osobami, które uczestniczą w danym projekcie. Nie bez znaczenia jest powiedzenie, że najlepsi gracze tworzą też najlepsze gry. Nie zaprzeczalny jest fakt, że jako ewentualny twórca gier znajdziesz zatrudnienie wszędzie, głównie oczywiście firmach programistycznych lub studiach gier w pełnym wymiarze godzin. Oczywiście oprócz pracy zespołowej w biurze istnieje możliwość samodzielnej pracy zdalnej, a nawet publikacja własnej gry online jako niezależny programista gier komputerowych. Game Developer musi być bardzo kreatywny, a także znać się na informatyce, dzięki temu ma możliwość stworzenia czegoś, co będzie świetnie wyglądać a do tego super działać. 

 

Od programistów gier oczekuje się takich umiejętności jak:

 • projektowanie 2D i 3D
 • programowanie
 • analityczne myślenie

Nie bez znaczenia są też kompetencje miękkie, umiejętność krytycznego myślenia oraz trafność w rozwiązywaniu trudnych zadań. To bardzo ważne szczególnie w trakcie debugowania kodu gry oraz kalibracji wydajności. Ważką sprawą jest nie tylko praca grupowa, ale też organizacja własnego czasu pracy. Potencjalni pracodawcy chcą zatrudniać osoby, które mają ugruntowana wiedzę, a przede wszystkim fakt jak ją efektywnie wykorzystać. Jeśli w twojej głowie pojawił się plan, że chcesz zostać Game Developerem z prawdziwego zdarzenia, to zdecydowanie musisz postawić na swoją edukację i chyba najbardziej trafną decyzją jest podjęcie studiów kierunkowych, gdzie zajęcia specjalnościowe prowadzone są głównie przez praktyków.

 

Wybierając specjalizację Game Developer, nauczysz się jak:

 1.  Programować gry na różne platformy, konsole nowej generacji czy różne urządzenia mobilne.
 2. Wykorzystywać silniki tworzenia gier
 3. Korzystać z języka programowania C# I C++
 4. Tworzyć gry ukierunkowane na graczy
 5. Prowadzić dialog z wydawcami oraz wszelkie działania reklamowe i marketingowe, do najważniejszych zadań w pracy Game Developera należy m.in.:
  • Planowanie projektu gry — polega to na tym, że gdy twórca otrzyma specyfikację i informacje o funkcjach jego zadaniem będzie zarys fabuły, postaci oraz pełnego środowiska gry. Projekt jest dzielony na mniejsze wątki, a za każdą część odpowiada inna część sekcji. Powstają harmonogramy pracy i tworzone są prototypy gry.
  • Współpraca z projektantami wizualnymi — Game Developerzy cały czas pozostają w ścisłym kontakcie z twórcami wizualnymi, którzy tworzą modele 2D/3D
  • Pisanie kodu — przy pomocy języków programowania dedykowanej dla konkretniej platformy, twórcy piszą kod, który implementuje logikę gry, co umożliwia graczowi pełną integrację z grą oraz jej postaciami. Niejednokrotnie wiąże się to z odpowiedzialnością za dane fragmenty kodu lub funkcje gry oraz współpracą z programistami, aby uzyskać efekt końcowy.
  • Debugowanie i testowanie gry — czyli nic innego jak sprawdzenie, czy wszystko działa tak, jak powinno. Z pomocą konkretnych narzędzi testujących uwaga kierowana jest na szczegóły gry, sprawdza się fragmenty kodu oraz wyłapuję ewentualne błędy.
  • Utrzymanie projektu — kiedy produkcja zostaje zakończona, Developer Game nadal zajmuje się nowymi funkcjami i ewentualnym ulepszeniem. Tak powstają dodatki oraz pakiety do gier, wszelkie aktualizacje i nowe poziomy, postacie. 

Praca Game Developera to naprawdę świetny, ekscytujący zawód, który daje nie tylko satysfakcję, ale również atrakcyjne zarobki, które rosną wraz ze zdobywanym doświadczeniem, już na początku ścieżki zawodowej można liczyć na zarobki rzędu 4-6 tys. brutto.

Other entries

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej