Nowe zawody w branży IT

21 marca 2022

Nikt z nas nie ma wątpliwości, że sektor IT to najprężniej rozwijająca się branża pracy na całym świecie. Z roku na rok widać, jak powstają nowe zawody i specjalizacje właśnie w tej gałęzi, o których nigdy wcześniej nie było słychać. Warto zapoznać się z nowościami i zupełnie nowymi nazwami zawodów, które się pojawiły. Prawie że stuprocentową pewnością można założyć, że już wkrótce będzie na nie ogromne zapotrzebowanie i popyt na rynku pracy.

 

Sprawdźmy zatem jakie to nowe nazwy i zawody się pokazały

  1. Blockchain Engineer — brzmi tajemniczo i intrygująco? Czym się zajmuje się osoba piastująca to stanowisko? Blockchain to specjalista od rdzenia technologii Bitcoin, czyli sieciowej waluty. Obecnie już sporo firm próbuje wykorzystać to stanowisko przy tworzeniu platform handlowych oraz kart identyfikujących zabezpieczenie transakcji. Jakie zdolności trzeba mieć, aby ubiegać się o to stanowisko? Trzeba znać się na kryptografii, rozwiązaniach haszujących oraz systemach rozproszonych. Bardzo pomocna okaże się też biegła znajomość matematyki, ponieważ jest zdecydowanie bardziej złożona niż przy zwykłym programowaniu. Jednak dochód, jaki można osiągnąć w skali roku, jest dość imponujący, bo może wynieść ok.150-170 tys.$.
  2. Specjalista ds. uczenia maszynowego — informatyczni giganci już współpracują z kilkoma uniwersytetami w celu utworzenia programów nauczania przyszłych specjalistów w zakresie nauczania maszynowego. Coraz więcej rozwiązań wymagających odpowiedniej analizy Big Data oparta jest właśnie na uczeniu maszynowym, które zapewnia optymalne podejmowania działań na podstawie zdobytego doświadczenia przez aplikacje.
  3. Inżynier wirtualnej rzeczywistości — zapewne pierwsze, o czym pomyślałeś to gry komputerowe, bo przecież tylko tam jest wirtualna rzeczywistość. Otóż nie ponieważ powoli wkracza zdecydowanie w inne dziedziny technologii komputerowej. I tak na przykład New York Times wykorzystują wirtualną rzeczywistość przeznaczoną na telefoniczne aplikacje w połączeniu z Google Cardboard urealnia wiadomości. Dzięki temu możemy spoglądać na świat z pozycji dowolnego oglądającego i wybrać się w dowolny zakątek globu. Już teraz specjaliści mówią, że branża wirtualnej rzeczywistości na przestrzeni najbliższych lat da miliardowe zyski. Jakie umiejętności są wymagane, aby zostać inżynierem w tym zawodzie? Wystarczą podstawy programowania, znajomość środowiska mobilnych aplikacji oraz doświadczenie w obróbce grafiki, a także przetwarzanie obrazów cyfrowych.
  1. Specjalista Big Data — tak naprawdę nie jest to zupełnie nowa specjalizacja, a od kilku lat wciąż przybywa liczba osób w niej pracujących i można przyjąć jako pewnik, że wkrótce liczba ofert zatrudnienia w tej dziedzinie będzie znacząco wzrastała. Narzędzi do analizy Bid Data jest ogrom, a ich ceny spadają. Wiele firm widzi potrzebę selekcji z zalewu danych tylko tego co najważniejsze i co skutecznie pozwoli na szybki rozwój i efektywniej reagować na potrzeby klienta, a nawet wybiegać na przód z ofertą. Zakładając, że ilość danych wzrośnie wręcz lawinowo(ok. 40% rocznie), to tacy specjaliści będą na wagę złota.
  2. Architekt Internetu Rzeczy — Internet z roku na rok się rozrasta. Wciąż podłącza się do niego ogromna ilość urządzeń i to różnego typu. Specjaliści szacują, że przekroczono już liczbę 28 mld. Więc rośnie też zapotrzebowanie na specjalistów. Co powinna umieć osoba ubiegająca się o to stanowisko? Przede wszystkim połączenie umiejętności zarządzania z wprowadzaniem kompleksowych zadań i rozwiązań z wykorzystaniem IoT, M2M czy technologie chmurowe.
  3. Specjalista ds. cyberzagrożeń — to oczywiście nie jest zupełnie nowa profesja. Wzrastająca agresja ze strony hakerów i crackerów automatycznie spowodowała, iż firmy inwestują w specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Wśród raportów, które się pojawiają dość sukcesywnie ewidentnie widać, że liczba incydentów zagrażających bezpieczeństwu wzrosła do 38% a w samej Polsce do 46%. Wszystkie ataki staja się też coraz częstsze i bardziej nachalne, dlatego też od osób zajmujących się cyberbezpieczeństwem wymaga się sporej wiedzy w zakresie algorytmów uczenia maszynowego. Właśnie poprzez tę wiedzę łatwiej mogą zrozumieć działanie crackerów i interpretować zagrożenia pojawiające się z różnych źródeł.
 

Jeśli być może w Twoim życiu coś się zmieniło albo znudziła Cię obecna praca, może warto zastanowić się nad zmianą i sięgnąć po jakiś nowy zawód, który sprawi, że Twoje życie zawodowe nabierze rumieńców. Powodzenia.

Other entries

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Słowniczek pojęć internetowych cz.2

Dziś dalsza część słowniczka pojęć związanych z pojęciami internetowymi, które są używane codziennie, a mogą być nie do końca nam znane. Digitalizacja — to cyfrowa postać, która jest nadawana pismom i dokumentom zawartych na nośnikach danych. E- administracja...

czytaj dalej
Słowniczek pojęć internetowych cz.1

Słowniczek pojęć internetowych cz.1

W XXI w. prawie każdy i to bez względu na to, ile ma lat, codziennie siada do komputera, laptopa czy innego urządzenia, gdzie w szerokim zakresie może korzystać z Internetu. Ktoś skończył szkołę czy uczelnie o profilu informatycznym, ktoś inny zdobył wiedzę na kursach...

czytaj dalej
Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Na jakich stanowiskach pracują programiści?

Intensywny wzrost nowych technologii sprawia, że również stanowiska pracy w branży IT ewoluują w ogromnym tempie. Autorzy oprogramowania wpływają już praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Firmy o różnym profilu, coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania...

czytaj dalej